Соціум

Українці масово купують неефективні ліки, – ЦГЗ

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Про це свідчить аналіз ринку споживання лікарських засобів за 2018, 2019 та 2020 роки.

Автори дослідження, серед яких був і фахівець Центру громадського здоров’я, Назар Лавровський, проаналізували всю публічну інформацію від Міністерства охорони здоров’я України, Державного експертного центру МОЗ України «Державний реєстр лікарських засобів України», European Medicines Agency, Food and Drug Administration, а також отримали доступ до бази даних ТОВ «Системні маркетингові дослідження» щодо об’ємів продажів лікарських засобів в Україні, повідомляє Репортер з посиланням на ЦГЗ.

Висновки невтішні: 4 з 10 придбаних найпопулярніших препаратів — неефективні та відсутні в сучасних стандартах лікування. Чверть коштів українці витрачають на препарати, які не мають достатніх доказів безпеки та ефективності. Серед них: біологічно-активні добавки (БАДи), гомеопатичні засоби, рослинні препарати та деякі популярні лікарські засоби.

До прикладу, у 2020 році українці витратили понад 13,7 млрд гривень на препарати, ефективність та безпека яких не доведена або сумнівна.

В інструкціях до застосування таких «ліків» може міститися хибна інформація про їхні лікувальні властивості, маніпулятивні твердження та щире зізнання у відсутності проведення якісних досліджень.

Особливо небезпечно виглядає ситуація з закупівлями закладів охорони здоров’я, адже ці кошти можна було б використати на ліки з доведеною ефективністю.

У звіті також йдеться і про препарати, які не були включені до протоколу «Надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)», але завдяки агресивній фармацевтичній рекламі просувалися як засоби лікування та профілактики COVID-19.

Немає жодного систематичного огляду, метааналізу чи якісного рандомізованого клінічного випробування, які підтверджували б їхню безпеку та ефективність. Наявні окремі неякісні клінічні випробування та думка окремих експертів не можуть бути достатньою підставою для медичного використання цих препаратів. Інформацію про клінічні дослідження шукали на профільних агрегаторах: Державний експертний центр МОЗ України, clinicaltrials.gov та pubmed.ncbi.nlm.nih.gov.

Дослідження проведено за підтримки Міжнародного фонду Відродження та ГО «Центр протидії корупції»

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.