Соціум

Свіжий вітер у хаті

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Може, для когось це буде відкриттям, але основним забруднювачем повітря (та й не тільки його) у домі є його господар – людина. Так, саме мешканці вдихають більш-менш чисте повітря, а видихають, на жаль, вуглекислий газ. А також потіють, готують їжу, перуть, а дехто ще й курить. Крім того, свою частку до складу повітря вносять всілякі запахи оздоблювальних будматеріалів, меблів, побутової техніки. Боротися з забрудненням повітря можна і треба, але спосіб є лише один – вентиляція. От, про неї й поговоримо.

Звісно, можна користуватися старим дідівським методом – час від часу просто відкривати вікна, влаштовувати протяги, ховаючись у бічних кімнатах. Але для чого тоді ставити нові вікна з високою герметичністю? І як щодо енергозбереження?


Інколи можна почути таку стандартну думку – поставлю великий дорогий кондиціонер, закрию всі вікна, то буде в хаті «чистий озон». Не буде. Тому що кондиціонер, яким би якісним він не був, свіжого повітря не виробляє. Він охолоджує чи нагріває те, що вже є у приміщенні.

І очевидно, що за відсутності припливу зовнішнього повітря неможливо видалити брудне. В результаті у квартирі із закритими вікнами накопичується водяна пара, з’являється задуха, зростає концентрація вуглекислого газу. Підвищена вологість повітря взимку чи восени призводить до появи конденсату на склопакетах. Саме так – якщо у старих будинках вологи більше через дефекти даху чи протікання труб, то в сучасних домах з новими вікнами – порушений повітрообмін.


Переважна більшість житла в усьому світі й досі проектується за однією схемою вентиляції: повітря має заходити через вікна, перемішуватися з внутрішнім (брудним) повітрям спалень і вітальні, потрапляти в коридор і через витяжки на кухні та санвузлі виходити назовні. Це – природна вентиляція. До речі, встановлена над газовою плитою стандартна витяжка (якщо вона вмонтована як засіб видалення повітря на вулицю) є одним із суттєвих елементів вентиляції оселі. А та, що працює лише в якості фільтра, майже немає сенсу. Адже сам фільтр у ній швидко забруднюється, відповідно кухнею просто гуляє те саме брудне повітря…

Механічні вентсистеми поділяються на припливні, витяжні та припливно-витяжні. Відповідно до назви припливні подають повітря до приміщення, витяжні – видаляють. При цьому зовсім не обов’язково ці системи мають бути об’єднані. Досить часто припливні використовують без механічного видалення.

Для великих приміщень (офісів, ресторанів, кафе) використовують потужні припливно-витяжні системи. Там подача відбувається через припливну камеру, де повітря фільтрується та підігрівається. Є й додаткові функції – зволоження, осушення, знезараження. Але, крім зайвої для житлових обсягів потуж­ності, такі системи – дуже дорогі, тому для дому їх використовують хіба власники «палаців».


У сучасних припливно-витяжних системах є можливість повторного використання теплоти (і холоду) відпрацьованого повітря за допомогою рециркуляції чи рекуперації. У першому випадку відпрацьоване повітря повністю очищається та подається назад у приміщення (повна рециркуляція) чи частково підмішується до свіжого повітря (часткова рецир­куляція). Це зменшує витрати тепла та холоду – взимку та влітку відповідно.

Рециркуляція – один із най­ефективніших способів енергозбереження у системах вентиляції. Втім, бувають випадки, коли вона не припустима – за нормативами чи з якихось інших міркувань. В такому разі виручає рекуперація – коли свіже та брудне повітря запускаються до теплообмінника, обмінюються теплом, але не контактують між собою.

Сучасні вентиляційні системи, при всіх їхніх перевагах, таки мають один суттєвий недолік – вони недешеві, коштують від 3 тис. євро плюс вартість монтажу (самі ви їх якісно не зможете поставити). Натомість є варіант якісний і доволі демократичний – віконні провітрювачі.


Провітрювач – це пристрій, вмонтований в раму, який при зачиненому вікні, забезпечує рівномірне «просочування» свіжого повітря, відновлює природну вентиляцію та здоровий мікроклімат у кімнатах. Особливо ефективно вони діють у холодну пору року. Прилад пасивний, ані електроенергії, ані догляду не потребує. Таким чином:

• вентиляція відбувається без вашої участі та додаткових витрат;
• забруднене повітря, надлишкова волога, вуглекислий газ видаляються без проблем;
• протягів, снігу, тополиного пуху, конденсату та грибка немає;
• є шумоізоляція, безпечна робота газових приладів та оптимальні витрати на опалення.

Ціна одного віконного провітрювача – 300 гривень плюс монтаж (ще, напевно, з півсотні). Якщо маєте три житлових кімнати, то це обійдеться трохи більше тисячі гривень. Отже, найпростіше – провітрювач у кожній кімнаті, добра витяжка на кухні (яку треба включати не тільки під час готування їжі), витяжні вентилятори в туалеті та ванній. Матимете взимку не тільки тепло, а й свіже повітря.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.