Погляд

Максим Карпаш: Новий рівень довіри – нові можливості

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Днями нам у Наукове містечко «Нова Енергія» передали систему Starlink для безперебійного забезпечення інтернетом у разі його відсутності у франківських провайдерів. Самі системи закупив Львівський ІТ-кластер. А розподіленням Starlink в області займається Івано-Франківська обласна військова адміністрація.

За мірками воєнного часу нічого аж такого виняткового тут нема. Але одна важлива складова і це – довіра, пише Максим Карпаш у Репортері.

Карпаш новини Івано-Франківська

Поясню на пальцях. Львівський ІТ кластер, як об’єднання профільних компаній, закупив певну кількість систем безперебійного інтернет-зв’язку для ключових міст заходу України, аби переконати (посилити довіру) закордонних замовників, що їхні замовлення будуть виконані. Далі цей же кластер, як громадська організація, безкоштовно й без тривалих документальних оформлень передає ці системи органам виконавчої влади на місцях, ґрунтуючись на довірі. Влада, довіряючи тим чи іншим організаціям та установам, передає їм ці системи. В основі всієї акції – довіра.

Спостерігаю за зусиллями багатьох знайомих і товаришів на ниві допомоги ЗСУ та внутрішнім переселенцям. Співставляю з власними відчуттями. Маю певний досвід у сфері освіти, бізнесу. За понад два місяці війни став помітним доволі сильний тренд – підвищення рівня довіри. І згадані системи Starlink є яскравим доказом цього.

Без високого рівня довіри в суспільстві ми мали б значно більше проблем із прийманням такої кількості внутрішніх переселенців, допомоги ЗСУ, активного волонтерського руху.

Читайте Максим Карпаш: Про енергетичне ембарго проти росії

Останніми роками світ та Україна, як його інтегральна частина, перетворились на місце з низьким рівнем довіри. Частка всього людського населення, яка вірить, що «більшість людей варті довіри» впала на 20% за останні понад 10 років. Про це свідчать результати всесвітнього дослідження цінностей за 2021 рік.

Усе зростаюча нерівність в усіх її вимірах, політична поляризація та підвищена частота подій, які ми вважали такими, що скоріше за все не настануть (пандемія, війна), прискорили цей рух вниз.

Економісти та соціологи напряму пов’язують рівень довіри в суспільствах із середнім доходом населення. За словами Нобелівського лауреата Кеннета Ерроу, які він сказав ще у 1970-х, кожна комерційна транзакція містить у собі елемент довіри. У цьому сенсі саме довіра поєднує всіх гравців в економіці та суспільстві, впливає на те, як вони працюють разом задля зростання, долають виклики.

Читайте Максим Карпаш: Спочатку думати

Довіра у найпростішому випадку сприяє економічному добробуту. Чинниками, які уможливлюють це задля покращення інвестиційного клімату, є зменшення транзакційних видатків та краще функціонування фінансового сектору. Довіра також стимулює підвищенню продуктивності всієї соціально-економічної системи через якість інвестицій, розбудову людського капіталу, кращу організаційну структуру та посилену міжнародну співпрацю.

Отже, існують ґрунтовні підстави прогнозувати, що зростання рівня довіри в Україні останніми роками створює базу для економічного зростання після нашої перемоги. У наступних текстах зробимо порівняння рівня довіри в різних країнах, спробуємо поглянути на наші процеси з глобального боку.

Максим Карпаш, професор ІФНТУНГ

У Снятині на пряничних майстеркласах пишуть листи захисникам і збирають гроші для ЗСУ (ФОТО)

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.