Статті

Таунхауси, котеджі, дуплекси. Як Вовчинець стає селом елітної забудови

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Вовчинець ще 10 років тому було звичайним селом з дачами та приватними будинками. А ще – місцем відпочинку, адже тут є дві річки та Вовчинецькі гори. З плином часу близькість до міста все більше наповнювала його елітними маєтками заможних франківців.

Зараз поряд із дизайнерськими будинками з’являється ще більш чужорідна для села забудова: таунхауси й котеджі, які наповну зводять франківські забудовники, пише Репортер.

Як Вовчинець стає селом елітної забудови
Проєкт будівництва від будівельної компанії “Ярковиця”

Дороге житло на будь-який смак

Зараз у Вовчинці є кілька проєктів елітного будівництва. Основний забудовник двоповерхових таунхаусів – EffectBud. Це компанія, яка на ринку з 2006 року, а з 2020-го почала реалізувати більш масштабні проєкти, зокрема з готельно-інвестиційної нерухомості в Карпатах – у співпраці з Ribas Hotel Group. Зараз у компанії є два проєкти будівництва у Вовчинці, три у Крихівцях та один – у Дем’яновому Лазі.

Також у центрі села активно будуються дуплекси (двоквартирний будинок на дві сім’ї з окремими входами – авт.) від компанії Alliance Developer. Вона будує котеджі у Карпатах, котеджні містечка за містом і ще кілька житлових комплексів у Франківську.

Читайте: «Хрущовки по-новому». Чому Франківськ втрачає статус комфортного міста

Одразу на початку села починається нове будівництво від компанії «Ярковиця» – ще зовсім недавно там були звичайні будинки мешканців села. Тепер заплановані котеджі, дуплекси і таунхауси. Серед іншого, «Ярковиці» належить житловий квартал «Каскад-Ярко» на вулиці Симоненка, теж неподалік Вовчинця.

Також у глибині села розташовані невеликі таунхауси від забудовника SmartBud M. На сайті компанії майже немає інформації про їхні попередні проєкти.

Ближче до річки будуються таунхауси й дуплекси від ND Group Development, які, крім елітної забудови Вовчинця, зводять ще три житлових комплекси у центрі міста.

Проєкт будівництва від “Ярковиці”

Ціни на таке житло стартують від 3 млн грн – і до майже 7 млн.

Також є немало житлових комплексів, розташованих на межі мікрорайону Позитрон і Вовчинця. Зокрема, наприкінці вулиці Вовчинецької є чотири ЖК – від уже згаданої «Ярковиці» та від «Інвестбуду». Зокрема, «Інвестбуд» уже ввів в експлуатацію ЖК «Затишна оселя» – аж на 14 будинків.  Судячи з сайту ЛУН, усі квартири там уже продані.

А позаду гіпермаркету «Метро» будуються ще два житлові комплекси – «Квартал Краківський» (заплановані 12 будинків) і «Wavel» (5 будинків) від компанії VamBud.

«Забудова прогресує, соціалка програє»

Староста Вовчинця Михайло Назар каже: забудова села розпочалася після входження до Івано-Франківської громади у 2020 році, в рамках адміністративної реформи. З того часу дозвіл на будівництво надає державна архітектурно-будівельна інспекція, а також – франківський міський департамент архітектури.

Реальних впливів я зараз не маю, рішення не приймаю, бо не маю таких повноважень, – каже Михайло Назар. – Як це можна зупинити? Коли забудовники кажуть, що будують на власній земельній ділянці індивідуальний будинок. А він блокований, який не відповідає генеральному плану, бо у нас там внесена в основному садибна забудова.

Як розповідає староста села, мешканці, які продали свої ділянки забудовникам, мали право розпоряджатися приватною власністю на свій розсуд. Щодо решти мешканців села, є різне ставлення до забудови.

Читайте: Вовчинець судиться з Кабміном за свою незалежність від Івано-Франківської ОТГ (ВІДЕО)

Мене така ситуація не задовольняє. Бо у нас до реформи такого не було. А як тільки вийшло з-під нашого контролю, з’явилися ці проблеми, – каже Михайло Назар. – Наслідки, які маємо за три роки, – ми стали бідними у спроможній громаді. А поки забудова прогресує, соціалка програє. Ми зупинили наші проєкти з розширення дитсадка, також планували побудувати ще один корпус школи. Поки не вийшло, тож з наступного навчального року перейдемо на навчання у дві зміни. А з дитсадком дві зміни не зробиш.

За словами старости Вовчинця, у нього головна вимога до керівництва громади – враховувати у прийнятті рішень генеральний план села.

У Вовчинці уже будують немало таунхаусів

Надія на стратегію

Зараз в Івано-Франківську працюють над Комплексним планом просторового розвитку – свого роду стратегією громади. У лютому вже провели перші громадські слухання з цього приводу. На них були й старости сіл, які у першу чергу просили не дозволяти у них багатоквартирної забудови – «щоб не стати ще одними Крихівцями».

Зокрема, Михайло Назар наполягав на тому, щоб зберегти уже наявний генплан села Вовчинець, який вони довго розробляли. У департаменті архітектури пообіцяли врахувати зауваження.

Кожен будиночок розрахований на окрему сім’ю

Зараз, за словами заступника директора департаменту містобудування та архітектури Артура Прокіпчука, підготовчий етап роботи над стратегією завершений, тепер над нею працюватимуть проєктанти. Завершити Комплексний план мають до кінця року.

Стратегію ми ще однозначно будемо обговорювати – як зі старостами, так і мешканцями усіх наших сіл. Будуть почуті думки і побажання, які передадуть на опрацювання проєктантам, – каже Артур Прокіпчук.

За словами заступника директора департаменту, щодо забудови у селах, то рішення по кожній ділянці приймають на засіданні виконавчого комітету, до якого входять, серед інших, і старости сіл. Тож одноосібно цих питань не вирішують.

Читайте: З малих водойм – велика. Як франківські науковці рятують річки, які живлять міське озеро

Щодо правового регулювання таунхаусів, як досліджував сайт Нерухомі, воно залежить від кількості квартир у будинку. Якщо одна чи дві – це садибна житлова забудова. Якщо три – це вже зона блокової забудови. Цільове призначення земельної ділянки, щоб звести таунхаус, має бути – «Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)» або «Для колективного житлового будівництва».

Згідно з геокадастром, з цільовим призначенням землі у забудовників все в порядку. Очевидно, всі ділянки придбали у мешканців, тож все законно й без порушень. Тож забудова, скоріш за все, триватиме й далі – як і всюди в Івано-Франківську.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.