Політика

Східноукраїнські науковці досліджують “білі плями” в діяльності ОУН

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Науковці-історики дослідницького центру “Спадщина” зі Східної України об’єдналися для вивчення ОУН як історичного явища. Так, у Дніпропетровську презентували нещодавно видану книжку “Діяльність підпілля ОУН на Сході України”.

Над виданням працював колектив науковців із Дніпропетровської, Запорізької, Донецької, Харківської і Сумської областей. Книжку присвятили пам’яті одного з перших дослідників історії ОУН в краї Дмитра Куделі.

За словами істориків, явище ОУН не було суто регіональним, “галичанським”, а мало загальноукраїнський характер. Найактивнішу діяльність в часи Другої світової війни провадили оунівці Дніпропетровщини.

Були окремі випадки, коли розстрілювали не стільки німців, скільки своїх зрадників, поліцаїв. Чому окремі? Тому що на вбивства німці відповідали каральними акціями щодо мирного населення, розстрілювали мирних жителів“, — каже укладач книжки, дніпропетровський дослідник Павло Хобот.

Оунівський рух на Сході України постав не на порожньому місці. Історичне підґрунтя підпільництва вивчає директор Державного архіву Сумської області Геннадій Іванущенко. Іще за радянських часів, каже він, лісисту Сумщину називали “раєм партизанської слави”, однак не уточнювали, якої саме. Наразі ж уже відомо, яким активним був селянський спротив радянізації Сумщини у 1920–30-ті роки.

Після закінчення війни боротьба не закінчилася, на Сумщині діяли окремі боївки УПА, остання з них — у Кролевецькому районі — діяла аж до березня 1948 року“, — зазначає Іванущенко.

За словами іншого науковця Юрія Щура, встановити точну кількість підпільників неможливо, це міф. “Якщо ви десь бачите точну кількість підпільників це профанація. Підпільники — це люди, які один одного не знають. Ми можемо вірити лише документу, де вказано, що в перестрілці загинула така-то кількість підпільників“.

Вивчення оунівського спротиву в Східній Україні тільки починається: “білих плям” іще багато. Між тим, науковці не виключають, що доступ до архівів СБУ скоро можуть знову обмежити“, — заявив історик зі Слов’янська Донецької області Олександр Добровольський.

Наразі історики, які займаються вивченням східноукраїнської діяльності ОУН, об’єднали зусилля. У найближчих планах дослідників — друк великої збірки розсекречених архівних документів.

ТСН

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.