Погляд

Василь Білик: «На ЖКГ чекають кадрові зміни»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Управлінням житлово‑комунального господарства (УЖКГ) незадоволені всі: від найвищих чиновників до звичайних людей. Майже усі послуги, які надають комунальні підприємства, підпадають під критику – десь дорого, десь неякісно, а десь – усе разом. Нещодавно івано-франківське міське УЖКГ очолив депутат міськради Василь Білик.

– Пане Василю, чому ви погодились на посаду начальника УЖКГ? Подейкують, що на вас тиснули зверху…

– На мене вже важко потиснути. Насправді я погодився тому, що вболіваю за місто і розумію, що треба навести лад – відремон-тувати дороги, прибудинкові території, підготуватися до зими. Вважаю, що знаю це питання, тому й погодився.

– Кадрові перестановки ще плануються?

– Великі кадрові зміни будуть обов’язково. Вони очікуються після того, як затвердять заступника мера з комунальних питань. Для підсилення роботи ЖЕО будуть замінені кілька начальників і головних інженерів. Також будуть зміни й у самому УЖКГ.

– Хіба ви маєте право міняти начальників жеків?

– Вони усі – на контракті з міським головою. Але мер дав мені досить широкі повноваження, тому я маю право пропонувати інші кандидатури. Я так і робитиму, а він уже вирішуватиме.

– Чого можна чекати від цих змін? Невже до виборів встигнете щось зробити?

– Багато зробити складно, але покращити роботу як житлових, так і комунальних підприємств уже до зими – реально. Перше – це дахи, підвальні розгалуження, засклимо усі сходові клітки.

– Кажуть, усі комунальні підприємства збиткові та ледь живі. Це правда?

– Наразі є 25 комунальних підприємств, в їх числі усі дев’ять жеків, які підпорядковуються УЖКГ. Окрім цього, є ряд комунальних підприємств, які не входять до структури ЖКГ і підпорядковуються міськраді, меру та профільному заступнику. Це: «Дирекція замовників», «Рекламно-інфор-маційний центр», «Інспекція з благоустрою», «Єдиний розрахунковий центр» тощо.

У тих підприємств, які підпорядковуються нам, проблеми дійсно є. Бо ЖКГ завжди фінансується за залишковим принципом. Спершу – захищені статті на кшталт освіти, охорони здоров’я, а те, що залишилося, йде на УЖКГ.

– Це дуже ускладнює роботу?

– Так, адже комунальні підприємства отримують кошти із запізненням. Минулого року міський бюджет заборгував перед ЖКГ 5 млн. грн. І тільки цього року вони потрохи виплачуються. Вже виплачено приблизно 50 %. Цьогорічне фінансування теж іде з запізненням.

Слід розуміти, що комунальні підприємства в основному займаються експлуатацією об’єктів міста, а тут основна частина видат-ків – це зарплата. Тож через брак коштів її виплачують несвоєчасно. Так нараховуються пені і штрафи. Зараз майже у всіх комунальних підприємств є по них велика заборгованість.

– Скільки підприємств знаходиться у поганому стані?

– ДКП «Реконструктор» перебуває у процесі санації, всі інші – економічно активні, здорові та можуть нормально працювати. Єдина проблема – ЖЕО. Ви знаєте, що була розроблена програма про створення «житлових компаній», де ставилося питання про ліквідації жеків і створення нових підприємств. Але зараз ми доопрацювали це питання і скоріш за все розпорядженням міського голови буде створена робоча група, яка протягом двох-трьох тижнів прийме рішення щодо подальшого реформування житлово‑експлуатаційного господарства. Зокрема, розглядатиметься питання про порушення справи про банкрутство ЖЕО із застосуванням процедури санації.

– Що це дасть?

– Цей процес дає можливість списати пені і штрафи, а основний борг, який є в жеках до пенсійної та податкової, розділити на п’ять років. Гарантом стане міська рада. Місто все одно дає жекам дотації 1‑1,5 млн. грн. на рік, тож саме ці кошти ми зможемо спрямовувати на оплату боргу.

– А що з іншими комунальними підприємствами?

– Вони також боргують перед пенсійним і податковою. Втім, там легше: якщо вони працюватимуть, то їхній борг можна буде реструктуризувати, і вони його сплатять.

– Чому комунальники постійно мають борги?

– Тарифи на послуги відшкодовують тільки 75‑80 % видатків. Саме тому щороку з міського бюджету виділяються кошти на підтримку ЖЕО. Правда, дотація надходить із запізненням, через це й нараховуються пені і штрафи. Зрештою, й самої дотації недостатньо…

– У нас є підприємства, що не боргують?

– Так, «Електроавтотранс», «Сервіс-авто» та «Водоекотехпром». Вони сплачують усі податки і не мають боргів по зарплаті.

– Як асфальтний завод? Подейкували, що асфальт не надто якісний…

– Ні, зараз у нас одна з кращих асфальтосумішей. Адже ми беремо митий, гранітний відсів і дорожній бітум. До речі, його якість підтверджують дослідження незалежних лабораторій. Правда, асфальтний завод все одно є збитковим, адже випускає лише 80‑90 тонн суміші на день. А щоби працювати рентабельно, треба 300‑400 тонн. Таких оборотних коштів місто не має. Слід сказати, що завод дуже енергозатратний. Наприклад, ми щодня платимо 8 тис. грн. за газ.

– Дороги до зими відремонтують?

– Це непереривний процес. Але ямковий і поточний ремонт протягом місяця ми плануємо закінчити. Після цього перейдемо до прибудинкових територій. У бюджеті на це виділено 1 млн. грн., тому проситимемо ще 2 млн. грн. на сесії міськради. Якщо депутати погодяться, то ми одразу розпочнемо ремонт прибудинкових територій.

– Хто складає список прибудин-кових територій, які ремонтуватимуть першими?

– Це робиться за зверненнями мешканців. Ми підрахували усі звернення: щоб відремонтувати всі прибудинкові території, треба 17,5 млн. грн. У кращому випадку ми матимемо тільки 3 млн. За них плануємо зробити 25‑30 прибудин-кових територій.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.