Погляд

Максим Карпаш: Екоенергетичний удар по Каховській ГЕС

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Вночі 6 червня 2023 року російські окупанти таки підірвали Каховську гідроелектростанцію. Зараз ще складно розібрати усе в деталях, але станом на середину дня зрозуміло, що принаймні швидке відновлення цього об’єкта неможливе. Під словом «швидке» маю на увазі – до початку опалювального сезон 2023-2024, пише Максим Карпаш у Репортері.

Максим Карпаш новини Івано-Франківська

Загальний обсяг генерації всіх шістьох гідроагрегатів Каховської ГЕС становить понад 300 МВт. За умов дефіциту потужності в українській енергосистемі, особливо у вечірні години, – це черговий удар по нашому майбутньому. З наближенням осені та зими ситуація буде лише погіршуватись.

Окрім втрати генеруючих потужностей самої Каховської ГЕС, підривом дамби водосховища рашисти поставили під загрозу Запорізьку АЕС. Адже то була водойма для охолодження енергоблоків станції.

Нагадаю, що Запорізька АЕС є найпотужнішою та найбільш сучасною атомною станцією в Україні. Наразі вона перебуває у так званому «сплячому» режимі. Але реактори все одно треба охолоджувати, а рівень води Каховського водосховища у ці години стрімко знижується.

Можемо припустити, що рівень води може упасти аж до 15-16 метрів. Саме такою була висота дзеркала водосховища над нижнім б’єфом (нижній рівень дамби). Навіть після звільнення нашими ЗСУ й після сходу води можливість повноцінного запуску ЗАЕС видається вельми сумнівною з огляду на проблеми з охолодженням енергоблоків. Системи охолодження на самій ЗАЕС (так звані – градирні) не розраховані на повне виконання цих завдань.

Читайте Максим Карпаш: Відновлювальна енергетика як порятунок для наступних сезонів

Тепер про екологічний злочин.

Екологічну шкоду у повній мірі можна буде оцінити тільки за кілька тижнів або місяців. За першими оцінками експертів, може бути затоплено до 3000 квадратних кілометрів – це приблизно 0,5% всієї території України. Для порівняння, площа Чернівецької області – 8000 квадратних кілометрів.

Далі ще гірше – уся ця вода буде збирати токсичні хімічні речовини (добрива), паливо-мастильні матеріали, а також цілі набори бактерій і збудників, напевно, усіх можливих хвороб – внаслідок розмивання цвинтарів і худобомогильників. Усе це спливе до берегових зон акваторії Чорного моря. Чи будуть виявляти результати цього теракту на побережжі Грузії, Туреччини, Болгарії, Румунії, покаже час.

До цього переліку додаємо обмеження водопостачання для ряду міст півдня України, а також, звісно, проблеми з водопостачанням у Крим. Нагадаю, забезпечення роботи Кримського каналу окупанти оголошували як суттєвий здобуток цього етапу війни…

Читайте Максим Карпаш: Про плагіат, корупцію та довіру

У попередніх дописах неодноразово писав про те, що опалювальний сезон 2023-2024 буде найскладнішим. Однією з причин цього є можливість застосування тактики “випаленої землі”окупантами під час відступу. Ось і перший серйозний приклад. Припускаю, що після Чорнобиля маємо найбільшу техногенну катастрофу за часи незалежності.

Практичні поради – скорочуймо споживання енергії вдома, особливо ввечері, готуймось до складної осені та зими.

Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.