Соціум

Обурені селяни та голосування без паспортів: як на Прикарпатті обирали голів ОТГ

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У неділю, 30 жовтня, у восьми об’єднаних територіальних громадах Прикарпаття відбулися вибори голів і депутатів. 51 виборча дільниця, обурені селяни, знервовані кандидати ну і, звісно, не обійшлося без порушень.

З церкви на вибори

Виборчі дільниці почали працювати о восьмій ранку. Лише у Павлівці (Ямницька ОТГ) трохи затримали відкриття, бо члени дільничної виборчої комісії (ДВК) затягнули ранкове засідання. Хоча черги з виборців під місцевою школою, а саме там відбувалось голосування, ще не було, але спостерігачі громадської мережі ОПОРА зафіксували це як порушення.

А от у Яблунівській громаді виборчі дільниці, через сильний вітер і негоду, взагалі почали роботу без світла. На щастя, через пару годин електропостачання таки відновили.

Загалом вранці атмосфера була спокійна. Навіть трохи святкова: усі привітні, члени ДВК у вишиванках, спостерігачі від різних кандидатів говорили між собою про щось буденне.

Уже ближче до обіду, після закінчення служби в церквах, на дільниці почали сходитись люди. Метушня, сварки, перші порушення. За цим усім пильно наглядали спостерігачі ОПОРИ, Комітету виборців України (КВУ) та журналісти.

Ви ж мене знаєте!

Чи не найбільше порушень зафіксували у селі Дзвиняч Богородчанського району. Спершу спостерігачі помітили, що кабінки для голосування і виборчі скриньки розташовані неправильно. Мовляв, вони розділяють приміщення на дві частини, а це заважає спостерігачам наглядати водночас за видачю бюлетенів і опусканням їх до скриньок. Крім того, на дільниці час від часу вешталися люди, які не мали права перебувати у приміщенні для голосування, а кілька селян намагалися проголосувати без паспорта.

Такі порушення були не лише у Дзвинячі. Дехто приходив на дільницю з водійськими правами, дехто із ксерокопією, а хтось мав лише запрошення на вибори. «Хіба так не можна? Ви ж мене знаєте!», – казали люди членам ДВК. Їм намагалися пояснити, що видача виборчого бюлетеня без паспорта є кримінальним правопорушенням. Ті обурювались і йшли геть.

Були й такі, що намагалися проголосувати вдруге. «Та я за чоловіка лиш галочку поставлю», – виправдовувалась жінка на дільниці в селі Хімчин Косівського району.

А у Креховичах, що на Рожнятівщині, дочка хотіла проголосувати за матір на підставі нотаріально завіреного доручення. У дорученні було зазначено, що донька має право представляти інтереси мами у всіх державних установах. Члени ДВК не розібрались і видали дівчині бюлетені, та після зауваження спостерігачів забрали назад.

Натомість, у селі Гаврилівка Надвірнянського району, що входить до Переріслянської громади, до дільниці привезли цілий автобус людей. ОПОРА навіть зафіксувала це на відео. Бо то грубе порушення – організований підвіз виборців.

Нема за кого

Не обійшлося, звісно, і без суперечок. На дільницю в селищі Брошнів-Осада в Рожнятівському районі прийшов кандидат у депутати по округу № 3 Володимир Концур, який стверджував, що член ДВК агітувала в день виборів. Зі слів Концура, вона разом із спостерігачами прийшла до виборця, який голосував вдома. Спершу розпитувала, за кого буде голосувати, а потім почала агітувати. Жінкою, яку Концур звинуватив у агітації, виявилася Христина Небилович. Її чоловік Ігор Небилович також балотувався у депутати по округу № 3 в Брошневі-Осаді.

Здійнявся неабиякий крик. Чоловік наполягав на складанні акту про порушення. Проте спостерігачі відмовились підписувати будь-які папери. Мовляв, такого не було і нічого подібного не чули. А оскільки свідків не знайшлося, порушення ніхто не фіксував.

Було також кілька людей, які не знайшли себе у виборчих списках. Натомість їхнім покійним родичам запрошення на вибори прийшло…

В Ямниці спостерігач помітив, як кандидат у депутати переглядав список виборців, хто голосував, а хто – ні. Цього теж робити не можна, адже з цими документами працюють лише члени ДВК. Утім спостерігач не знав, як саме складати акт, тому попросив консультацію у членів ДВК. Ті відповіли, що готові дати ручку та папір, проте не допомагатимуть писати скаргу проти них самих. Акт так і не склали.

Невеличкий курйоз трапився у селі Перерісль на Надвірнянщині. Виборець, розписавшись у відомостях та отримавши бюлетені, відмовився голосувати, бо не знайшов серед кандидатів свого сусіда. Мовляв, нема за кого, кинув незаповнені бюлетені на стіл ДВК і пішов з дільниці. Члени комісії, порадившись, перекреслили бюлетені та вкинули їх в урну.

Рахували без світла

З підрахунком голосів у членів ДВК теж були проблеми. Наприклад, після закриття однієї з дільниць у селі Росільна Богородчанського району згасло світло. Спостерігачі увімкнули ліхтарики на телефонах і стояли біля скриньок. Слідкували, щоб не було вкидання бюлетенів. Втім, це тривало недовго, світло включили, ДВК продовжила роботу.

Аналогічна ситуація була і в селі Перерісль. Електрики не було майже годину. За цей час члени виборчої комісії, щоб не гаяти час, при світлі телефонів рахували виборців, які не прийшли на дільниці, та порожні бюлетені.

У Брошневі-Осаді підрахунок голосів затягнувся, бо у членів ДВК не сходилися контрольні талони з бюлетенями. Проблему вирішували майже дві години. Потім комісія склала відповідні акти та взялася рахувати голоси.

Загалом, за даними регіонального відділення Асоціації міст України, в Івано-Франківській області у місцевих виборах голів та депутатів восьми ОТГ взяли участь понад 47 % виборців. Найвищу явку продемонстрували виборці Ямницької ОТГ – 68,04 %, найнижчу – Яблунівської, 31,22 %.

За попередніми результатами, головами об’єднаних громад обрані: Сергій Радиш (Рожнівська ОТГ), Зеновій Томащук (Яблунівська), Володимир Попович (Ланчинська), Іван Мельник (Переріслянська), Назарій Іванів (Брошнів-Осада), Роман Крутий (Ямницька), Микола Волочій (Дзвиняцька), Іван Танюк (Заболотівська ОТГ).

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.