Добове споживання електроенергії в Україні дуже нерівномірне. Є вечірній пік навантаження, є нічні «провали» та майже рівне споживання вдень. Як використовувати електрику грамотно і де можна зекономити – у розмові з Ігорем Дзівідзінським, начальником інспекції Держенергонагляду в Івано-Франківській області.
– Пане Ігорю, крім добової, напевно, є й сезонна різниця у витратах електроенергії?
– Так. Між максимальним і мінімальним споживанням потужності в холодну пору маємо понад 8000 МВт, влітку – приблизно 5000 МВт. І це призводить до значних витрат палива на теплових електростанціях, адже необхідно забезпечувати щоденні пуски-зупинки близько 10 енергоблоків. Як наслідок, отримуємо перевитрати палива та здорожчання виробництва електричної енергії. А враховуючи нинішню напружену ситуацію як з видобутком, так і з постачанням вугілля на ТЕС, стале електропостачання має бути пріоритетним.
– Яким чином це стосується звичайних споживачів?
– Вони можуть посприяти сталому функціонуванню об’єднаної енергетичної системи України, раціонально регулюючи режими споживання електроенергії. Людям достатньо менше користуватися електроприладами в години максимальних навантажень і більше – у нічні години доби. Враховуючи, що в структурі електроспоживання України частка населення становить майже третину, економічна зацікавленість домогосподарств у застосуванні енергоємних побутових електроприладів в нічний час може стати дієвим чинником енергозбереження у масштабі цілої країни.
– Як це виглядає конкретніше?
– В Україні для розрахунків за електрику діє спеціальний механізм, що дає можливість позитивно впливати на форму добового графіка навантаження. Це – тарифи, диференційовані за періодами часу, один із найефективніших інструментів управління попитом на споживання електричної потужності.
Значна частина споживачів, які нині розраховуються за дифтарифами, належить до групи «Промисловість» і суттєво впливає на форму добового графіка. Адже питома вага таких споживачів у цій групі становить близько 40 %. Разом з тим кількість побутових абонентів, які розраховуються за диференційованими тарифами, наразі незначна.
Аби сприяти збалансованій роботі енергосистеми України та при цьому зекономити, усім споживачам важливо:
– перейти на розрахунки за тарифами, диференційованими за періодами доби;
– обмежити застосування енергоємних електроприладів з 8 до 11 та з 17 до 22 години (для промислових підприємств, установ, організацій) та з 6 до 23 години (для населення);
– поступово або відразу відмовитись від використання ламп розжарювання, неенергоефективної побутової техніки тощо;
– перерозподілити на нічні години доби час роботи підприємств, наскільки це можливо за умовами технологічних процесів.
– Комунальники теж можуть докластися?
– Звісно. Важливим чинником економії у період нічного профіциту генеруючих потужностей є застосування на котельнях і теплоцентралях комунальної сфери модульних електричних теплових пунктів з автоматичним регулюванням – задля підігріву зворотної мережної води перед подачею її в котел. Це не потребує реконструкції мереж, натомість дозволяє заощадити до 30 % газу, піднімає навантаження вночі за рахунок вільних потужностей трансформаторів, резерву пропускної спроможності електромереж та застосування «нічного» тарифу на електричну енергію.
Слід зазначити, що з приходом холодів та зменшення світлового дня споживання електроенергії різко зростає. Саме в цей час енергетики завершують роботи з підготовки до осінньо-зимового періоду. А підготовка до зими включає в себе чітко сплановану роботу, яка у відповідності до Положення про порядок оцінки готовності об’єктів електроенергетики до роботи в осінньо-зимовий період, затвердженого наказом Мінпаливенерго від 07.07.2006 № 231, має бути підтверджена актом перевірки готовності. Акт затверджує відповідна комісія за участі Держенергонагляду. Ця процедура має завершитись до 15 листопада.
– А взимку готуються до весни?
– В зимовий період припиняються планові ремонти, все електрообладнання повинно працювати за нормальною схемою, а ймовірні аварійні ситуації повинні вчасно та якісно ліквідовуватись. Для цього завчасно готується техніка, будівлі, споруди, проводиться періодичне навчання працівників та протиаварійні тренування усіх рівнів. Як правило, левову частку аварійних ситуацій під час вітрів провокують зелені насадження у вигляді дерев, особливо на території населених пунктів. Тому до утримання охоронних зон електромереж треба ставитись з розумінням, сприяти енергетикам в їх щоденній кропіткій роботі.
Відключення електромережі, особливо взимку, небажане за багатьох підстав. По-перше, це дискомфорт для населення, зупинка роботи офісів, установ, підприємств. Для окремих категорій безперервний цикл споживання електроенергії – життєво важливий фактор. Це насамперед лікувальні заклади та підприємства, припинення подачі електроенергії на яких може спровокувати надзвичайні ситуації техногенного характеру. Мало хто буде у захваті від знеструмлення насосної установки водоканалізаційного господарства та котельної. Звести до мінімуму фактор ризику можна, якщо привести електропостачання таких об’єктів у відповідність до норм. За цим повинні слідкувати керівники цих підприємств.
– В яких випадках, крім аварій, можливе відключення світла взимку?
– Наприклад, у разі дефіциту паливно-енергетичних ресурсів у виробників електроенергії – ТЕС, ТЕЦ, ГЕС, ГАЕС, АЕС, або неможливості видачі потужності енергоблоків у випадку виходу з ладу елементів магістральної чи розподільчої електромережі. В цьому та деяких інших випадках можливе застосування графіків обмеження споживання електроенергії (ГОЕ), потужності (ГОП), аварійних вимкнень (ГАВ), графіків погодинних вимкнень (ГПВ) та спрацювань автоматичних розвантажувальних пристроїв. Рішення про введення в дію таких графіків приймається у відповідності до чинних документів та у встановленому порядку, автоматика ж спрацьовує незалежно команди диспетчера.
Ми добре пам’ятаємо 2014 рік. Тоді були всі умови для введення в дію графіків обмежень, вони вводились для підприємств згідно ГОП та ГОЕ, однак виявились малоефективними. Тому деякий час застосовувались ГАВ, від дії яких потерпали споживачі електроенергії, зокрема населення, одні й ті самі. Тобто доходило до такого, що через схему живлення будинки, які стояли поруч, могли бути періодично вимкненими, а інші – ні. При цьому ефективність таких заходів була невисокою.
Тому у жовтні 2015 року була розроблена Інструкція про складання і застосування графіків погодинного відключення електроенергії. Згідно з цим документом, незручності споживачам у випадках відключень зменшуються.
Та в будь-якому разі стабільність енергетичної галузі – справа рук не лише підприємств паливно-енергетичного комплексу, а й кожного з нас. Наша незалежна держава ще на початку шляху становлення, у процесі випробувань, пошуків оптимальних алгоритмів, управління, тому сприяймо їй у цьому, зміцнюючи тим самим і енергонезалежність.
Тарифи, диференційовані за періодами часу, – один із найефективніших інструментів управління попитом.
Comments are closed.