Статті

Робота для ветерана: вакансії, навчання, гранти

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У бюджеті на 2024 рік на підтримку ветеранів, ветеранок та їхніх сімей передбачено майже 14 млрд грн – удвічі більше, ніж торік. Закладені кошти й на реалізацію таких державних програм, як  ветеранські гранти, програми навчання/перенавчання, ваучери.

Тож хто може отримати гранти і що для цього потрібно, чи як безоплатно піти на навчання, щоб здобути нову професію?

гранти

Гранти

До обласної служби зайнятості наразі звертаються не так багато ветеранів, що цілком правомірно, адже війна ще триває. Приходять ті, хто вже з тих чи інших підстав звільнився зі служби.

Як каже директор служби Василь Цимбалюк, наразі на обліку є 158 учасників бойових дій.

У січні ми працевлаштували 15 осіб. Загалом за 2023 рік – 60, – каже він. – Рівень працевлаштування учасників бойових дій в області становить 19,6%, а загалом по Україні – 17,9%.

Ветерани, які звертаються до служби зайнятості, на загальних підставах можуть розраховувати на допомогу по безробіттю. Зараз максимальний її розмір дорівнює мінімальній зарплаті – 7 100 грн.

Ми розуміємо, що це дуже мало, в порівнянні з тим, яку зарплату люди отримували, – каже Цимбалюк. – Тому, перш за все, ми спілкуємося, говоримо, які є вакансії, які є можливості до навчання, гранти. Скажу, що найбільше, чим вони цікавляться, – це таки гранти і мікрогранти. Переважно приходять ті, які хочуть розвивати щось своє.

Про можливі гранти від держави: у квітні 2023 року запрацювала програма «єРобота». В її рамках учасники бойових дій, члени їх сімей та особи з інвалідністю внаслідок війни можуть отримати грант на започаткування або розвиток власної справи. Програма передбачає виділення 250 тис грн, 500 тис грн або 1 млн грн.

На грант можуть претендувати як нині діючі ФОП, так і особи, які ще лиш планують відкрити власну справу.

Читайте: «Історик» з партизанського села. Юрій Іванів воює разом зі своїми учнями (ВІДЕО)

За умовами, за грант у розмірі до 250 тис грн потрібно створити 1 робоче місце, до 500 тис – 2, до 1 млн. грн – 4 робочих місця, з яких щонайменше 2 працевлаштованих мають бути учасниками бойових дій та/або особами з інвалідністю внаслідок війни.

До речі, на 1 млн можуть претендувати тільки ті, хто  був зареєстрований як ФОП більше 3 років.

За минулий рік Державна служба зайнятості прийняла позитивні рішення щодо надання грантів 20 подавачам заяв з Франківщини на суму 8,9 млн. грн, – каже Василь Цимбалюк. – Серед них було 13 ветеранів і 7 дружин ветеранів. Після отримання грантів вони мають створити 41 нове робоче місце.

Як отримати

Якщо ми говоримо про гранти чи мікрогранти, то перший крок – це написання бізнес-плану, – пояснює Василь Цимбалюк. – Ми через наших фахівців зі служби професійно-технічної освіти вчимо, як написати бізнес-план. Це навчання для зазначених категорій безкоштовне, є офлайн чи онлайн.

Далі людина подає заявку через Дію, також заявку розглядає Ощадбанк.

гранти

Ощадбанк потім нам дає свою відповідь, вони ставлять відповідні бали, – продовжує Цимбалюк. – Ми призначаємо тій людині співбесіду – захист бізнес-плану. Так само це може бути офлайн чи онлайн. На цьому захисті ми також ставимо свої бали, далі відправляємо в Державну службу зайнятості й остаточне рішення приймають там.

Принцип дії такий, що грантові гроші повертаються в державну казну у вигляді сплачених податків. Хоча існують й випадки, коли може бути вимога про повернення самого тіла гранту. Для прикладу, якщо людина не виконала умови і не створила обіцяні робочі місця. Але наразі такого в нашій області не траплялося, кажуть у службі.

Читайте: Кожен обмін не дає дихати. Андріана Бойчук чекає чоловіка з полону

На що можуть бути витрачені кошти. Тут теж є чіткий перелік – для прикладу, можна придбати обладнання, сировину, паливно-мастильні матеріали, офісні меблі, оплатити оренду чи ремонт.

Ми маємо дуже гарний приклад, коли учасник бойових дій Юрій Ткачук релокував свій бізнес з Ірпіня, і вони з дружиною почали свою діяльність у Франківську, – розказує Цимбалюк. – Подружжя отримало у нас два мікрогранти по 250 тис грн, дружина отримала грант на 500 тисяч і чоловік отримав грант на мільйон. Вони вже працевлаштували 6 людей. А загалом таких буде 10. Займаються пошиттям етноодягу. За рахунок коштів, які їм виділили по гранту, купили швейні машинки, сировину, орендують приміщення в Івано-Франківську. Зараз відкрили вже дві локації у Києві з реалізації етноодягу і у першій половині лютого будуть відкривати локацію у Львові. Це гарний приклад співпраці між службою зайнятості та учасниками бойових дій.

Загалом  же на Франківщині такі гранти отримували на виготовлення та продаж дитячих речей, відкриття салону краси, виробництво меблів та виробів для дому, відкриття центру розвитку дитини, центр з ремонту та обслуговування автомобілів.

Навчання

Як вже згадувалося раніше, в державі нині працює механізм щодо навчання учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни.

Це експериментальний проєкт, який стартував у вересні минулого року. Професійне навчання проходить в самих закладах Державної служби зайнятості.

Від початку дії програми вже 40 учасників бойових дій пройшли навчання в Івано-Франківському центрі професійно-технічної освіти ДСЗ, – каже Василь Цимбалюк. – Напрямки навчання: «Основи бізнес-планування» в кількості 32 години та «Основи малого підприємництва» в кількості 70 годин. У програмі – детальне вивчення умов та нюансів отримання гранту, теоретичні та практичні основи написання бізнес-плану за шаблоном, підготовка до співбесіди тощо.

Плюс усі, не тільки ветерани, мають можливість отримати від служби зайнятості ваучер на навчання чи перенавчання.

Як пояснюють в обласній службі, якщо на ринку немає вакансії, яка підходить конкретній людині, то їй можуть запропонувати такий ваучер.

За 2023 рік в області ваучерами скористалися більше 800 шукачів роботи. Франківська служба співпрацює з 50 закладами освіти – і це не тільки в межах нашої області.

Навчання пропонується по 123 професіях, – пояснює Цимбалюк. – Людина приходить до нас, отримує ваучер, іде в навчальний заклад, де вона бажає навчатися, укладає договір з ними – і служба відшкодовує вартість навчання. Максимальна сума відшкодування – це 26 800 грн за курс, більшість закладів вкладаються в цю суму.

Вакансії

Загалом, у службі зайнятості кажуть, що кількість шукачів роботи зменшилася. Впродовж 2023 року їх послугами скористалися 23,5 тис осіб, з них 165, тис зареєстрованих безробітних, що на 35% або на 8,9 тис осіб менше, ніж у 2022 році.

Серед людей, які мали статус безробітного, – 74% жінок і 26% чоловіків. Основні причини цього – міграція жінок та мобілізація чоловіків.

Сьогодні в службі на обліку перебуває 2,5 тис безробітних, 1,4 тис з них отримують допомоги по безробіттю. А у базі налічується близько тисячі вакансій.

Якщо брати по сферах, то:

  • 23% – вакансії пропонуються в оптовій і роздрібній торгівлі,
  • 16% – у сфері освіти,
  • 15% – у переробній промисловості,
  • 9% – в тимчасовому розміщенні та організації харчування,
  • 7% – у сфері охорони здоров’я,
  • 6% – у сільському господарстві,
  • 5% – у сфері транспорту.

Лідерами за кількістю вакансій залишаються працівники сфери торгівлі і послуг – продавці, кухарі, офіціанти, бармени, охоронці. Затребуваними професіями також є швачки, робітники з благоустрою, ремонту будівель, пекарі і так далі.

Залишається попит і на фахівців з досвідом роботи бухгалтерів, медичних сестер, асистентів вихователів і вчителів.

Якщо говорити про рівень заробітної плати, то на сьогодні середній рівень по вакансіях – 10 200 грн., – каже керівник обласної служби Василь Цимбалюк. – Якщо порівнювати з  2022 роком, то тоді ми мали тільки 8, 5 тис. грн. Я вважаю, що до завершення першого півріччя 2024 року, рівень зарплати збільшиться і сягне 11 тис грн. Ріст заробітної плати по вакансіях стимулюють й ті підприємства, які релоковані до нашої області. Вони показують високий рівень заробітної плати – це 24-25 тис грн, навіть 30 тис, тому наш роботодавець вимушений піднімати заробітну плату, якщо хоче укомплектувати ту чи іншу вакансію.

Авторка: Женя Ступ’як

Читайте: «Найбільше дратує, коли чую російську». Француз Алексі Одоне закохався в Україну і переїхав сюди жити

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.