Історія Статті

Легенди Станиславова/Івано-Франківська: Одної ночі в Пасічній

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Є в Пасічній старий цвинтар, який пам’ятає ще ті часи, коли мікрорайон був селом. Біля нього стоїть пам’ятник із написом: «Жителям села Пасічної, які загинули за волю України». Його встановили у 2012 році в рамках відзначення 70-річчя створення УПА, адже під час визвольних змагань загинуло близько пів сотні уродженців села.

З пам’ятником у Пасічній пов’язана одна історія, пише Іван Бондарев у Репортері. Її повідав франківець Ігор Каюк, а тому – його вуйко Зеновій Семків. Пан Зеновій 1940 року народження й під час тих подій був хлопчиськом, але пам’ятає все добре.

Пам'ятник у Пасічній

Наприкінці страшних сорокових років була десь в околицях Пасічної криївка. Місцеві, пов’язані з УПА, знали про неї та носили партизанам їжу. А потім сталася типова сумна історія – повстанців хтось здав і схрон оточили енкаведисти. Відбувся бій, під час якого хлопці не змогли прорватися до лісу, а на вимогу здатися підірвали себе гранатами.

Їхні тіла привезли у центр Пасічної та вивалили з вантажівки біля сільського клубу. Нині там пустир на перехресті вулиць Горбачевського й Ціолковського. Аби залякати місцевих, убитих лишили на кілька днів. Звісно, під цілодобовим наглядом охорони.

Легенди Станиславова. Вулиця багатих і невтішних

Зеновій Семків ходив дивитися та згадував, що хлопці мали років по двадцять, не більше. Тіла сильно понівечені. Старші люди казали, що повстанці не місцеві. Хтось навіть стверджував, що вони з Поділля чи Вінниччини.

А потім однієї ночі тіла зникли. Ніби хтось підпоїв охоронців і, поки ті пиячили у клубі, трупи забрали. Наступного дня чекісти прочесали все село, але нічого не знайшли.

Цвинтар у Пасічній

Місцеві говорили, що хлопців поховали на сільському цвинтарі. Робилося це з великими пересторогами, братську могилу ретельно замаскували, ні про які хрести не йшлося, тож ніхто точно й не знав, де саме лежать партизани. Лише через багато років хтось з односельців проговорився, що їх поховали приблизно у тому місці, де нині стоїть пам’ятник борцям за волю України.

Автор: Іван Бондарев

Легенди Станиславова. Як німці кінотеатр не збудували

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.