Погляд

Микола Саєвич: «Тарифи будуть зростати»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У Івано-Франківську давно і багато говорять про неякісні послуги жеків, необґрунтовані тарифи і про те, що з тими жеками вкрай треба щось робити. Саме на болючу жеківську тему говоримо із заступником міського голови з питань ЖКГ Миколою Саєвичем.

– Пане Миколо, наші ЖЕО мають величезну заборгованість перед пенсійним та податковою. Як збираєтесь погашати борги?

– Недавно створена комісія, яка розробляє концепцію реформування житлово-комунального господарства. Основна мета – відійти від тих жеків, які є. Планується рішення сесії про банкрутство підприємств. Це пов’язано не тільки зі списанням боргів, а й з тим, що через заблоковані рахунки вони фактично не можуть працювати. Якщо ЖЕО увійдуть в процедуру банкрутства, то матимуть особливий статус, що автоматично розблокує рахунки та зупинить нарахування пені і штрафів. Зараз аналізуємо роботу жеків. Можливо, якісь із них залишаться. Плануємо тих керівників, які справляються, боргують менше і зобов’язуються (деякі з них уже погодилися) при можливості розстрочення боргу через рік-два погасити борги, залишити на посадах.

– Об’єднання ЖЕО №6 і №9 – це правда?

– Так, можливо, буде об’єднання кількох жеків. Хоча, ще не точно, що це будуть саме шостий і дев’ятий. Ідея така є, зрештою, ідей багато. Комісія вирішить, як буде. Можливо, територіально вона «перекроїть» місто зовсім по-іншому. Усі знають проблему ЖЕО №6, він має багато приватного сектору, за яким треба слідкувати, це тягне значні витрати. А платять тільки багатоквартирні будинки. Цей жек дійсно треба приєднувати. Але до кого – ще не вирішили.

– Міськвиконком ініціює створення максимальної кількості об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Як будете переконувати людей?

– При розгляді бюджету дві депутатські комісії (бюджетна і з питань ЖКГ) вирішили, що бюджетні кошти підуть на ремонт житла, підвалів, дахів тільки тих будинків, де створені ОСББ. Тож, якщо люди хочуть жити в хорошому будинку, то ми готові його відремонтувати, але за умови, що вони створять ОСББ.

Зрештою, кошти з держбюд-жету та всі програми, у тому числі грантові, теж виділяються для тільки ОСББ. Також людям треба пояснити, що уряд прийняв програму, за якою до 2015 року всі будинки в Україні мають бути переведені на ОСББ. Тих, хто не встигне до того часу, все одно переведуть – примусово.

– А що буде з управляючими компаніями на кшталт «Дирекції замовників»?

– Мабуть, буде і «Дирекція замовників», і управляючі компанії, і ОСББ. Головне – ми маємо підготувати людей, які б керували ОСББ. Тобто навчити їх, пояснити, які є переваги й недоліки, та чому ми вкладаємо кошти саме в ОСББ. Управляючі компанії – це приватна структура, на підмогу і ОСББ, і жекам, яка надає певні послуги для мешканців і тих самих ОСББ. Днями я був у Львові, там жеки працюють беззбитково. Більше того, саме ЖЕО надають послуги ОСББ. Тобто, сьогодні є реальний досвід, який можна використовувати.

– Що думаєте про пеню для мешканців, які боргують за послуги?

– Я вважаю, це добре. У нас є багато людей, які можуть платити, але думають, що це невеликі гроші, й вони заплатять усе в кінці року. А підприємству треба функціонувати щодня. Пеня дисциплінує. Людина має нести відповідальність за борг. Адже жекам нараховують пеню і штрафи? Єдине, що треба терміново міняти систему нарахування, аби слідкувати за тим, коли людина заплатила.

– А питання роздутих штатів у ЖКГ?

– Звісно, ми встановимо чітку межу витрат на зарплату. Працівників може бути, скільки хоче керівник, але фонд зарплати має бути обмеженим. Наприклад, не більше половини грошей має йти на зарплати, решта – на будинок. Бо нині виходить, що усі кошти йдуть на зарплату, а утримувати будинок нема за що.
Я навіть виходжу з того, що в кожному жеку є 80-90 будинків, і сьогодні вже є 157 ОСББ. Фактично відпало будинків на два жеки, а в чисельності жеків та їхнього персоналу нічого не помінялось. Пора хоч один жек ліквідувати та перерозподілити будинки по-іншому.

– Тарифи зростатимуть?

– Думаю, так. У нас практично найнижчі тарифи за утримання житла по Україні. Наприклад, у Львові – 1,2-1,5 грн. Тому, щоб надавати якісну послугу, тариф треба підняти. Але має бути і контроль за якістю. Думаю, якщо ми покажемо людям якісну послугу, то вони зрозуміють і будуть платити.

– Хто контролюватиме якість?

– Управління ЖКГ та економічний відділ. Ми вже зараз працюємо разом – заступники мера з питань ЖКГ та економіки. У тому ж Львові жеки не дотаційні і не збиткові, бо їх стимулюють, а поганих керівників звільняють.

– Яку дотацію минулого року дав жекам міський бюджет?

– Майже 900 тисяч гри­вень.

– Ще обговорюють варіант здати один жек у концесію. Це можливо?

– Хто хоче, хай приходить і працює. Ми можемо дати комусь управляти жеком, без питань. Що таке концесія жеку, я не знаю. Але якщо будуть охочі створити управляючу компанію, то ми оголосимо тендер і віддамо якусь територію на обслуговування. Зрештою, ми не забороняємо створювати приватні жеки. Просто треба слідкувати за процесом в ОСББ, і саме тому ми створили відповідний відділ в УЖКГ. Бо зараз є випадки, коли люди приходять з ОСББ і просять повернути їх в ЖЕО. Є й таке. Коли люди збирали кошти, і все було добре, то не звертались, а коли стало погано, то хочуть, щоб ми вирішували їхні проблеми, бо мешканці перестали платити.

– То що буде з такими будинками?

– Чекаємо на новий житловий кодекс, думаю, там усе розпишуть. Місто не відмовиться від будинків. За законом, міста стосуються усі проблеми будинків, які є на його території. А щоб не допустити тих проблем, ми будемо моніторити діяльність ОСББ.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.