Кримінал Соціум Статті

Злодії не святкують. Як франківцям захистити своє житло на свята

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Цьогоріч кількість квартирних крадіжок на Прикарпатті зменшилась. Посприяв цьому весняний локдаун, та й узагалі пандемія, через яку більшість люду цьогоріч сиділа вдома.

Втім, на новорічно-різдвяні свята більшість зазвичай хоче провідати родичів чи друзів. В цей час до вашого житла можуть пробратися злодії. Як його захистити, дізнався «Репортер».

Гребли все, що бачили

Насправді, щоб вашу квартиру обікрали, не обов’язково їхати у відпустку. Для цього достатньо вийти в магазин на 15 хвилин. За хвилину злодій зламає замок, а за п’ять – знайде гроші й цінні речі. Десь так було з квартирою Ольги Романської.

«Це сталося в лютому 2016 року, – розповідає Оля. – Пам’ятаю, що то був четвер. Я подзвонила до мами, а вона сказала, що пізніше передзвонить, бо в нас повна хата поліції. Виявилось, що нас обікрали».

Коли мама Олі повернулася з роботи, то побачила відкриті двері квартири. Спершу подумала, що чоловік раніше повернувся з роботи, але коли зайшла всередину і не побачила кота, який її постійно зустрічав, зрозуміла – щось не так.

«Вже коли мама зайшла в кімнату, то побачила висунуті шухляди, – каже Оля. – Подзвонила в поліцію, татові. Поліція приїхала з собакою. Опитали сусідів, собака навіть взяв слід, але злодіїв так і не знайшли».

За словами дівчини, крадії відкрили двері відмичкою, яку потім загубили у квартирі. Брали усе, що лежало на поверхні, – гроші, прикраси.

«Готівки багато не було, бо початок року і кошти в нашій сім’ї в основному зберігаються на картках, – говорить Ольга Романська. – Забрали кілька тисяч, мої 100 євро та трохи доларів, які я, будучи тоді студенткою, відклала на подорож. Ну і прикраси. Але, певно, дуже поспішали, бо гребли все, що бачили. Навіть шкатулку з дешевою біжутерією забрали».

Як злодії вибрали квартиру, досі невідомо. Оля каже, що міг «навести» хтось з неблагополучних жителів під’їзду. Тим паче так уже збіглося, що під час крадіжки вдома не було й сусідів, які живуть поруч. Ті пізніше розповіли поліції, що коли йшли з дому, то у дверях стирчали рекламні брошури. Коли ж повернулися – не було нічого. Ймовірно, це й було так званою міткою злочинців.

Після цього у квартирі замінили двері та поставили надійніший замок. Також сім’я більше не тримає готівки вдома.

Обирають по фіранках

Рекламні оголошення – не єдиний спосіб дізнатися, чи господарі вдома. Наприклад, на верхній частині дверей можуть залишити зламаний сірник. Коли відчиняються двері, сірник падає – знак для крадіїв, що вдома хтось є. А якщо він залишається на місці – вхід вільний. Дехто кладе печиво під дверний килимок. Так грабіжники вираховують графік, коли власників немає вдома. Найчастіше квартирні пограбування відбуваються в будні з 12 до 16 години. Пік припадає на дні літніх відпусток, а також на травневі та новорічні свята.

Як правило, злодії працюють парами або невеликими групами. Один відкриває замок, інший спостерігає за сходами, а ще один – за входом у під’їзд. Перед цим замазують або заклеюють дверні вічка у сусідів, аби ті не бачили, що відбувається на сходовій.

Та спершу злодії обирають жертву – вивчають район, оглядають балкони, вікна. Дорогі штори – перший сигнал для домушників. Далі дивляться на двері й замок, аби знати, яким інструментом їх відчинити.

«Найчастіше злочинці проникають у квартири, підбираючи ключ до замка, або використовують відмички, – розповідає начальник відділу управління карного розшуку в області Володимир Цибульський. – Чим дешевший замок, тим швидше його відкриють. У нашій практиці були випадки, коли злодії купували аналогічний замок і на ньому тренувалися».

Вивідати інформацію про потенційних жертв можуть і в сусідів. Буває, злодії представляються працівниками комунальних служб або ж під приводом соцопитування заводять розмову з «бабусями на лавці біля під’їзду». Так дізнаються, коли хто приходить з роботи, на якій машині їздить, коли востаннє був у відпустці та чи поїде на дачу у вихідні.

Крім того, домушники можуть просто стежити за квартирою. Тому, якщо їдете навіть у нетривале відрядження, то варто попросити людей, яким ви довіряєте, аби наглянули за житлом. Щоб час від часу заходили, вмикали світло – це буде своєрідним сигналом, що всередині хтось є.

Втім на Франківщині найчастіше «працюють» так звані гастролери й часу на спостереження у них немає.

За минулий рік поліцейські Івано-Франківщини зареєстрували 474 кримінальні провадження за фактами крадіжок з квартир і будинків, з них 248 злочинів вдалося розкрити, тобто десь половину.

Охорона відшкодує

Часом, аби вберегти своє помешкання від злодіїв, треба лише дотримуватись елементарних правил. Перше – зачиняти вікна й двері, навіть коли збираєтесь в магазин. Друге – не показувати стороннім, де лежать гроші. Третє – пильні сусіди, які викличуть поліцію, якщо помітять когось підозрілого в під’їзді. Та якщо працюють «профі», то цього замало – потрібна сигналізація.

«Буває охоронна сигналізація – коли всередині приміщення стоять датчики руху, датчики розбиття та відкриття вікон, датчики відкриття дверей, – розповідає начальник відділу технічної охорони та логістики управління поліції охорони в Івано-Франківській області Андрій Мерінов. – Буває сигналізація тривожна. Наприклад, люди сидять вдома і бачать, що по сходовій клітці ходять невідомі особи. Тоді вони натискають тривожну кнопку, і поліція охорони виїжджає для з’ясування обставин. У приватних будинках в основному використовують діаметральну охорону. На подвір’ї встановлюють датчики, які спрацьовують, якщо хтось перелазить через паркан. Тобто людина перед сном здає своє подвір’я під охорону, і коли хтось надумає провести розвідку, то приїде наряд».

Вартість сигналізації залежить від типу охорони та кількості датчиків. Крім того, у договорі, який укладають зі службою охорони, треба вказати цінні речі та суму грошей, які зберігаються вдома. Відтак, якщо наряд не встигає приїхати на виклик до того, як житло пограбували, то власник має право на відшкодування. Компенсація залежить від вартості вкраденого.

У договорі також прописується час прибуття на місце виклику. Для міста це зазвичай 3-7 хвилин а от, наприклад, у приміські села охорона має їхати не більше 12 хвилин. До речі, поліція охорони має перевагу над приватними охоронними компаніями, адже має зброю і право заарештувати злодія прямо на місці злочину.

Якщо грошей на повноцінну сигналізацію немає, можна придбати її муляж. Наприклад, так званий «ревун», який після відкриття дверей, починає миготіти і видає різкий звук. Можна також наклеїти на вхідні двері наліпку-обманку «Ведеться відеонагляд» чи «Об’єкт під охороною». Недосвідчений злодій перевіряти не стане, але «профі» наклейка не зупинить.

У будь-якому разі, якщо помітили в під’їзді чи біля будинку невідомих осіб – телефонуйте на 102. А якщо, не дай Бог, стали жертвою квартирних крадіїв, то не заходьте в помешкання до приїзду поліції. По-перше, ви можете знищити докази, а по-друге, злодії ще можуть бути всередині – тоді ви наражаєтесь на небезпеку.

Авторка: Ірина Гаврилюк
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.