Соціум

Аби не поїхав…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Дах – найважливіший атрибут кожної будівлі. Він має бути надійним і довговічним, захищати від дощу-снігу-сонця, створювати затишок. Тож як його зробити, щоби так і було?


Від 20 до 150 років

За проектом, звісно, краще звернутися до фахівців. Там буде і фундамент, і стіни, і дах. Але для пристойного замовлення треба принаймні знати, якими бувають дахи. А їх є кілька видів.

Односхилий – найпростіший. Його ставлять над допоміжними будівлями чи на спорудах простої конструкції. Схил даху, як правило, роблять до вітряного боку, захищаючи будинок від вітру та опадів.

Двосхилий – найпоширеніший вид для заміських і малоповерхових дачних будинків. Такий дах дозволяє використовувати будь-які матеріали. Різновидом двосхилого є мансардні дахи, які зараз дуже популярні. Такий вид дозволяє зробити ще одне додаткове житлове приміщення.

Також розрізняють вальмовий, шатровий і багатощипцевий дахи. Виглядають вони дуже красиво, але значно ускладнюють конструк­цію, тому потребують ретельного виконання покрівельних робіт і більших витрат.


Тепер спробуємо вибрати покрівельний матеріал. Асортимент нині – величезний.

Найпоширеніший та економіч­ний варіант – металочерепиця. Додаткові витрати тут можуть викликати добірні елементи та складна конфігурація даху. Термін служби металочерепиці 20-30 років. Маса 1 м2 – 4-5,5 кг.

Мідний дах виглядає дуже красиво. І коштує недешево. Але покрівля й фасади, виконані з цього матеріалу, відрізняються найвищими експлуатаційними характеристиками – стійкістю до коливання температур, до корозії, довговічністю та пластичностю. Вага 1 м2 такого даху – 5,3 кг. Термін служби мідної покрівлі – близько 150 років.

Керамічна черепиця. Її виготов­ляють із глини зі спеціальними органічними добавками, які і збільшують термін її експлуатації. Термін служби покриття – до 100 років. Але треба враховувати, що при вкладанні керамічної черепиці використовують багато добірних елементів, що збільшує загальну вартість покрівлі.

Природний шифер. Ціна, механічні та експлуатаційні характеристики цього покриття можуть бути різними залежно від того, де його виготовляли. При виборі треба обов’язково уточнювати його твердість. Рекомендовані параметри – 5-6,5 балів.

Плюси шиферу в тому, що він морозостійкий і пожежобезпечний, досить легко піддається механічній обробці. Термін служби такого даху – близько 150 років. Для складних ділянок покрівлі є спеціальні форми шиферу.

Якщо ваш вибір припав на металеву покрівлю (в народі її називають бляхою), то врахуйте, що для неї придатна листова сталь товщиною 0,5-1 мм. Метал може бути як з оцинкуванням, так і без нього (так звана чорна сталь). Неоцинкована покрівля прослужить 20-25 років, а оцинкована – 25-30 років. Такий дах потребує постійного догляду і вважається найдорож­чим. Натомість, цей матеріал легкий, негорючий, із нього можна спорудити конструк­ції будь-якої складності.


Від дощу та снігу

Водостічна система захищає ваш будинок від руйнування водою з неба. Сучасні водостоки роблять із полівінілхлориду (ПВХ). Він не містить свинцю та цілком безпечний, не схильний до іржі, не вимагає додаткового обслуговування, пластичний, не боїться перепадів температури. Система з ПВХ може відмінно функціонувати в температурному режимі від -50 до +50 градусів, а термін її експлуатації – від 50 років. До речі, новітні системи водостоків можна встановлювати на спорудах будь-якого віку, скільки б років тому вони не були б зведені.

Від снігу – снігозатримувачі. Вони аж ніяк не порушують архітектурної гармонії, а лише допомагають. Дуже непогано виглядає трубчастий снігозатримувач на металочерепичній покрівлі чи гратчастий – на даху з натуральної черепиці.

Альтернативою, щоправда, не дешевою, є застосування електричних кабельних систем снігорозтавання. Вони можуть встановлюватися на покрівлях практично з будь-яких матеріалів, будь-якої конструкції і найскладнішої конфігурації. Особливо ефек­тивні електросистеми для дахів з недостатньою теплоізоляцією та опалювальними горищами.

Теплий та надійний

Але дах таки треба добре утеплити. Адже недостатнє чи неякісне утеплення, погана вентиляція утеплювача призводить до накопичення вологи, промерзання, конденсату та зайвих витрат на опалення. Утеплювач має бути надійно захищений від парів і вологи. Крім того, дах повинен мати можливість провітрювання підпокрівельного простору, що забезпечується або конструкцією матеріалу (черепиці), або аераційними пристроями – вентиляційними кониками чи грибками на схилах даху.

Для утеплення пере­криттів і скатних дахів підходять утеплювачі щільністю від 20 до 125 кг на кубометр. Це – мінеральна вата, екструдований пінополістирол і скловата. Базальтові утеплювачі використовуються для ненавантажених покрівель. Товщина плит мінеральної вати коливається від 50 до 200 мм, завдяки чому можна легко досягти потріб­ного термоопору, встановивши один або два шари мінераловат­них плит.

Скловолоконні утеплювачі найчастіше використовуються для утеплення перегородок, підлог, стін, покрівель і систем опалення. Вага цих матеріалів низька, а теплоізоляційна здатність досить велика. Скловата також є прекрасним звукоізолятором.

Екструдований пінополістирол має низьке водопоглинення, високі теплоізоляційні здібності й міцність. Але, застосовуючи його, варто пам’ятати про те, що він не є пожежобезпечним матеріалом, тому спершу зробіть вогнезахист дерев’яних елементів конструкції.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.