Статті

Мистецтво в пікселях. Франківців кличуть купити картини, щоб допомогти ЗСУ

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

В івано-франківській галереї «Асортиментна кімната» відкрилася нова виставка під назвою «Quick Responce». На ній можна побачити картини трьох художників, які творять у напрямку Pixel Art.

Роботи можна купити за доступну суму – і цим самим допомогти військовим, пише Репортер.

Мистецтво, виставка, Івано-Франківськ
Ольга Кукуш розповідає, що Володимир Лукань готовий намалювати ще більше картин, якщо потрібно

Швидка відповідь на війну

«Асортимента кімната» розташована за адресою Січових Стрільців, 17 (у дворі перед рестораном «Піросмані»). Уже тиждень в одній з кімнат галереї триває виставка «Quick Responce». Тут зібрали роботи Володимира Луканя, Ольги Бабак та Олексія Сая. Всі – у техніці Pixel Art.

Цей напрям виник у 70-80 роках, коли з’явилися перші комп’ютерні ігри. Тоді всіх персонажів і пейзажі малювали квадратиками, пікселями, – пояснює операційна керівниця «Асортиментної кімнати» і співкураторка виставки Ольга Кукуш. – Коли почала розвиватися комп’ютерна графіка, попит на Pixel Art почав знижуватися. Але потім знову відновився – як елемент ностальгії. Зараз ця техніка дуже популярна.

Мета виставки – познайомити франківців з модним мистецтвом та підтримати роботу галереї у час війни. Але головне – благодійність. Усі кошти з продажу картин йдуть на збір франківської волонтерки Людмили Лінник. Їх використають на купівлю безкаркасних нош для ЗСУ.

Роботи Володимира Луканя
Основа виставки – роботи Володимира Луканя

Назва виставки, «Quick Responce» («Швидка відповідь») – аналогія і з QR-кодами, на які схожі багато представлених робіт Володимира Луканя, а ще посилання на мистецьку відповідь війні.

«Quick Responce» – це швидка відповідь художників на умови, які у нас склалися, – розповідає Ольга Кукуш. – Так художники зробили свій вклад в оборону країни – як вони вміють. Володимир одразу казав, що хотів би, щоб роботи продавали на благодійність. Він не залишає собі жодних коштів із продажу, так само і Ольга».

Читайте: У Коломиї відкрили малу філармонію, збирають світових зірок, помагають армії та рятують «Сокіл» (ФОТО)

Картини як QR-коди

Ініціатива створення виставки йшла від Володимира Луканя. Художник, родом із Дрогобича, уже багато років живе й творить у Франківську. Працює в іконопису на склі, малярстві та графіці. Для виставки він намалював більше нетипові роботи.

Роботи Володимира Луканя

Володимир почав створювати цю серію на початку війни. Там є патріотичні сюжети, воєнні, – розповідає Ольга Кукуш. – Загальна ідея виставки – це QR-коди, які всюди нас оточують, є на всіх товарах. Ці посилання розуміє наша техніка, смартофони, а ми – ні. Він хотів зробити такі картини, які будуть зрозумілі людям, але техніки створення будуть незрозумілі.

До Володимира Луканя долучилася харківська художниця Ольга Бабак. З весни вона мешкає у Франківську. На виставці представлені три роботи Ольги, усі створені в Івано-Франківську.

Картина художниці Ольги Бабак
Картина Ольги Бабак

Як у Володимира, так і в Олі, ми бачимо блочність, маленькі деталі, – пояснює співкураторка виставки. – Тут зображена її реакція на те, що відбувається в країні. Для українців ці елементи ще й нагадують вишивку хрестиком, піксельні малюнки на формі військових. Тому вони набувають іншого змісту.

До двох художників, які мешкають у Франківську, організатори виставки вирішили долучити киянина Олексія Сая. Він відомий як в Україні, так і за кордоном, був номінантом премії PinchukArtCentre 2009 року. Роботи Олексія експонувалися у багатьох галереях у США та Європі.

Читайте: Мистецтво – про перемогу. Чому франківці мають відвідати нову виставку у краєзнавчому музеї

Олексій Сай творить у техніці Exel Art. Вона теж має ознаки Pixel Art – блочність, кольори. Він творить їх у таблицях Excel, якими ми користуємось щодня, – каже Ольга Кукуш. – Ми дуже раді, що він долучився і показав інший бік Pixel Art.

За тиждень в «Асортиментній кімнаті» встигли продати 16 робіт Володимира Луканя. Всього художник створив сотню картин. Також для продажу доступні три картини Ольги Бабак. Картини Олексія Сая доступні лише для перегляду на екрані.

Ціна однієї роботи Ольги Бабак – 3000 грн, а Володимира Луканя – 500 грн. Виставка триватиме до початку січня.

Олексій Сай, картини у Франківську
Роботи Олексія Сая можна побачити на екрані

Тут евакуюють мистецтво

«Асортиментна кімната» у Франківську працює уже чотири роки. Тут організовують перші персональні виставки молодим художникам і всіляко підтримують місцеве мистецтво.

Спочатку ми ставили за ціль підтримку місцевих художників. Ми не ганяємось за мандрівними виставками художників з інших міст. Це теж дуже важливо, але це просто не наша сфера, – розповідає співзасновниця галереї Альона Каравай. – Як і на цій виставці, ми можемо мішати роботи місцевих художників з тими, хто з інших міст, щоб показати загальноукраїнський контекст. Але тоді намагаємось не брати проєкти, які вже демонтрувалися деінде, а просимо художників створити специфічні проєкти саме для Франківська.

Цього року в «Асортиментній кімнаті» планували створити архів робіт місцевих художників. Вже навіть почали його формувати. Але завадила війна.

Альона Каравай, Асортиментна кімната
Альона Каравай очолює галерею “Асортиментна кімната”

Зараз ми більше займаємось колекціями, які треба евакуювати з інших міст, – розповідає Альона Каравай. – Маємо на зберіганні близько 400 робіт з різних міст України. Це те, як ми можемо допомогти: або продавати роботи на благодійних виставках, або евакуювати мистецтво з більш небезпечних регіонів України. Ми всі бачили, як з Херсонського музею вкрали роботи, але це дуже голосний випадок. У локальних музеях таких випадків набагато більше.

Основна аудиторія галереї – молоді люди 25-35 років. Хоч є й проєкти, націлені на підлітків, або ж франківців за 50 років. Так само і з художниками: більшість молодих, але намагаються залучати й старших.

Читайте: Анна Потьомкіна: “На Венеційській бієнале була чітка українська позиція й не було голосу росіян”

До кінця року, крім «Quick Responce», в «Асортиментній кімнаті» планують ще дві виставки: тернопільського художника Вольта Агапєєва, який створив свою роботу в Карпатах, і студента Інституту мистецтв Віталія Гоцанюка. Всіх кличуть приходити.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.