Статті

Землю продали з будинком. Мешканці новобудови на Пасічній не можуть отримати в управління свій дім

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Мешканці будинку на Пасічній, 44 не можуть порозумітися з приватним ЖЕО, яке є власником ділянки під цією багатоповерхівкою. Компанія викупила її у забудовника без відома власників квартир.

Люди створили ОСББ, але тепер не можуть отримати будинок в управління, пише Репортер.

Землю продали з будинком - ОСББ на Пасічній, 44

Шукайте власника

Замовником будівництва багатоповерхівки за адресою Пасічна, 44 було ТОВ «Промвест-ІФ». Її звели на ділянках, які компанія викупила у 2018 році у трьох приватних власників, об’єднала та змінила цільове призначення – під будівництво житлового будинку. А спорудило будинок ТОВ «Злагода Буд» – структурний підрозділ компанії «Ярковиця». Зараз і «Промвест-ІФ», і «Злагода Буд» припинили свою діяльність.

ЖК «Пасічнянський двір», до якого належить лише одна адреса, здали в експлуатацію у 2021 році, продаж квартир стартував швидше. Після здачі управління будинком передали до приватного ТОВ «ЖЕО КГД». Але разом з тим, без відома мешканців, продали й саму ділянку під будинком – цій же приватній компанії.

Землю продали з будинком - ОСББ на Пасічній, 44

Як розповідає один із мешканців будинку Олександр Паша, про те, що земля під їхнім домом перебуває у власності «ЖЕО КГД», він дізнався за місяць до видачі технічних паспортів.

За законом, забудовник не мав права продати цю ділянку, а просто передати ЖЕО для утримання будинку. Як саме земля потрапила у приватну власність, поки ніхто не знає, – каже Олександр Паша.

Тоді мешканці вирішили створити ОСББ та перейняти на себе управління власним будинком. Тож у вересні 2023 року провели установчі збори, у грудні зареєстрували ОСББ «Пасічнянський двір». А в лютому 2024 прийняли рішення про відмову від послуг «ЖЕО КГД» та перехід на самоутримання.

Тож 30 квітня ми провели останні збори з ЖЕО і попередили: або ви передаєте нам будинок в управління, або ми подаємо до суду, – говорить Олександр Паша. – Вони відмовились. Ми попередили їх, що будемо зрізати замки, щоб отримати доступ до показників лічильника, бо нам треба переукладати договори на воду та електрику. Представник ЖЕО прийшов і викликав на нас поліцію. Поліцейські приїхали, подивилися наші документи і сказали, що не мають підстав нам перешкоджати. А тепер ЖЕО написало заяву в поліцію на голову ОСББ – за перешкоджання доступу до приміщення.

Читайте: Таунхауси, котеджі, дуплекси. Як Вовчинець стає селом елітної забудови

«Не хочете платити – продаємо ділянку»

У будинку на Пасічній, 44 є близько 200 квартир. Як розповідають Олександр Паша і голова ОСББ Тарас Васильців, на створення об’єднання співвласників багатоквартирного будинку дали згоду понад 60% мешканців – за законом потрібно понад 50%.

У ЖЕО кажуть, що не можуть розірвати угоду, бо невідомо, скільки людей проти ОСББ. Але якщо хтось і був проти, то не прийшов на збори, – говорить Олександр Паша. – Може, є й такі, хто нас не підтримав, але про це ніхто не казав. Ми всіх попередили, клеїли оголошення, надіслали листи тим, кого не застали вдома. А перед тим ще обходили квартири, повідомили всіх – під підпис, – що будуть збори.

Тим часом «ЖЕО КГД» заявило, що у разі передачі управління будинком ОСББ, мешканці повинні платити орендну плату за землю. Ціну землі назвали понад 3 млн грн, а оренду для мешканців – понад 300 тис грн на рік. Люди відмовилися платити оренду, тоді ЖЕО розвісило оголошення про те, що частину території виставляють на аукціон.

Тарас Васильців, ОСББ на Пасічній, 44
Голова ОСББ Тарас Васильців

Зараз ОСББ подали заяву до суду про скасування договору купівлі-продажу та визнання його не дійсним. Адже землю продали без врахування того, що на ній уже збудована багатоповерхівка.

Зараз ми зняли показники лічильників, направили угоду в «Прикарпатенерготрейд», «Водоекотехпром», щоб вони підписали, чекаємо відповіді, – каже Тарас Васильців. – Подали заяву в суд, оплатили судовий збір, чекаємо розгляду справи. І водночас починаємо працювати. Уже за травень люди будуть платити за послуги на рахунок ОСББ. Звичайно, хтось помилково ще якийсь час заплатить на рахунок ЖЕО.

ОСББ «Пасічнянський двір» уже зверталося за допомогою до міської влади. Але отримали відповідь від заступника міського голови Миколи Вітенка про те, що «органи місцевого самоврядування без рішення суду не мають права втручатись у здійснення власником повноважень щодо володіння, користування і розпорядження належною йому земельною ділянкою або встановлювати непередбачені законодавчими актами додаткові обов’язки чи обмеження».

Втім, мешканці не здаються та планують звертатися за допомогою до міського голови.

Поки не вирішить суд

Як каже керівник «ЖЕО КГД» Ігор Свірідов, він не проти, щоб ОСББ перейняло управління будинком. Та поки суд не винесе рішення щодо власності землі, віддавати його не будуть.

Нам з мешканцями треба визначитися з цим питанням. Під час зборів 30 квітня ми сказали, що не будемо передавати будинок, поки суд нічого не вирішив. Якщо буде рішення віддати землю – будемо віддавати або подамо на апеляцію, – каже Ігор Свірідов. – До нас, як до управителя, питань немає: все чисто, прибиральник і двірник прибирають.

За словами керівника «ЖЕО КГД», мешканцям запропонували проєкт угоди на оренду землі, але ті відмовилися.

Є земля під будинком, ще два метри поруч, щоб зайти, – тут усе ясно. А є ще ділянка у дворі, де стоять машини, де люди зробили собі стоянку, – говорить голова ЖЕО. – Ми платимо податок на землю, у нас все погоджено з нотаріусом, є документи на землю, оцінка землі від Державного кадастру.

Також керівник компанії каже, що ставить під сумнів збори, на яких визначили створити ОСББ.

На зборах було 30 людей, а 10 взагалі не з цього будинку, – стверджує Ігор Свірідов. – Але раз створили ОСББ, то ми попросили їх дати нам списки, хто підписався за створення, щоб розірвати з ними угоду. Бо у нас є укладені угоди з 88% мешканців. Але ніяких списків нам не передали, хоч обіцяли.

За словами Ігоря Свірідова, «ЖЕО КГД» має в управлінні близько 1000 квартир у різних будинках. Але право на власність землі – лише на Пасічній, 44. У решті будинків її орендують у міста.

Читайте: «Насолоджуйтеся життям». Поки двоє Савчуків воювали, у Франківську в сім’ї відбирали квартиру

Що відомо про забудовника та ЖЕО

ТОВ «Промвест-ІФ» зареєстрували у 2016 році. Свою діяльність компанія припинила у 2023. Уповноваженими особами є політик і підприємець Ігор Гергелюк та підприємець Віталій Дереворіз. Гергелюк також очолював ТОВ «Станіславбудсервіс», а Дереворіз – ТОВ «Спецбудінвестиція» та ТОВ «Злагода-Буд». Усі три вже припинили діяльність.

Серед засновників та бенефіціарів, крім Ігоря Гергелюка, зазначені Володимир Фецич і Зорян Соляник, обоє теж пов’язані з будівельними компаніями, які припинили діяльність. Втім, Володимир Фецич є бенефіціаром житлово-будівельного кооперативу «Каскад-Ярко».

Згідно з сайтом продажу нерухомості ЛУН, ЖК «Пасічнянський двір» містить лише один будинок на Пасічній, 44. Усі квартири продані. Автор проєкту – «Злагода-Буд», яку, згідно з Youcontrol, теж заснував Віталій Дереворіз і Андрій Єврейчук. Інші об’єкти забудовника – житлові комплекси «Каскад-Ярко», «Лемківський», «Патріот».

ТОВ «ЖЕО КГД» створене у 2001 році й з того часу працює як житлово-експлуатаційне об’єднання, що обслуговує багатоквартирні будинки в Івано-Франківську. Ігор Свірідов є засновником та керівником компанії.

Будуть боротися в суді

Як пояснює адвокатка Яна Гринів, яка захищатиме інтереси мешканців у суді, продаж забудовником земельної ділянки не є законним, до того ж, забудовник зробив це без відома власників квартир.

За законом, вони б мали або віддати ділянку в користування, або передати право власності співвласникам квартир, – каже Яна Гринів. – Оскільки будинок багатоквартирний, право користування і розпорядження ділянкою має бути не у третьої особи, а у співвласників. Зазвичай ділянки передають у довгострокову оренду десь на 50 років. У цьому ж випадку за спиною мешканців, без жодних повідомлень, забудовник просто відчужив ділянку іншій особі, без жодних пояснень.

Читайте: Служба відбудови. Фірма, пов’язана з Коломойським, виграє майже всі тендери на дороги Прикарпаття

Те, що земельною ділянкою володіє «ЖЕО КГД», також унеможливлює користування будинком для людей, які там живуть. Адже компанія погрожує виставити її на продаж. Також мешканці не мають змоги облагородити територію, наприклад, поставити лавочки, адже не мають ні права власності, ні права користування ділянкою.

Перше судове засідання у справі пройде 29 травня. Мешканці та адвокати кажуть: готові боротися.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.