Погляд

Максим Карпаш: Ще не пізно і треба братися за екологію

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Продовжую розгляд підсумків багаторічного дослідження міжнародної групи науковців. Вони мають на меті визначити, куди слід спрямовувати зусилля урядів та компаній, аби уникнути кліматичної катастрофи. Звісно, усе буду розглядати з позицій український реалій та можливостей. Першу частину читайте тут, пише максим Карпаш у Репортері.

Отож, п’ятим інструментом подолання кліматичної кризи є широке використання сонячної та вітрової енергії. Ключовим чинником масового поширення цих технологій є те, що вони стали дешевшими, ніж викопні енергоресурси. Власне, автори міжнародного дослідження виявили, що поєднання сонячної та вітрової енергії зі зменшенням рільничого використання земель є заходами з найбільшим потенціалом скорочення викидів парникових газів.

Світовим лідером зі встановлення потужностей відновлювальної енергетики є Китай. Він останніми роками вводить в експлуатацію стільки сонячної енергетики, скільки решта світу разом. 2015-2021 були роками, коли відновлювальна енергетика кратно росла й в Україні. Війна призупинила цей процес, але вже 2023 рік показав незначне відновлення. План повоєнного відновлення України передбачатиме масове встановлення фотоелектричних систем, що цілком відповідає ідеї децентралізованої генерації.

Читайте Максим Карпаш: Ще не пізно братися за екологію

Енергетична ефективність – шостий інструмент. За звітами Міжнародної енергетичної агенції (МЕА), він є найбільш значущим для досягнення нульових викидів парникових газів. Разом з тим, МЕА наголошує, що світовий річний показник енергетичної інтенсивності протягом останнього десятиліття жодного разу не досягнув планового показника у 4%.

Схожою є ситуація і з транспортом – муніципалітети по всьому світу невпевнено вживають заходів до переходу на енергоефективний громадський транспорт. В Україні транспорт відповідає приблизно за третину викидів парникових газів у населених пунктах. Це дуже багато – маємо вживати більших зусиль задля зміни ситуації на краще. Сучасний громадський транспорт у містах – це користь для людей, економічний стимул, зниження забруднення повітря та скорочення викидів парникових газів.

Сьомим інструментом міжнародна група визначила припинення спалювання вугілля. Перехід на природний газ для генерації енергії замість вугілля є правильним і фактично єдиним шляхом до суттєвого скорочення викидів та підвищення енергетичної ефективності. Але певна кількість великих країн – таких як Китай, Індія та Австралія чи Німеччина (останніми роками) – поставили вугільну енергетику як складову власної енергобезпеки.

Читайте Максим Карпаш: Нинішні вступники мають складний вибір

Україна історично має потужну вугільну галузь і до завершення війни не зможе відмовитись від цього виду палива. А після перемоги нам доведеться використати досвід ПАР, В’єтнаму та Індонезії. Там вдалося реалізувати програми так званого «справедливого» енергетичного переходу. Вони перенавчили працівників вугільної галузі у висококваліфіковані професії, зокрема, відновлювальної енергетики.

Поставити клімат у центр прийняття всіх рішень. Такий дещо пафосний крок є восьмим інструментом за звітом міжнародної групи. Як і в Україні, в більшості держав світу, міністерства, що відповідають за кліматичну політику, перебувають на периферії у своїх урядах. Так тривати більше не може та, очевидно, не буде.

ЄС уже поставило кліматичний порядок денний у центр прийняття власних політичних та економічних рішень. Чекаємо в Україні після перемоги віцепрем’єра з питань клімату, профільних заступників голів адміністрацій та мерій з відповідними ресурсами та повноваженнями. Готуймось!

Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.