Соціум

Блат: найпоширеніший вид корупції на Прикарпатті, – дослідження

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Згідно з соціологічним дослідженням Київського міжнародного інституту соціології, у 2021 році українці стали менше стикатися з корупцією.

Так у порівнянні з 2018 роком, менше громадян стикалися з вимаганням хабарів (19,4% проти 36,8%) або користувалися своїми особистими зв’язками для вирішення справ («блат»)(12,5% проти 17%), пише Репортер.

Водночас випадки пропонування хабаря дещо почастішали –  11,6% у 2018 році проти 14,6% у 2021 р.

У висновках дослідження пояснюють, що можна навести кілька причин чому зменшився особистий досвід корупції, проте жодна з них не може пояснити загальну картину.

Так, протягом 2020 року та на початку 2021 року українці менше контактували з владою через пандемію, особливо з тими її представниками, які, як вважають громадяни, більш схильні до корупції. Наприклад, контакти з представниками системи охорони здоров’я зменшились із 64% до 55%. Скоротилися взаємодія зі школою та соціальними службами.

Ще одним можливим фактором зменшення особистого досвіду корупції стало зростання кількості центрів надання адміністративних послуг та поширення електронних сервісів (наприклад, портал і програма «Дія»), які мінімізували прямі контакти та забезпечили конфіденційність у наданні адміністративних послуг.

У 2021 році молоді чоловіки – мешканці міст віком до 45 років – стикалися з вимаганням хабарів частіше, ніж інші демографічні групи.

Що ж стосується пропонування хабаря, то суттєвої різниці між усіма демографічними групами немає. Чоловіки – мешканці міст у віці 30-44 років дещо частіше використовують особисті зв’язки.

Найбільше про випадки вимагання говорили респонденти з Одеської, Сумської, Харківської та Кіровоградської, а найменше – мешканці Чернігівської та Миколаївської областей.

В Одеській, Харківській та Донецькій областях найчастіше пропонують хабарі, а використовують свої зв’язки у спілкуванні з чиновниками найбільше у Харківській, Кіровоградській та Івано-Франківській областях. Хоч кількість випадків вимагання хабаря і зменшилася у 2021 році, проте найчастіше це траплялося  у школах, закладах охорони здоров’я та системі вищої освіти.

Добровільне хабарництво трапляється найчастіше у шкільній системі.

Загалом, випадки хабарництва та використання особистих зв’язків зросли у багатьох інших сферах, особливо в сфері оформлення чи надання соціальних виплат та сфері державних закупівель.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.