Погляд

Максим Карпаш: План зняття газового зашморгу росії

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Результати Євробачення 2022 ще більше переконали мене, що завдяки Україні Європа отримала шанс на нове краще життя. Голосуючи за гурт Kalush Orchestra, європейці голосували за чітке усвідомлення того, що поняття, які звикло називають європейськими цінностями – свобода, демократія, солідарність, взаємодопомога – не порожні слова. Саме зараз за них борються та вмирають українці.

Україна, як член європейської родини, нині платить кров’ю за свій вибір повернутись у цю спільноту. При цьому й сама спільнота отримала шанси відновити свій статус одного зі світових лідерів, пише Максим Карпаш у Репортері.

Карпаш новини Івано-Франківська

І це видно за швидкістю реакції на зниження газової залежності ЄС від росії. Наприкінці березня був розроблений 10-кроковий, який ліг в основу санкційних пакетів.

Читайте Максим Карпаш: День пам’яті та примирення проти дня ганьби

Ось ці 10 кроків.

  1. Відмова від нових контрактів з росією. Європейські газові оператори не укладатимуть нових, чекатимуть закінчення існуючих контрактів, створюючи таким чином можливості для укладання альтернативних.
  2. Заміна російського газу на паливо іншого походження. Головним чином йдеться про збільшення постачань з Норвегії, Азербайджану, північноафриканських держав, а також розгортання мережі установок регазифікації зрідженого газу. Так кілька років тому зробила Литва і розв’язала газове питання на роки вперед.
  3. Запровадження мінімальних обсягів газу в підземних сховищах для підвищення стійкості ринку. Це особливо важливо в опалювальний сезон. Адже, маючи гарантовані, закачані влітку, об’єми азу, оператори матимуть інструменти як фізичної енергетичної безпеки, так і стримування неконтрольованого росту цін на енергоносії.
  4. Прискорення розгортання нових сонячних і вітрових проєктів. Очікується, що у 2022 році буде на 15% збільшена потужність введених нових об’єктів відновлювальної енергетики порівняно з 2021 роком.
  5. Максимізація виробітку енергії з існуючих атомних та біогазових установок як найбільш дружніх до довкілля. Таким чином ЄС призупиняє процес закриття атомних електростанцій та вводить нові стимули для біогазових.
  6. Запровадження короткотермінових заходів захисту вразливих споживачів від високих цін. Йдеться про податкові зміни та прямі субсидії для таких категорій населення ЄС на загальну суму до 200 млрд євро.
  7. Прискорений перехід з газових котлів на теплові насоси. Такі заходи дозволять ЄС суттєво знизити споживання природного газу для опалення будівель – аж до 2 млрд кубометрів.
  8. Пришвидшити запровадження заходів енергетичної ефективності будівель та промисловості. Вже давно доведено, що це дозволяє витрачати менше на комірне за дотримання комфортних умов всередині приміщень, підвищення їхньої ринкової вартості та довговічності.
  9. Заохочувати тимчасове переналаштування споживачами своїх регулювальних пристроїв. Середня встановлена температура у приміщеннях в ЄС перебуває на рівні 22 градусів. Зниження її на кожен градус дасть у підсумку економію на рівні 10 млрд кубів на рівні всього ЄС.
  10. Посилити зусилля для диверсифікації та декарбонізації джерел забезпечення гнучкості енергетичних систем. Йдеться про політичні зусилля, створення та забезпечення інвестиційних можливостей, застосування згаданих вище директив для конкретних умов кожної держави-члена ЄС.
Читайте Максим Карпаш: Новий рівень довіри – нові можливості

Україні, як майбутньому кандидату у члени ЄС, слід уважно вивчити європейський підхід до відмови від природного газу з московії. Політичні та воєнні перемоги мають економічну ціну, і платитимемо її доведеться всім.

Максим Карпаш, професор ІФНТУНГ

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.