Політика

Роман Фабрика — лауреат премії Марійки Підгірянки

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Це на сторінках нашої газети Роман Фабрика можливо вперше розповів широкому загалу читачів про одного із найславетніших українських учених-нафтовиків Романа Залозецького. Він народився у Болехові, закінчив Львівську політехніку. Сто років тому заклав основи нової галузі науки — геохімії нафти. Роман Залозецький тісно співпрацював з «Просвітою». Був директором торговельної школи товариства «Просвіта», головою товариства «Сільський господар», дійсним членом Наукового товариства ім. Т. Шевченка.

Під рубрикою «Родоводи» журналіст розповів про родину Колянковських. У 20‑30‑х роках минулого століття Олександр Колянковський (1870‑1950) був помітним громадським і господарським діячем на гірських теренах нашого краю. Він особисто був знайомий з Іваном Франком, Василем Стефаником, Лесем Мартовичем… Разом із сім’єю був натхненником і генератором багатьох ідей «Просвіти». У 1923 році товариство «Просвіта» у Делятині делегувало Колянковського до Львова на відкриття надгробка Каменяреві.

Ще один незаслужено забутий наш краянин — учений, патріот Микола Бажалук з Вільшаниці Тлумацького району. Він був геологом-нафтовиком. У 1928 році у Львові видавництво «Просвіта» надрукувало його книжечку «Нафта». Видання вирізнялося високим науковим і технічним рівнем. Життєвий шлях цей учений закінчив в одному з таборів Караганди. В Івано-Франківську нині проживають його син, онуки, правнуки.

Цікавими є розвідки журналіста про життя і діяльність Миколи Саєвича, який також був активним просвітянином, охорон-цем-управителем церковних лісів Митрополита Андрея Шептицького, створював українські школи на Волині…

Від Романа Фабрики читачі дізнались і про родовід патріотів Кисілевських. Про Ісидора Кисілевського, його сина Богдана — лікаря УСС. Цікаво, що Богдан Кисілевський народився в тому ж будинку в Крегульці на Тернопіллі, в якому свого часу появився на світ Богдан Лепкий.

У газетній публікації «Врятований фотоархів» Роман Фабрика розповів про розстріляного більшовиками техніка-лісовода, аматора-фотографа Петра Тимківа з Грабівки Калуського району. Тільки через 60 років було відкопано фотоархів і журналіст віддрукував з врятованих негативів кілька світлин.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.