Політика

Як облрада голів міняла

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Минулої п’ятниці в Івано-Франківській обласній раді помінявся майже весь керівний склад — маємо нового голову, його першого заступника та очільника бюджетної комісії. Пригадуючи жорстке протистояння на минулих виборах голови, від цих сподівалися хоча б якихось несподіванок. Але опозиційні фракції примудрилася не пересваритися, а провладні — промовчати.

Радісне прощання

Чергову сесію призначили на п’ятницю, а позачергову, на якій і мали обирати нове керівництво, на суботу.

За бюлетенями жвава черга — ніхто не хоче дурно витрачати час

Тож розпочалося це засідання цілком буденно: гімн, молитва, порядок денний. Внесли питання про припинення повноважень чільного голови Олександра Сича, його першого заступника Василя Гладія та голови бюджетної комісії Володимира Шварилюка. Аж тут десь посередині роботи ще один без п’яти хвилин нардеп Руслан Зелик вніс пропозицію: «А давайте нині оберемо нового голову!». «А давайте» — проголосували депутати.

Робота пішла, як по маслу, у порядку денному понад 30 питань, але просувався він як ніколи швидко. У більшості голосування відбувалося приблизно так: «Може, не будемо слухати звіт доповідача, документи на руках маєте? Маємо! Питання є? Нема! Голосуємо? Голосуємо».

Щоправда, хвилин з 15 зайняла начальник головного управління Держказначейства в області Віра Смачило. Як відомо, із платежами до місцевих бюджетів у нас проблема. Була навіть інформація, що зарплат вчителям і лікарям так швидко не бачити. Та перше питання до неї задав депутат Степан Пушик і воно було дуже далеким від проблем бюджетників: «Що то за ганебне слово таке — казначейство?

По-українськи має бути скарбниця». Депутати, як завжди, серйозно вислухали виступ Пушика й покивали головами. А голову казначейства вирішили не катувати — зійшлися на думці, що то звичайна жінка, яка ні в чому не винна. Голова ОДА Михайло Вишиванюк пояснив складнощі з проплатами тим, що збігся час платити за газ та віддавати зов­нішні борги. Віра Смачило зі свого боку запевнила — затримки зарплат бюджетникам не буде.

І ще до обіду рада дружно проголосувала за складання повноважень своїх очільників. Усміхнених Сича та Гладія нагородили оплесками. Остап Дзеса, єдиний, хто лишився зі старого керівництва, та голова ОДА Михайло Вишиванюк вручили кожному по букету червоних троянд. Володимира Шварилюка, уже екс-голови бюджетної комісії, на той час у залі не було, він пропустив такий урочистий момент.

Далі годинна перерва — фракціям на консультації по голосуванню за голову.

Без вибору

На перерві у коридорах було тихо. Видно лише кількох депутатів з Української партії, які про щось доволі емоційно перемовлялися. Певно, тільки вони ще чогось не повирішували.

Почалося. Остап Дзеса робить поіменну перекличку — у залі 87 депутатів із 114. Час вносити кандидатури. Усміхнений Сич жвавенько підходить до мікрофону: «Фракції «Свобода», «Батьківщина», «Наша Україна», «Фронт змін», Народний рук, Українська партія та ряд інших депутатів висувають на голову обласної ради Василя Скрипничука».

Жодних інших кандидатур ніхто не пропонує. Вгадайте, хто ж очолить раду?

Але процедура вимагає свого, аби вибори голови були дійсними — голосування має відбутися. Як і мають бути виступи самого кандидата чи інших депутатів на його підтримку.

З трибуни Скрипничук зачитав свою коротку біографію і запевнив, що продовжуватиме курс роботи ради у тому ж напрямку, а також, що «своє відношення до депутатів буде будувати на принципах поваги і справедливості, не залежно від партійної приналежності».

На підтримку Скрипничука один за другим виступали голови опозиційних фракцій. «Знаю, Василя Михайловича з такого то року. Трудолюбивий, порядний, чесний, принциповий. Підтримую» — майже ідентичні виступи.

Лічильна комісія запропонувала зразок бюлетеню з одною графою «за Скрипничука». Вишиванюк таки докинув до цієї ідилії дрібку дьогтю: «А що робити тим, хто проти чи утримується?». «Нічого не писати чи зіпсувати», — порадив Сич.

Голосують. У лівому куті залу видають кожному під розписку бюлетені. Першими пішли свободівці. На таємну процедуру вирішили не зважати. Галочки ставлять просто на столі, перед усіма. Тільки одиниці йдуть у кабінки, які сиротливо стоять у кутку. Але в кабінках — сюрприз, ручок немає, треба позичати у колег.

Нарешті, голова лічильної комісії Володимир Семко починає рахувати голоси «за». Свободівці упівголоса повторяють за ним — на цифрі «58» починають аплодувати. Цього досить, аби Скрипничук став головою облради. Та разом він набрав аж 84 голоси.

Потиски рук, вітання від колег, екс-голови та губернатора. «Ця рекордна кількість голосів за голову обласної ради, — заявляє Михайло Вишиванюк у своєму вітанні. — І це говорить про конструктивну співпрацю депутатів у цій залі. Хай Бог помагає».

Двоє інших

Новобраний голова вирішив до завтра не чекати, і вже нині обрати першого заступника та голову бюджетної комісії. Несподіванки не вийшло, посади залишилися за тими ж фракціями. На першого заступника Скрипничук запропонував Олександра Левицького від «Батьківщини», на очільника бюджетної комісії — «фронтовика» Юрія Бабія.

Аби не затягувати час, вирішили голосувати за двох у купі, тобто пакетом. Вся процедура повторюється. Депутати від опозиційних фракцій уже вкінець розслабилися. Жартують: «дивіться, аби там фальсифікацій не було», «хто нині в магазин біжить?». У першому ряду перемовляються майбутні нардепи. Заходить про їхнього колегу Юрія Дерев’янка, який ніби мав би сидіти між ними. Чути: «Він зараз з нами не голосує, то що у Верховній Раді буде?».

У результаті Левицький і Бабій набрали 62 голоси «за». Обрання пройшло дуже спокійно, злагод­жено, десь навіть весело. А от чи так само їм працюватиметься, подивимося. Щоб ми так жили, як вони голосували…

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.