Літо – ідеальна пора, щоб відвідати старовинне містечко Агд на півдні Франції. Іноземних туристів там майже нема. Місто спокійне, тихе. Музеї, чудова архітектура, старші закохані пари, відпочивальники з дітьми, собаками… А що ж тут робити молоді? Сумно не буде! Нічний Агд – це світ, повний драйву.
Їдемо автобусом у Вроцлав, звідти літаком до Парижа – так дешевше, ніж летіти прямо з України.
Квитки краще купувати наперед, щоб зекономити. Із Парижа на машині: автострада A75 у напрямку до Клермон-Феррану, шість годин. Або швидкісним потягом SNCF з Ліонського вокзалу – 31 євро, 757 км, чотири години в дорозі.
Не забудьте на вокзалі прокомпостувати квиток! Інакше в потязі доведеться платити штраф.
Краще брати з собою готівку, валюта – євро. Проїжджаємо Монпельє, Сет, наступна – наша. Квитки у зворотний напрямок зазвичай набагато дорожчі: з пересадкою у Монпельє – 110 євро.
Хоч ми й в курортному місті, але готелі – то нецікаво й дорожче. Тому орендуємо квартиру. На сайті lebancoin.fr шукаємо те, що нам підійде. Дві хвилини до моря, п’ятий поверх, дві кімнати, балкон – 500 євро на тиждень на чотирьох. Вартість залежить від розміру квартири та відстані до моря. Домовляємось із власницею про дату, надсилаємо чек із вартістю оренди. У відповідь отримуємо лист з правилами перебування та ключем. Як варіант ще розглядали кемпінги – 50 євро за ніч з намету.
Дуже важливо замовити таксі до прибуття в Агд, особливо ввечері. Якщо не забронювали, доведеться більше години чекати, поки у вас приймуть замовлення. Тому краще в інтернеті знайти номери та зателефонувати завчасно. На крайній випадок – біля входу на вокзал є табло з номерами місцевих служб таксі.
З вокзалу їхали хвилин десять – 25 євро. Щойно вийшли – проблема. Таксист привіз просто на вулицю й висадив, а як знайти будинок? На годиннику дванадцята ночі, відчинені лише бари. Тутешні мешканці, виявилось, завжди готові допомогти. Кілька хвилин – і з нами разом шукають дім троє офіціантів із різних ресторанчиків і ще два місцеві хлопчики. Англійською не говорять, але мови тут і не треба. Справді здивувало, наскільки дружні в Агді люди і з яким азартом допомагають незнайомцям.
Місто має три частини. Старий Агд – історичний куток на берегах річки Еро. Грау-д’Агд – риболовецький порт на березі моря, а Кап-д’Агд, куди ми заселились, – курортна зона. 14 км пляжів, золотий пісок…
Це місто називають чорною перлиною Середземномор’я, бо багато будівель і пам’ятників тут із чорного базальту. Архітектура справді вражає! Чи не єдиний мінус Агда – чайки. Їх багато і вони криками будитимуть вас щоранку. Але й до того звикаєш.
Їхати краще у червні-липні, бо в серпні море холодніше, іноді дощить, вітряно. А ніжитись на пляжі не дуже вийде, коли вітер б’є в обличчя піском. До поїздки не знали, що Агд славиться своїми нудистськими пляжами. Звісно, відпочивали на звичайному, але й там часто люди ходили голяка.
Підіть у музей Ефеба і підводної археології. Вхід 4,80 євро. Саме тут зберігають руїни поселення та предмети, знайдені під час підводних досліджень. Агд будували протягом 26 століть, тому в музеї багато цікавого. Відвідайте Катедральний собор Святого Стефана, собор Сен-Етьєн. У музеї Агатуа подивіться на колекції одягу та предметів побуту XVII-XVIII століть. Поїдьте на екскурсію до форту Бреску на сусідньому вулканічному острові.
Віндсерфінг, пляжний волейбол, дайвінг, гольф, теніс, картинг – все це можна знайти в Агді. А ще політайте на параплані чи повітряній кулі! До речі, на пляжі часто чутимете, що летить вертоліт. Така особливість реклами Агда: великі вивіски у небі з анонсами подій у місті та цінами. Зручно та оригінально.
Відпочиньте у центрі бальнеотерапії, океанаріумі та аквацентрі. Хочете вражень – підіть ще й у парк атракціонів. Любите театр? Тоді зайдіть у «Місію спадщини» на площі La Belle Agathoise. Квиток на виставу 7-10 євро. З 10 до 19 години можна поплавати на кораблі. 45-хвилинна екскурсія коштує 7 євро.
Запам’ятаєте Агд і вечірніми перформансами. Біля порту дівчина грає на скрипці, трохи далі хлопець співає Beatles під гітару, майже як у нас на cтометрівці! А ще сцени ставлять просто неба: місцеві гурти, кавер-бенди, класична музика – чудове доповнення до вдалого відпочинку.
Біля пляжу Du Mole є маленький ринок. Тут знайти можна все. У понеділок та п’ятницю ринок стає величезним. Ціни: креветки – 1,90 за 100 г, кавун – 1,90 за кг, картопля – 1,50 євро за кг.
Бути тут і не скуштувати морепродуктів – гріх. Устриці, креветки, молюски, омари й равлики, яких так люблять французи. Не шкодуйте грошей на хороше вино! Алкоголь можна знайти у продуктових крамницях. А от сигарети продають лише у магазинах з червоною табличкою «Tabac». Ще у тютюнових французи поповнюють рахунки мобільних.
З подарунків близьким можна взяти магнітики чи горнятка з надписом «Cap d’Agde». Варто купити натуральне мило. На ринку чимало прилавків із косметикою, мило «хенд-мейд» шукайте за ароматом – чути за кілька метрів. Ціни від трьох євро. Або ж економ-варіант – привезіть мушлі та камінці з пляжу. Хіба не приємно мати вдома частинку Середземного моря?
Якщо приїдете сюди хоч раз, обов’язково повернетесь. Агд – це місто вражень, позитиву, дуже хороших людей. А головне – тут можна по-справжньому відпочити.
Корисні фрази:
Доброго дня – Bonjour (Бонжур).
Добре, дякую – Ça va, merci (Сава, мерсі).
Вибачте – Pardon (Пардон).
Скільки коштує? – Combien coûte? (Комб’єн кут?)
Дайте, будь ласка, рахунок – S’il vous plaît donner le score (Сіль ву пле доне лєскор).
Я не розмовляю французькою – Je ne parle pas français (Же не парле па франсе).
Від редакції
Умови подачі матеріалів до рубрики «Читацький путівник»
Тексти й фото до цієї рубрики може подавати будь-хто, незважаючи на фах. Головне —ви пишете про одне закордонне місто, в якому вже побували самі. Але це не гарантія, що все буде опубліковано. Бо перша умова – треба написати цікаво, просто, лаконічно, грамотно. Рукописні варіанти не приймаються.
Обсяг тексту – до 6 тис. знаків з пробілами. Фото – обов’язково, краще декілька, щоб був вибір для друкованої версії. Решту найцікавіших ілюстрацій поставимо на сайті.
Як писати? Уявіть собі, що десь на каві друг (кум, подружка, колега) запитує вас: «І як тобі? Що там цікавого, що сподобалось, не сподобалось?». І ви відповідаєте – правдиво, не банально й тільки те, що знаєте точно.
В ідеалі тексти з «Читацького путівника» мають відповідати приблизно на таку анкету:
У яку пору року краще їхати в це місто та чому?
Що здивувало найбільше?
Чим відрізняються тамтешні люди?
Що варто побачити (пам’ятки, музеї і т. д.), а куди краще не ходити й чому?
Де міняти валюту?
Дороги (якість, розмітка, світлофори, затори і т. д.)
Де відчути місто (вулиця, річка, певний об’єкт тощо)
Вартість проживання (тризірковий готель, хостел і т. д.)
Кухня: кафе-ресторани, меню, страви, ціни, смаки…
На що варто витратити 50-100 доларів (євро)?
Що придбати собі або у подарунок близьким?
Корисні слова, які треба знати.
Звісно, ви не мусите ретельно відповідати на всі запитання як на іспиті. Крім того, якщо вас особливо вразило щось, чого немає в анкеті, – треба писати. І бажано робити це невимушено, а головне – цікаво.
Матеріали надсилайте на скриньку gazeta@report.if.ua з темою листа «Читацький путівник». За все, що буде опубліковано, редакція платить гонорар – 20 грн. за кожну тисячу знаків і від 20 грн. за кожне опубліковане в газеті фото.
У будь-якому разі жодне звернення не залишиться без відповіді.
Можливо, згодом ми зробимо з цієї рубрики окрему книжку.
Comments are closed.