Погляд

Україна — ядерна держава

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Саме так написало у 1994 році російське видання «Спорт-Експрес» про виступ українських штовхальників ядра, які завоювали весь п’єдестал на чемпіонаті Європи з легкої атлетики у столиці Фінляндії Гельсінкі.

Дослівно це звучало так: «Не дивлячись на всі заяви Президента України Л. Кравчука про те, що Україна позбавилася ядерної зброї, вона таки залишається ядерною державою». Три прапори України здійнялися тоді вгору на стадіоні імені Пауло Нурмі в Гельсінкі, а гімн, що лунав над столицею Фінляндії, підтвердив ядерний статус України. Це було незабутнє. Ми це зробили першими у незалежній Україні. Золото завоював Олександр Клименко з Києва, срібло дісталося Олександру Багачу із Броварів, а бронзу ваш покірний слуга привіз до Івано-Франківська. В українській легкій атлетиці з її 44 видами це більше нікому не вдавалося повторити.

Фінляндія і фіни нас вразили. Найбільше здивувала величезна кількість птахів і диких мешканців лісів — зайців, білок, косуль — у парках і на вулицях столиці. Фінляндія не лише за легендами є казковою, а й насправді. Більше третини її займає умовна країна Лапландія — батьківщина їхнього Діда Мороза. Столицею Лапландії вважають містечко Реваніемі, куди можна доїхати тільки санчатами. Більша частина країни вкрита лісами, і тут кожен може на різдвяні свята зрубати собі ялинку. Полярна ніч у Лапландії продовжується 51 добу. Тут же, в Лапландії, найкоротший світовий день — шість годин.

Дід Мороз, як його називають слов’яни, чи Папа Ноель, як у іспанців, чи Моси Джаріле, як у румун, чи Санта Клаус, як в Америці чи Британії, тут називається — Йоулупуккі. З грудня він їздить по всій країні та спілкується з дітьми, випитуючи їхні бажання. Ви скажете, ще зарано про це говорити! Але з дня на день і ми побачимо сніжок…

У Фінляндії птахам дуже важко відшукати собі їжу. Тому перед тим як сісти за різдвяний стіл, фіни обов’язково виходять на двір годувати птахів. І тільки після цього на найстарішій фінській церкві в місті Турку лунають дзвони — всі сідають за стіл. Улюбленою стравою на різдвяному столі фінів є запечене в тісті молочне порося. У тісті запікають не всього, залишаючи від хребта до рийки і навхрест від однієї лопатки до другої нічим не вкриту смужку завширшки 3 см. Під час готування її час від часу змащують перетертими чорницями. Коли ж порося готове, з тільця знімають усе тісто і тоді перехрещені дві запечені смуги синюватого кольору нагадують фінський прапор.

Але найекзотичніша фінська страва — риба, тушкована в молоці. Вона називається Мантокалайтто і готується дуже просто. Рибне філе нарізають смужками 1,5-2 см, солять, викладають на тацю з високими краями й заливають молоком. Кладуть до печі при температурі 180 градусів на півгодини, а перед тим, як подати на стіл, поливають розтопленим вершковим маслом. Смакота!

Але ми сьогодні готуємо смачні різдвяні тарталетки від Йоулупуккі — «йоулутортики». Отже, нагріваємо піч до 220 градусів, беремо листкове тісто й розтачуємо його до 1 см у товщину та нарізаємо на квадратики 10 х 10 см. Кладемо в середину квадратиків чайну ложку улюбленого джему чи варення та по діагоналі від кутиків до начинки надрізаємо тісто. Кожну надрізану частину кутика загинаємо до середини та притискаємо — аби вони пристали. Отримуємо таку собі квіточку, яку змащуємо молоком і кладемо до печі на 15 хвилин. Виймаємо, посипаємо цукровою пудрою, даємо вистигнути.

З молоком або трав’яним чаєм — справжній смаковий шедевр!

На вісім порцій нам знадобиться:

листкове тісто — 500 г,
борошно — 2 ст. л.,
джем або варення;
молоко — 100 г,
цукрова пудра.

Смачного!

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.