Погляд

Максим Карпаш: Чи допоможе екології штучний інтелект

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Нині, напевно, лише тварини не говорять про штучний інтелект, або ми просто їх не чуємо. Школярі користаються з переваг ШІ для навчання, програмісти перевіряють коди, вчені обробляють результати досліджень – і далі за списком. Скоріше за все, ще є галузі, де його не використовують, але це тимчасово. Словом, переваг достатньо. Та разом із перевагами завше поруч є недоліки. Тож мусимо думати й про ризики, пише Максим Карпаш у Репортері.

Максим Карпаш, новини Івано-Франківська

Крім етичних та політичних викликів через ШІ, маємо ще й екоенергетичний аспект. І підозрюю, що він з кожним днем ставатиме більшим за інші. Бо сьогодні штучний інтелект – ще й потужний споживач природних ресурсів. Великі технологічні компанії й до цього споживали багато води та електроенергії для охолодження своїх серверів. Системи генеративного ШІ (Chat-GPT, Gemini, Copilot, інші) лише додали до цих потреб. Наприклад, минулого місяця в Давосі Сем Альтман, гендиректор OpenAI (компанії-розробника Chat-GPT), попередив, що у майбутньому ШІ споживатиме так багато електроенергії, що знадобиться енергетичний прорив — скажімо, ядерний синтез. І це каже посадовець компанії, яка є лідером у цій сфері.

Читайте Максим Карпаш: Війна у прямому ефірі

З одного боку маємо блиск технологічних компаній, які заміняють старі задимлені заводи й фабрики. Але з іншого – за даними Міжнародного енергетичного агентства, у 2022 році центри обробки даних, криптовалют та ШІ споживали майже 2% електроенергії у світі. А у 2026-му прогнозують уже на рівні 4% – як уся Японія за рік.

Результати цих змін уже відчутні.

Так, Ірландія, улюблена локація для серверних ферм (так називають великі центри обробки інформації) почала обмежувати підключення нових об’єктів такого штибу.

Як противник криптовалют вважаю, що ШІ має сильніші аргументи задля використання електроенергії, адже його потенціал для суспільного блага значно перевищує недоліки. На додачу, сподіваюсь, що ШІ дозволять краще спрогнозувати погоду, а отже оптимізувати споживання енергії в будинках та офісах, відстежувати викиди парникових газів.

І таке вже стає реальністю.

Наприклад, Google на 40% зменшив споживання енергії в одному зі своїх центрів обробки даних, застосувавши машинне навчання від DeepMind (свого  відділу штучного інтелекту) для прогнозування таких змінних, як споживання електроенергії та погода.

Технологічні гіганти Microsoft, Google та Amazon, які володіють великою кількістю дата-центрів по всьому світу, вже інвестували значні кошти в сонячну та вітрову генерацію та реконструювали центри обробки даних для збереження води. Та з огляду на розвиток генеративного ШІ, їм доведеться робити більше, а отже вкладати гроші в енергетичні інновації. Так, Альтман з OpenAI інвестував у Helion – американський стартап з виробництва термоядерної енергії, а Microsoft заявив, що готовий стати клієнтом Helion.

Читайте Максим Карпаш: Чому в науці жінок менше, ніж чоловіків

Уряди країн ЄС та США розглядають можливості контролю та звітності хайтек-компаній з викидів парникових газів і споживання енергії, хоча до конкретики справа дійде не швидко. Дуже сподіваюся, що штучний інтелект стане частиною вирішення екоенергетичних проблем людства, а не ще однією їх складовою.

Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.