Війна Люди Статті

Франківськ, увага, їде електросамокат: про аварії, правила та велодоріжки (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
За останній рік Франківськ перетворився на місто самокатів. Як, напевно, і в багатьох інших містах України, куди та коли не глянь, вони всюди.

До всього ще й ганяють по тротуарах, дорогах чи велодоріжках. Цікаво, що наразі жоден закон чи правила рух самокатів не регулюють. Навіть поняття такого нема – водій електросамоката. То де вони мають їздити та що робити в разі ДТП? Розкаже Репортер.

Місто підтримує тренд

«Електросамокати – це новітні електричні засоби, які навіть можна назвати засобами електромобільності, – говорить Вік­тор Загреба, керівник громадсь­кої організації Vision Zero, яка займається безпекою дорожнього руху. – Це новий тренд у світі міського пересування, який прийшов з Європи та вже дуже масово докотився до великих українських міст – Києва, Одеси, Львова. А от до Франківська він насправді ще не доїхав. Це збоку здається, що у місті багато самокатерів, але це далеко не так. От, був днями в Одесі, перед тим у Києві, то там дуже багато людей ними користується, й відповідно там з цим більше проблем, ніж у нас».

За його словами, ситуація зміниться, коли в місто зайдуть великі компанії самокатів. Тоді кількість користувачів збільшиться, а до того побільшає різних ситуацій та випадків.

«Оскільки це явище нове, то навіть у деяких країнах ЄС не врегульовані правила дорожнього руху, не кажучи вже про Україну, – пояснює Загреба. – Юридично електросамокатер вважається не пішоходом, і не велосипедистом, і не скутеристом чи мотоциклістом. Тому люди на них їздять всюди, на власний розсуд. В тих країнах, де цей вид транспорту врегульований – статусні права наближені до велосипедиста. Тобто, їм дозволено завжди їздити по велодоріжці, а якщо її немає, то по правій смузі руху на дорозі. Також у деяких країнах їзда по тротуарах заборонена або дозволена зі швидкістю руху пішохода. Тобто, щоб не виникало жодних аварійних ситуацій, а у пріоритеті був пішохід. Але в нас люди їздять всюди».

Читайте: Чисті та не дуже. Що варто знати про стан води у річках Прикарпаття

Зараз, каже, в Києві йдуть певні процеси з врегулюванні правил дорожнього руху для електросамокатерів. Більше того – створена навіть ціла ініціативна група із користувачів цього транспорту, що займається цією проблемою. За відчуттями, говорить Віктор Загреба, до кінця року точно відбудеться врегулювання, адже питання назріло.

«Лише в Києві кількість самокатів перевищила 10 тисяч, а в інших великих містах цифра наближена, – розповідає він. – Щодо страхування, наприклад, то тут усе індивідуально. Якщо людина страхує своє життя, відповідно вона буде застрахована на будь-якому виді транспорту, зокрема й на електросамокаті. Це стосується просто людей, які собі його купили. А ще є фірми, в яких через додаток можна взяти електросамокат в оренду. Наприклад, декілька з них, що працюють в Києві, вже почали включати у вартість оренди обов’язкове страхування користувачів і навіть третіх осіб. Це все на добровільній основі, аби зменшити якісь медичні й фінансові ризики – як для себе, так і для клієнтів».

Читайте: Борці з книжками стали людьми тижня у «Репортері»

Якщо стався нещасний випадок, то варто розділяти електросамокат – приватний чи прокатний. Якщо з прокату, то там усе просто, адже всі вони відслідковуються, й компанія-оператор може визначити за місцем і часом, який конкретно самокат це був і хто на ньому їздив. Щодо приватників, якщо винуватець ДТП зник з місця події, то розбиратися доведеться загальноприйнятими засобами. Тобто, в першу чергу викликати поліцію, відслідкувати його за можливими на місці камерами відеоспостереження чи опитувати свідків.

«У Києві, до речі, мерія домовилась з електросамокатерами про те, щоб ті ставили номери на кожен самокат, на видному місці, – розказує Віктор Загреба. – Це й психологічно легко сприймається, адже є внутрішнє відчуття того, що в разі потреби людину легко знайти чи поскаржитися. Також домовилися про обмеження швидкості у пішохідних та паркових зонах. Дуже хочеться, аби Франківськ перейняв ці позитивні зміни, щоб були аналогічні домовленості та політика користування».

Безпека в першу чергу

«На сьогодні, як і в більшості країн Європи, електросамокатери їздять по дорожній смузі, на велодоріжках та пішохідних зонах, – говорить заступник міського голови Івано-Франківська Михайло Смушак. – Але більшість користувачів цього виду транспорту таки стараються їздити по велодоріжках. В цьому плані в нас є значні напрацювання, якщо, наприклад, порівнювати з іншими містами України. У Франківську є 12 вулиць, що мають велодоріжки або велосмуги, загалом це близько 12 км, що виділені для велосипедистів. Довгі смуги є, наприклад, на Галицькій і Набережній. А от доріжки – на Тичини чи Франка, тобто вулички, що є не дуже великими».

В місті, за його словами, немає жодних обмежень для електросамокатерів, але, звісно, вони тримаються в рамках. Якщо ви їдете на самокаті разом з автівками на одній смузі руху, то варто просто дотримуватися елементарних правил безпеки та ПДР.

«Навіть якщо це є такі невеличкі вулички, вузькі, тобто ті, що в центральній частині міста, то проблем з пересування на електросамокаті не виникає, – пояснює Смушак. – Сюди можна віднести, наприклад, Чорновола, Січових стрільців, Шпитальну. Але якщо ми говоримо про Івасюка чи Надрічну, то там очевидно менш безпечно їхати на цьому виді транспорту. Втім, усе залежить від людини й від того, як вона їде та чи дотримується правил. Загалом ми робимо величезну інфраструктуру для велосипедистів, яка так само пристосована і для електросамокатчиків. Але поки на законодавчому рівні не визначено, що вони повинні мати окремі смуги руху чи щось подібне. Відповідно ми нічого нового зробити чи ввести якісь правила не можемо. Натомість, завжди щось вводимо додатково та покращуємо інфраструктуру для велосипедистів. Наприклад, на Галицькій та Миколайчука ввели додаткові смуги руху. І такого, сподіваюсь, зробимо ще багато».

Зручно та швидко

«Я купив електросамокат Xiaomi Mi Electric Scooter Pro ще у 2020 році, – говорить франківець Артем Трощук. – Купували його в основному для мами, аби вона могла з молодшим братом швидко доїжджати на тренування з плавання, аж на Каскад. А оскільки йдеться про тренування, то ровер відпадає. Адже сил крутити педалі у брата після тренування, напевно, не було б. Сім’єю користуємось самокатом вже другий сезон й усі ним дуже задоволені. А щодо подальшої заміни чи покращення, то важко щось казати, бо поки немає потреби».

За його словами, в будь-якого електросамоката є три основні характеристики: потужність двигуна, відстань, яку він може подолати на одному заряді та максимальна швидкість. На момент придбання його самокат був найкращим із бюджетних моделей на ринку. Дешеві моделі по 3-4 тис грн, каже Артем, не розглядались.

«Електросамокати зараз можуть легко розвивати швидкість від 10 до 60 км / год, але все залежить від потреб користувача, – пояснює Артем. – Наприклад, коли їду на електросамокаті, то дотримуюсь усіх правил дорожнього руху для автомобілів, адже часто пересуваюсь по дорозі. Зазвичай з дому на роботу і це займає не більше 10 хвилин. А от якщо йти тим самим маршрутом пішки, то дорога займе приблизно 30-35 хвилин. Запас ходу в нього 45 км, а зарядка триває близько восьми годин. От зараз, наприклад, я вже не заряджав його десь три тижні, а заряду ще лишилось 50 %».

За словами Трощука, в нього було й декілька неприємних моментів, але вони були прогнозовані, тому аварій вдалося уникати. На електросамокаті є ходові вогні, гальмівні сигнали, ліхтарик (у найдешевших моделей цих функцій немає, але їх можна встановити вручну – авт.).

Читайте також: Чисті та не дуже. Що варто знати про стан води у річках Прикарпаття

«Враховуючи те, що я пересуваюсь і тротуарами, і по дорогах, то стараюся прогнозувати, хто куди піде та куди може рухатися машина, – стверджує Артем. – Варто чітко розуміти ситуацію навколо та обирати безпечну швидкість. У будь-якому разі електросамокат дуже зручний засіб пересування в межах міста, тому я планую користуватись ним ще принаймні кілька років».

«Пілоти» без захисту

«Сьогодні зранку на Січових стрільців на мене буквально вилетів хлопець на електросамокаті, – говорить франківець Максим Веприк. – Я лиш встиг завмерти! Не вибачився, просто поїхав далі. Він їхав по тротуару і ще керував однією рукою, бо в іншій щось тримав. Я вважаю, що тротуар виключно для пішоходів. Розумію, що культура мобільних видів лише зароджується, але є якісь правила?».

За словами Максима, його знайомих самокати ще теж не збивали, але що далі, то небезпечних випадків більше.

«Діти на електросамокатах – то взагалі біда. Вони й собі несуть загрозу, і іншим, – каже Веприк. – Я ще не бачив жодного такого «пілота», що мав би хоч елементарний захист, навіть той самий шолом. Зіб’є машина, то, вибачте, як мінімум обійдуться серйозними травмами. Є люди, що розуміють, а є такі, кому просто все одно».

Зреагувати на якусь біду на швидкості не зможе ніхто – ні людина на самокаті, ні пішохід, впевнений Максим Веприк. Тому мусять бути правила та інфраструктура. Бо коли на тротуарі важко розминутися двом-трьом пішоходам, то там бракує лише стрімкого підлітка на самокаті.

* * *

За даними Нацполіції області, у 2020-2021 роках на Прикарпатті офіційно зареєстрували лише одне ДТП за участі електросамоката.

Автор: Богдан Мисюк
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.