Без категорії

Гідравлічна морока

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

В івано-франківському комунальному господарстві є ціла купа відкритих питань. Проблеми з відходами, дахами, ліфтами, кадрами, мережами…

За словами начальника міського управління ЖКГ Петра Косюка, Івано-Франківськ щодоби «піднімає» 60 тисяч кубометрів води, а реалізовує лише 30 тисяч. Тобто 50 % води – це втрати. Через старі мережі та діряві труби вода стікає у підвали. Міська влада спробувала знайти вихід із цієї ситуації. Саме тут і почалось…

Беремо – не беремо

Начальник міського УЖКГ Петро Косюк каже, що він у 2008 році запропонував купити гідравлічну установку для санації трубопроводів газу, води і каналізації. Установка розрахована на розколювання або розрізання старих труб із кераміки, пластмаси, сталі. «Вона дає можливість затягувати нові труби у старі, – пояснює Косюк. – Таким чином можна відновити зношені мережі, яких у нас 80 %. Аналогів такої установки в Україні немає».

Відтак, два роки тому міське УЖКГ вирішило купити гідравлічну установку, а кошти на її купівлю взяти зі спецфонду «Розвиток інженерних мереж». Вони провели тендер і вибрали найдешевшу пропозицію – 1 млн.300 тис. Її запропонувало ТзОВ «Файн-Ел», представник німецьких виробників інструментів і приладів промислового призначення в Україні.

Заступник міського голови Олександр Дерев’янко, який є головою технічної ради при міськвиконкомі (до неї входять 13 головних інженерів комунальних підприємств), каже, що техрада не підтримала ідею купівлі установки. Проте, їх не послухали, і 29 грудня 2008 року «Файн-Ел» отримало аванс у розмірі 455 тис. грн.

Решту суми, як говорить Петро Косюк, УЖКГ мало перерахувати в першому кварталі 2009 року. «Але в січні 2009‑го міський голова прийняв рішення не купувати установку, – каже Косюк. – Чому? Нікому нічого не пояснював. Просто сказав: «Без коментарів».

За словами самого Віктора Анушкевичуса, він від купівлі не відмовлявся. Мовляв, із недостатнім надходженням коштів у спецфонд просто не було чим розраховуватися.

Платимо – не платимо

На початку 2009 року міське управління ЖКГ написало лист ТзОВ «Файн-Ел». Мовляв, так воно й так, будемо розривати договір і просимо повернути гроші. Натомість, ця фірма вже уклала угоду зі швейцарським виробником установки, який, у свою чергу, почав її виробництво. «Фірма каже: ви що, дитячий садок? Два місяці тому ви сказали – купуємо, провели тендер, уклали договір, дали частину грошей, а тепер кажете: віддавай назад, – розповідає Косюк. – Спитали, які в нас причини. А причин, насправді, нема. Бо є одноособове рішення».

Тож фірма подала до суду. Рішення суду звучало просто: стягнути з управління ЖКГ в користь «Файн-Елу» певну суму. Як каже начальник виконавчої служби головного управління юстиції в області Володимир Солонина, вони мали стягнути решту вартості установки разом з інвестиційними витратами. Загальна сума боргу, з якою звернувся позивач, – 961 101 грн. 19  коп. «Боржникові надається можливість добровільного виконання рішення у строк, який би не перевищував семи днів, – розповідає Солонина. – А в разі невиконання рішення суду, нами фіксується цей факт і виноситься постанова про стягнення з боржника виконавчого збору – 10 % від суми, яка підлягає стягненню».

Саме так і склалося. Упродовж семи днів УЖКГ борг не заплатило. Тож 9 грудня минулого року виконавча служба винесла постанову про стягнення виконавчого збору у розмірі 96 тис. грн. Далі, каже Солонина, вони арештували рахунки УЖКГ і стягнули усі кошти в примусовому порядку. Загалом сума склала понад 1 млн. 57 тис. грн.

Чи є кримінал?

Хтозна, чи хтось би довідався про цю історію, якби КРУ не зафік­сувало порушення у бюджетному кодексі, а обласна прокуратура не відкрила би на Петра Косюка кримінальну справу. Правда, Косюк каже, що кримінальна справа існувала тільки один день, а тому можна вважати, що її не було.

«Її відкрили через те, що не були внесені зміни в кошторисні призначення, – говорить Косюк. – Тобто, у кожному титульному списку є так звані коди економічної класифікації. Якщо це роботи, то присвоюється один код, якщо це закупівля товарів і послуг – інший. Через те, що ці коди не були вчасно змінені й відкрили кримінальну справу».

За інформацією з неофіційних джерел, коштів у спецфонді «Розвиток інженерних мереж» не було, тож їх перераховували із бюджету розвитку.

Голова бюджетної комісії у міськраді Ростислав Кукурудз каже, що наприкінці 2009 року до бюджету почали надходити кошти й виникли «зайві гроші». «Так буває, – пояснює Кукурудз. – У грудні люди закривають свої борги та виконують зобов’язання, тож надходить більше коштів, ніж в інші місяці. Наприклад, станом на 15 грудня на рахунку з’являються кошти. Звісно, у нас є програми: «Дахи», «Енерго­збереження» чи «Заміна щитових у підвалі». Проте цілком очевидно, що з 15 по 31 грудня ми по тих програмах нічого не встигнемо зробити, тому УЖКГ вирішило оплатити борг за цю установку».

Таким чином бюджетна комісія вирішила перекинути кошти з одного рахунку на інший. Кукурудз зауважив: на бюджет­ній комісії все це дуже довго обговорювалось. Однак, врешті пропозиція таки набрала потрібну кількість голосів. Потім це затвердила сесія міськради. Правда, деякі депутати й досі не розуміють, як вони могли проголосувати. Нарікають, що їх ввели в оману.

Замість епілогу

Потім була ще історія із розмитненням установки. Вона стояла на митниці, від фірми вимагали індивідуального ліцензування… Втім, нині гідравлічна установка вже знаходиться на балансі УЖКГ. І, скоріш за все, її передаватимуть на баланс КП «Водоекотехпром». Правда, керів­ник цього підприємства Микола Саєвич каже, що не має стосунку до багатостраждальної установки. Мовляв, у нього є схожа та йому її вистачає. В журналіста «Репортера» склалося враження, що він просто наляканий цією історією.


До теми

«Репортер» довідався, що заступник міського голови з питань ЖКГ Олександр Дерев’янко і начальник міського управління ЖКГ Петро Косюк звільняються з посад: Косюк – з 23 квітня, Дерев’янко – з 30‑го.

Натомість, у коридорах міськвиконкому гадають: хто посяде їхні місця? Припускають, що місце Косюка може зайняти його перший заступник Василь Білик або депутат міськради Ріяфет Гасимов. Щоправда, наразі обидва відхрещуються від цього.

А місце Дерев’янка приписують або начальнику КП «Теплокомуненерго» Ігорю Прокопіву, або начальнику КП «Водоекотехпром» Миколі Саєвичу. Будете сміятись, але вони також не підтвердили цієї інформації.

Подивимось? Останнє слово – за міським головою.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.