Історія

З чого починалося місто. Літопис Станиславова 1902 року

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Вашій увазі пропонуємо нову сторінку літопису Станіславова. Дізнайтесь про найважливіші події в історії нашого міста, які сталися у 1902 році, пише Репортер.

З чого починалося місто. Літопис Станиславова 1902 року

1902 На початку січня відбулися установчі збори товариства «Народний дім». Головною темою зібрання стало спорудження будинку, де б могли розміститися всі українські товариства. Директорами «Народного дому» обрали доктора права Йосифа Партницького, доктора медицини Володимира Яновича та асистента колії Добровського.

1902 26 січня понад 200 мешканців міста на зборах заснували товариство «Українська хата», яке мало об’єднати місцевих українців. Головою обрали дяка греко-католицької катедри Ігнатія Полотнюка, заступником — лікаря Володимира Яновича.

1902 У травні в Делятині помер Ігнаці Камінський (1819-1902) — бургомістр Станиславова у 1870-1888 роках. Його найбільша заслуга – відбудова міста після жахливої пожежі 1868 року. Саме при ньому з’явилися: реальна школа, каса ощадності, перший газовий завод, школа дерев’яного промислу, міська бойня, пожежна служба, колії на Стрий та Гусятин. Був похований у Станиславові (у меморіальному сквері), могила не збереглася.

З чого починалося місто. Літопис Станиславова 1902 року

1902 17 червня провели вечір пам’яті Тараса Шевченка за участі солістки львівської опери Філомени Лопатинської. Тоді ж чи не вперше співав станиславівський хор «Боян», який заснував Денис Січинський.

1902 У червні в місті помер головний лікар цивільного шпиталю Георгій Конкольняк (1848-1902), який заразився тифом, лікуючи хворих. У Станиславові його поважали, він був асесором міськради, членом повітової ради, директором каси ощадності, заступником бургомістра (1892-1894).

З чого починалося місто. Літопис Станиславова 1902 року

1902 У червні розпочали будівництво греко-католицької духовної семінарії Святого Івана Златоустого (тепер Шевченка, 11), у серпні — крайової школи деревного промислу (Лепкого, 28).

З чого починалося місто. Літопис Станиславова 1902 року

1902 15 вересня розпочалися заняття у Станиславівській українській музичній школі, заснованій за ініціативи Дениса Січинського, першій у Галичині (тепер дитяча музична школа №1). Школа не мала власного приміщення, заняття проводили в залі хорового товариства «Боян» (Січових стрільців, 24).

1902 Шкільна комісія Галицького сейму у Львові вчергове відхилила проект звернення до уряду про запровадження у місті гімназії з українською мовою викладання.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.