У центрі Івано-Франківська популярною розвагою для дітей є веломобілі. Малечі від того весело, а от для перехожих це може закінчитися травмпунктом. Така історія нещодавно трапилася з мешканкою міста, про що вона й розповіла «Репортеру».
Дівчина йшла сквером Міцкевича. Раптом на неї ззаду щось наїхало. Різкий біль і переляк. Повертається – позаду неї дівчинка років семи на веломобілі. Сама перелякалася не на жарт. Каже: «Пробачте, будь ласка. Я більше не буду».
Дівчина озирнулася навкруги. Аби хоча б сказати, мовляв, дивіться за дитиною. А поблизу нікого з дорослих. Ні працівників прокату, ні батьків. Кульгаючи, пішла додому. Обійшлося все домашнім лікуванням. Вважає щастям, що під колеса того веломобільчика потрапила вона, а не якась, наприклад, дворічна дитина. Тоді історія могла бути зовсім іншою…
Про незаконність веломобілів у центрі міста говорять уже давно. Про їх небезпеку також. У тому й справа, що лише говорять. «Репортер» вирішив розібратися.
Звертаємось у міліцію. На той час вже пройшло дні два-три. Кажуть, запізно, бо треба було в той же день. І виявилося, що ми єдині з такими претензіями. З початку року подібних скарг від людей не надходило, повідомили у секторі зв’язків з громадськістю УМВС в Івано-Франківській області.
Йдемо туди, де стався неприємний випадок. Навпроти кінотеатру «Люм’єр» стоять в ряд веломобілі. Одномісні, двомісні. Перші 10 хвилин – 15 грн., другі – 20 грн. Поряд із веломобілями – молодий хлопчина. Питаємо, як можна зв’язатися з власником. Хлопець дає візитку. На ній написано «Посвідчення водія», а на зворотньому боці – «Абонемент постійного клієнта». Сьома поїздка безкоштовно. І телефон для довідок.
У парку Шевченка – ті ж веломобілі, така ж візитка, той самий номер. Навіть ім’я власника вдалося дізнатися. Хто допоміг? Самі діти.
Один наперед одного біжать до веломобілів. Вибирай який хочеш. Інструктаж? Та де там?! Чи вмієш гальмувати, чи знаєш, де ліво, де право – ніхто у дітей не питає. Головне, аби гроші заплатили. Якщо батьки не дивляться за дитиною під час катання, то ніхто з працівників це за них не зробить. Але часто й самі батьки нехтують цим обов’язком. А дітям дали волю, вони й ганяють. Один на одного наїжджають, перехожі розбігаються.
Після веломобілів – батут. Не можна сказати, що там за дітьми дивляться ті, що збирають гроші, а от за часом слідкують ретельно. Не дай Бог дитина на хвилину більше наскаче. Питаємо, а вам що з того буде? Кажуть, власник ходить перевіряє. А хто такий? Павлов Олексій Геннадійович. Виявилося, він і власник веломобілів.
Телефонуємо за номером на візитці. Так і є – Олексій Павлов. Переповідаємо історію дівчини. Підприємець одразу пропонує відшкодувати кошти за ліки. Питаємо, чи є дозвіл на прокат веломобілів. Зустрічне питання: «А ви якась інстанція?». Ні? Знову пропонує гроші.
За словами підприємця Павлова, дозвіл у нього є. Однак надати якесь підтвердження відмовився.
Пізніше телефонує вже сам.
«Я згоден, наша вина в тому є, – каже Олексій Павлов. – Звичайно, неприємно чути про таку ситуацію, але життя є життя. Буду з колегами приймати міри, щоб більше цього не повторювалося. Ми стараємось, щоб і працівник дивився, і інструктував дитину та не відпускав, поки вона не покаже, як гальмувати. Якщо дитина дуже маленька, то просимо батьків, щоб дивилися».
Насамкінець подякував за дзвінок і сказав, що думка людей для них дуже важлива.
«Ми провели аукціон на електромобілі в центрі міста, – каже начальник управління торгівлі Олег Ганчак. – Веломобілі взагалі не мають права функціонувати. Ми розуміємо, що вони більш небезпечні, бо розвивають велику швидкість і можуть стати некерованими. Тому й не давали дозвіл на них у центрі міста».
Дозволу нема, а веломобілі є. На Вічевому майдані – дві точки, у сквері Міцкевича – одна, біля Ратуші – дві. Щодо парку Шевченка й парку на вулиці Молодіжній, то там усе законно, є рішення міськвиконкому.
Олег Ганчак запевнив нас, що рейди проводять систематично.
«З початку року складено 16 протоколів по веломобілях, – каже начальник управління торгівлі. – Але ми не можемо кожен день займатися суто веломобілями. У нас і літні майданчики, і дрібно-роздрібна торгівля. Ми намагаємося за цим слідкувати. Можливо, цієї роботи не видно, тому що ці підприємці не завжди працюють чесно».
За словами Олега Ганчака, на початку серпня було вилучено чотири веломобіля. Вони й досі перебувають на зберіганні, їх так і не забрали. Однак без міліції рейдову перевірку робити неможливо.
А що міліція? У прес-службі повідомили, що міліція постійно перевіряє несанкціоновані веломобілі. Складають протоколи, підприємець сплачує штраф і далі за своє. Машини не вилучають, бо на це потрібні відповідні документи.
Висновок напрошується один: або усім на це байдуже, або, крім самого підприємця, хтось має з того прибуток.
Comments are closed.