Двадцять перше століття ознаменувалося не лише проривом інновацій, розвитком технологій та бізнесів, а й кардинальною зміною підходів до здійснення трудової діяльності. Сьогодні нікому не здається дивним, що людина не ходить в офіс, не значиться в штаті будь-якої організації та сама обирає, що, коли і в яких обсягах вона робитиме.
Робота на фрилансі — це така сама робота, яка просто має інший формат. І як будь-яка інша має свої переваги та недоліки, про які має сенс дізнатися, перш ніж пускатися в «одиночне плавання». Тільки проаналізувавши всі «за» та «проти», варто приймати рішення про зміну формату своєї діяльності.
Що таке робота в інтернеті
Збираючись стати фрілансером або віддалено працювати у своїй колишній організації, але не виходячи з дому, необхідно розібратися, якою є специфіка такої роботи онлайн. А саме — у якому форматі здійснюється процес отримання завдань, їх виконання та, власне, оплата. У цьому питанні, безумовно, багато залежить від того, чи працює виконавець над проектом, який самостійно обрав на одному із майданчиків, чи продовжує виконувати завдання керівництва організації, в штаті якої перебуває, але просто не відвідує офіс.
В першому випадку онлайн робота в інтернеті дозволяє почуватися комфортніше і користуватися всіма перевагами свободи вибору. У другому — людина позбавлена необхідності спілкуватися наживо з керівництвом та колективом, дотримуватися хоча б мінімального дрес-коду, а в усьому іншому все залишається як і раніше. Тобто робочий час, зарплата, вибір завдань, контроль за їх виконанням та наганяї за недотримання термінів та помилки, як і раніше, залишаються прерогативою керівництва.
Переваги роботи онлайн: економія та особистий комфорт
При розгляді сильних і слабких сторін фриланс роботи варто починати з приємного, а саме — з переваг такого формату здійснення трудової діяльності. Серед важливих моментів, що заслуговують на увагу — економія та особистий комфорт. Віддалена робота дозволяє заощаджувати як мінімум дві години часу на дорозі в офіс і назад, а також:
- на транспорті — щоденний проїзний та бензин більше не є проблемою;
- на одязі та харчуванні – ніякого обов’язкового дрес-коду та перекусів у кафе.
Для інтровертів, які прагнуть обмежити спілкування з колегами та працювати зосереджено в тиші, до бонусів належать рідкісні зустрічі з командою та керівництвом або повна їхня відсутність у фрілансерів. Безперечним плюсом можна вважати і відсутність бюрократичної тяганини з лікарняними, якщо раптом підвело здоров’я.
Аргументи «за» роботи онлайн: додаткові можливості та свобода вибору
Максимальна економія різноманітних ресурсів — не єдині переваги, які має робота в інтернеті. Для багатьох такий вид зайнятості видається найбільш привабливим через додаткові можливості, які з’являються у фрілансера, який вирішив скинути з себе тягар прив’язки до конкретної організації, офісного стільця та тотального контролю. Той, хто вирішив розпочати самостійний шлях на трудовій ниві онлайн, зможе сам вирішувати, хто тепер буде його роботодавцем, скільки коштують його знання та вміння, який час знадобиться для якісного виконання обраного ним самим завдання.
Крім того, таке завдання може бути не одне. За наявності певного досвіду можна з успіхом поєднувати роботу в декількох проектах одночасно, працювати хоч із лавочки у парку, хоч із шезлонгу на морському березі. Головне — дотримуватись затвердженого ТЗ, враховувати зауваження замовника та не порушувати дедлайн.
Мінуси роботи в інтернеті: трудоголізм та прокрастинація
Віддалена робота – медаль, яка має дві сторони. Для певної категорії людей така робота може бути неприйнятною, тому що всі її плюси можуть бути перекреслені одним дуже істотним мінусом або кількома. До недоліків вільної зайнятості знаючі люди зараховують:
- Відсутності ліміту робочих годин на добу — трудоголіки мають реальну загрозу залишитися без сну та їжі.
- Стирання кордонів між працею та відпочинком – невміння регулювати їх може швидко привести до вигоряння.
- Прокрастинація — антипод трудоголізму, фрілансер, який страждає нею і залишився без стороннього контролю, може постійно відкладати виконання робочих завдань, що врешті-решт стане крахом його самостійної зайнятості.
І ще про недоліки: для когось вони можуть виявитися критичними
Збираючись покінчити зі своєю «працею на галерах», яким багатьом здається їхня офісна діяльність, необхідно враховувати також, що працювати доведеться в відносній або цілковитій ізоляції. Для багатьох людей робота в команді, можливість обговорювати робочі та неробочі питання є необхідністю. Вона дозволяє не відчувати самотності та служить мотивуючим фактором.
Негативною складовою є й відсутність фізичної активності. Оскільки навіть мінімальне фізичне навантаження, пов’язане з переміщенням до офісу та назад, у разі виконання фриланс замовлень в інтернеті зводиться до нуля. І, звичайно, відсутність таких понять як заохочення, кар’єрне зростання та підвищення зарплатні, що для деяких людей є важливим стимулом ефективної роботи та її результативності.
На правах реклами
Comments are closed.