Соціум

Як правильно надати першу допомогу при укусах змій, кліщів, або при травмі

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У літній період, особливо під час відпочинку на природі, зростає кількість таких травм, як укуси кліщів або й змій. Так, за минулий рік до травмпункту Івано-Франківська поступило п’ятеро пацієнтів з укусами змій, а один такий випадок трапився уже цього року.

В.о завідуючого міським травматологічним пунктом Олег Кушнір розповідає, що для нашого регіону зміїні укуси не є особливо небезпечними, зміїна отрута не є смертельною, тому причини для виникнення паніки відсутні.

Отрута потрапляє у кровотік, пошкоджує нервову і геморагічну системи. На місці укусу одразу виникає набряк, який швидко поширюється, з’являється головокружіння, в’ялість, головний біль, нудота, задишка.

„При укусі змії варто не рухатися, щоб інфекція не розповсюджувалася по організму. Вище місця укусу людині потрібно накласти тугу пов’язку, але в жодному разі не джгут, при якому порушується кровопостачання у кінцівці та є загроза виникнення некрозу тканин. По можливості треба спробувати видавити краплі отрути з ранки, проте висмоктувати отруту категорично заборонено. Адже, якщо пошкоджена слизова оболонка в ротовій порожнині, наявний хоча б один хворий зуб, тощо, отрута одразу потрапить до організму того, хто надає постраждалому допомогу. Не варто також надрізати ранку, це тільки сприятиме розповсюдженню інфекції, і не можна припалювати місце укусу”, – наголошує Олег Кушнір.

Він радить при можливості дати людині, яку вкусила змія, антигістамінні препарати, а саме преднізолон. Саме антигістамінні препарати запобігають виникненню анафілактичного шоку. А після цього постраждалого варто якнайшвидше транспортувати до медичного закладу.

У травмпункті Івано-Франківська є у наявності протизміїна сироватка, але її вводять не завжди, тільки у важких, критичних випадках. Так, минулого року, з п’яти випадків укусів змій, сироватку вводили тільки одному пацієнту.

Небезпечними є також і укуси кліщів, тому варто пам’ятати: кліщі вибирають місця, де шкіра є найменш твердою, найчастіше це міжлопаткові та пахові ділянки.

«Місце укусу не потрібно змащувати олією, варто постаратися викрутити кліща проти годинникової стрілки звичайним пінцетом. Коли частина кліща залишається під шкірою, у цьому немає нічого страшного, шкіра регенерує і виштовхуватиме залишки комахи. Якщо кліща видалити протягом першої доби, то укус не несе особливої загрози, адже інфекція не встигає потрапити у організм. Проте при зволіканні може виникнути хвороба Лайма, минулого року у Івано-Франківській області було 25 випадків виникнення цього захворювання – різновиду кліщового енцефаліту, який пошкоджує нервову систему», – розповідає Олег Кушнір.

За його словами, після укусу кліща людина має звернутися до травмпункту, якщо навколо місця укусу буде почервоніння, пацієнта направляють на консультацію до лікаря-інфекціоніста.

Поширеними під час літнього відпочинку є такі травми, як розтягнення зв’язок гомілково-ступневих суглобів, забої, переломи. При наданні першої допомоги варто прикласти до

кінцівки холод, дати знеболюючі препарати, знерухоміти ушкоджене місце і доставити потерпілого до найближчого медичного закладу.

Надання своєчасної і правильної медичної допомоги – це те, про що має знати кожна людина. Адже виконання простих правил і рекомендацій може врятувати життя.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.