Погляд Статті

Володимир Єшкілєв: Про новорічне

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Вже більше тижня, як я вивісив у Facebook статтю з власним варіантом розшифровки обкладинки-шаради журналу «Економіст», а шановна публіка все пише й пише під нею коментарі.

Типу такого: «Де геополітика, де розподіл колоніальної, де чіпування, де світовий фашизм, і що означає тенісний шарік?» (орфографію коментатора збережено),  – пише Валодимир Єшкілєв у своїй авторській колонці  для “Репортера” .

Володимир Єшкілєв
Володимир Єшкілєв

Можна було б, звісно, двома словами вказати, де все перераховане насправді перебуває. Проте, написавши свого часу публічне відречення від вульгарних форм енергійного варварства, автор цих рядків змушений оминати певні означення. А особ­ливо те, що стосується тенісних м’ячиків.

До теми: Володимир Єшкілєв: Про “почесне” мистецтво

«Чому?» – питають в автора. Тому, напевне, що складному й доленосному звично маскуватися під мале та невинне. І тенісний м’ячик, що літає туди-сюди над столами долі, іноді може ховати в собі більш небезпечну перспективу, аніж чіпування або ж (прости, Господи) цілий світовий фашизм. Адже те, що здалеку здається лише тенісним м’ячиком, при ближчому розгляді може виявитися і сферою Парменіда, і Плеромою гностиків, і Алефом кабалістів, і ще Бог зна чим, невідомим пересічним парафіянам.

Тим часом наближається Новий рік, і всі засіли гадати та ворожити на чорно-жовту свиню. Декада, що йде за зимовим сонцестоянням – найкращий час для гадань. Та й кольори у свині небуденні – золото і залізо, кольори деспотів та імперій.

Кольори Візантії, якої так бракує на сучасній карті. Щоправда, одна з її тіньових іпостасей – Константинопольський патріархат – несподівано вийшла з заднього двору геополітики. Вийшла й вказала місце тому енергійному варварству, що спробувало звести візантійську софійну симфонію до рівня статуту караульної служби.

До теми: Володимир Єшкілєв: Про ворогів порядку

Новий рік принесе більше несподіванок, аніж його попередник. В деяких світових опорах запас міцності добігає кінця. Послаблені довгим миром народи втратили інстинкт самозбереження й підсвідомо прагнуть списати свої борги через війни та глобальну кризу. Чийсь дім згорить лише тому, що на протилежному кінці світу хтось інший вперто не хоче розрахуватися за кредит. Але й той інший не уникне вогню. Інший забув (чи не читав) Джона Донна: не питай, по кому подзвін.

Чорно-жовта свиня має міцне рило. Вона підриватиме корені корпоративного раю, основаного на брехні та забутих обіцянках. Фронти вирівнюються, дрібні борці за самобутність та корумповані реформатори опиняються сам-на-сам з хижими імперіями, а проекти модернізації зависають у повітрі.

Середній клас, який ще вчора гордо носив на синіх костюмах революційні емблеми, тепер здригається при слові «революція», теревенить про спільну відповідальність та шукає в турагенствах країни з стабільними режимами. Навколо елітних мешкань все більше охорони та відеокамер. Сукупна кількість працівників приватних агенцій безпеки перевищує чисельність армій і гвардій.

До теми: Володимир Єшкілєв: Про множинність війн

І все впирається лише у штучно організований дефіцит харизматів. Все тримається лише на тому, що телевізор замість лідерів вперто рекламує суспільно стурбованих хом’ячків і морських свинок. Щойно у спальних районах відчують запах справжнього тигра, картковий будиночок жирних котів розсиплеться за одну мить.

І хоча наступний рік пропонує нам не тигрячу пащу, варто пам’ятати, що не всі свині – домашні. Іноді кабанячі ікла страшніші за ікла лісової кішки. Тим більше, що на Сході свиня асоціюється з пошуками правди. Не вищої істини, а саме людської правди. Яку іноді шукають не в судах і не в телешоу, а на барикадах. Зрештою, не в Україні про це нагадувати.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.