Соціум

Економія без екології

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Сперечатись із тим, що енергоощадні лампочки скоро замінять звичні «іллічівські», буде хіба що невіглас. Бо переваги очевидні. Але не все так просто…

Нове світло

У крамницях Івано-Франківська енергозберігаючі лампочки й досі коштують недешево – від 12 до 30 грн. Головна їхня перевага в тому, що споживають вони значно менше енергії, ніж звичайні.

«Із збільшенням попиту лампи дедалі дешевшатимуть, – переконує Володимир Телещук, власник одного з магазинів електротоварів. – Кожна родина у середньому зможе заощаджувати 10-15% енергії. Не менш вагомим аргументом є те, що ці лампи мають гарантію на використання».

Звісно, економію ви відчуєте не одразу, вартість лампочки окупиться з часом. Продавці електротоварів говорять про зростання попиту, кажуть, що люди вчаться заощаджувати.

Гроші рахують не лише прості українці. Так, Кабмін ще у 2009 році заборонив бюджетним організаціям закуповувати лампи розжарювання і зобов’язав замінювати їх на енергозберігаючі. Але цьогоріч для зменшення споживання електрики з держав-ного бюджету для Прикарпаття з прошених 3,9 млн. грн. виділили лише 500 тис.

В Івано-Франківську в рамках комплексної програми з енергозбереження вже замінили 5% від усього обсягу ламп. «Міськвиконком прийняв рішення про те, щоб до 2014 року замінити на енергоощадні усі лампи у бюджетних організаціях та в під’їздах житлових будинків», – каже начальник управління економічного та інтеграційного розвитку МВК Богдан Білик. Завдяки використанню цих ламп можна зменшити використання електроенергії майже на 25%, упевнений чиновник.

До прикладу, впродовж минулого року в міській клінічній лікарні №1 поміняли 65 штук ламп на енергоощадні. «На закупку нових ламп витратили в межах 1300 грн., але це дало нам можливість у цих точках вп’ятеро зекономити електроенергію, – говорить заступник головного лікаря з економічних питань Галина Швачук. – Лампи, котрі до року виходили з ладу, нам замінювали, а щодо споживання електрики, то ми переконалися – вони значно ощадніші».

Вічна проблема – утилізація

Не кожен знає, що енергоощадні лампи не можна викидати у загальне сміття. Вони наповнені випарами ртуті, шкідливими для довкілля.

У західних країнах про утилізацію ртутовмісних ламп подбали – біля супермаркетів і житлових будинків є пункти збору. «У нас представники ЖЕО розносять спеціальні пакети і на кожному пише, яке сміття туди кидати, – розповідає Галина Рибалко, яка вже протягом дев’яти років живе в Римі. – Є пакети для харчового сміття, пластикових і скляних пляшок, для сміття, яке не підлягає переробці, та окремий – для небезпечних відходів: батарейок, ламп, акумуляторів. Кожен пакет кидаємо у спеціальні ящики».

На відміну від закордону, наші комунальні служби з питанням утилізації токсичних відходів поводяться делікатно. «Ми рахували – з 90 тонн сміття, яке вивозять з міста, шкідливих елементів є 1%, – стверджує Богдан Білик. – Допоки ми не можемо забезпечити спецконтейнерами усі сміттєзабірні майданчики, але питання утилізації ламп пропрацьовуємо. Плануємо вже до кінця року встановити кілька місць забору небезпечного сміття».

Еколихо

Нові стають все популярнішими, і можна лише уявити, що буде, коли сотні їх потраплять у контейнери для сміття поруч із будинками й дитячими майданчиками. Лампи зроблені зі скла, тому, найімовірніше, до звалища вони не доїдуть, а розіб’ються вже в контейнері. Тож, усі ртутні випари осядуть поряд із помешканнями – людям доведеться цим дихати.

Лікар-невропатолог Лідія Чудовська попереджає: «Небезпечні випари потрапляють у дихальні шляхи. Основними ознаками отруєння є швидка втомлюваність, загальна слабість, блювота. Далі відбувається ураження центральної нервової системи, у великих дозах трапляється неврастенія. Дуже сильно страждає печінка». Особливо загрозливою ртуть вважають через її здатність впливати не тільки на фізичний стан людини, але й на її психічне здоров’я. Найвразливішими до дії цього токсичного металу є вагітні жінки та діти.

Якщо енергоощадна жарівка розіб’ється, то лікарі радять бути дуже обережними. Збирати уламки слід виключно у гумових рукавицях. У жодному разі не використовувати пилосос, оскільки він лише пришвидшить розповсюдження парів ртуті у повітрі. Крім того, упродовж півгодини треба провітрити приміщення.

Попереджують про небезпеку і екологи. Каменем спотикання є те, що в Україні дуже мало підприємств, які б утилізували використані лампи. На Прикарпатті таких немає. «Найближче – у Львові є лише один приватний підприємець, що може прийняти небезпечне сміття, – каже Михайло Мазничка, головний спеціаліст відділу екологічного контролю обласної екоінспекції. – Крім ламп, він бере відпрацьовані моторні мастила, батареї свинцевих акумуляторів, використані розчини кислот, фармацевтичні відходи».

Альтернатива є

Попри усі недоліки найпоширеніших на сьогодні енергоощадних ламп, вчені переконані у правильності заборони продажу ламп розжарювання. Тим більше, що вже є непогана альтернатива – світлодіоди.

Технологія LED (Light Emitting Diode) за ощадністю не поступається економним лампочкам, а подекуди й випереджає їх. При цьому такі лампи практичніші, вони не містять ртуті. Експерти припускають, що вже за декілька років технологія LED буде доступною для широкого використання. Нинішні – лише тимчасовий варіант, вважають науковці.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.