Погляд

Максим Карпаш: Ще не пізно братися за екологію

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Катастрофа з підривом росіянами греблі (не дамби) на Каховській ГЕС змусила багатьох задуматись про екологію. Остаточні наслідки цього лиха ми побачимо згодом. Та й тепер зрозуміло, що вони гігантські. А у глобальному вимірі є думки про те, що людство таки пройшло відмітку щодо глобального потепління – начебто вже будь-які зусилля не допоможуть повернутись на доіндустріальний рівень, пише Максим Карпаш у Репортері.

Читайте Максим Карпаш: Екоенергетичний удар по Каховській ГЕС

Карпаш новини Івано-Франківська

Нещодавно Міжурядова група зі змін клімату опублікувала вже останню частину свого звіту. Підсумували восьмирічну працю сотень учених та експертів, надали рекомендації для урядів країн світу. Деякі з цих рекомендацій очевидні, інші не дуже очікувані. Загалом їх вісім. Тому дозволю собі розгорнуто представити ці рекомендації та дати власну оцінку в українському контексті.

Отже, вийде текст із двох частин, нині – перша.

1. Скорочення викидів метану

Справа у тому, що метан у 80 разів шкідливіший для клімату, ніж двоокис вуглецю. Цей газ викидається в атмосферу під час видобутку вугілля, нафти та газу, розкладання будь-яких органічних решток тощо. У світовому контексті саме росія є головним джерелом викидів метану під час добутку вуглеводнів.

Для України ж важливим є підтримання системи транспортування нафти й газу в належному стані, а також активні кроки до вирішення питання засмічення країни, включно із сортуванням сміття. Спалювання сміття – це і спосіб отримання енергії, і шлях до скорочення викидів метану та прибирання країни.

2. Зупинка знеліснення

Звісно, в основному, йдеться про так звані «дощові ліси» у Південній та Центральній Америках, тропічних африканських країнах. Ті величезні масиви рослинності є головними поглиначами двоокису вуглецю. Ліси є також домівкою для багатьох видів тварин і птахів – їх зникнення стане для нас останнім сигналом про те, що світу кінець.

Україна також володіє значними лісовими масивами, але війна лише погіршує ситуацію. Кожне посаджене деревце важливе, тож у будь-якому разі – до праці.

3. Відновлення деградованих земель і зупинка розширення земельного фонду для рільництва

Величезна кількість земель і водних зон перебувають у занедбаному стані після людських втручань (наприклад, кар’єри та покинуті будови) і стихійних лих.  Зруйновані війною в Україні суходільні та водні екосистеми до чи після перемоги можуть стати активними поглиначами двоокису вуглецю.

Щодо зупинки розширення земель для рільництва – сучасні агротехнології перебувають на такому рівні, що збільшення урожайності більше залежить від точності доставки добрив та води, ніж від площ.

4. Зміна агротехнологій та способу харчування

Забезпечення харчами майбутніх поколінь з існуючим меню оцінюють як неможливе. Нам слід зміститись до більш усталеної дієти, яка містить більше рослин та менше м’яса з молочними продуктами.  Добрива, які використовують для підвищення урожайності, призводять до викидів оксидів азоту, які є сильними парниковими газами. Точне землеробство дозволяє зменшити кількість використовуваних добрив. 

А от щодо харчування ситуація складніша – у світі третина усіх харчів, призначених для людей, марнується. Слід зменшувати обсяги  невикористаної їжі, ширше застосовувати холодильну техніку – у багатьох країнах так званого Глобального півдня у не надто забезпечених родин просто бракує холодильників. Для України головний виклик – це зміни харчових звичок: тільки згадайте як у нас «не чіпай, то на свята», «їжте, не буде ж пропадати».

Про наступні кроки – наступного разу.

Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила

Читайте Максим Карпаш: Нинішні вступники мають складний вибір

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.