Люди

Вчені Данії довели, що генна мутація синіх очей пішла від єдиного предка

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Нові дослідження показують, що люди з синіми очима мають єдиного спільного предка. Команда із Університету Копенгагена відстежила генну мутацію, яка відбулася 6—10 тисяч років тому й є причиною синього кольору очей усіх синьооких людей, які живуть сьогодні на планеті, про це повідомили у Facebook спільноті INgenius.

Що таке генна мутація

“Спершу у всіх людей були карі очі, — каже професор Hans Eiberg із кафедри клітинної та молекулярної медицини. — Але генна мутація, що впливає на ген OCA2 в наших хромосомах, призвела до створення “перемикача”, який буквально “вимкнув” здатність створювати карі очі.”

Ген OCA2 кодує так званий P-протеїн, який бере участь у продукції меланіну, пігменту, який забарвлює наше волосся, очі та шкіру. “Вимикач”, який знаходиться в гені, що прилягає до ОСА2, не повністю вимикає ген, а лише обмежує його дію на зменшення виробництва меланіну у райдужці, ефективно “розбавляючи” коричневе забарвлення очей до синього кольору. Однак ефект перемикача на OCA2 дуже специфічний, адже якщо ген OCA2 був повністю зруйнований або вимкнений, людина не матиме меланіну у волоссі, очах та шкірі — виникне стан, відомий як альбінізм.

Обмежена генетична варіація

Різниця в кольорі очей від коричневого до зеленого може пояснюватися кількістю меланіну в райдужній оболонці, але у синьооких людей лише незначно змінено кількість меланіну в очах.

“З цього можна зробити висновок, що всі синьоокі люди пов’язані з єдиним предком, — говорить професор Eiberg. — Усі вони успадкували той самий перемикач у такій самій ділянці ДНК”. Кароокі особи, навпаки, мають значні індивідуальні зміни в ділянці ДНК, що контролює виробництво меланіну”.

Професор Еiberg і його команда вивчали мітохондріальну ДНК і порівнювали колір очей синьооких людей у різних країнах, наприклад, у Йорданії, Данії, Туреччині. Їх висновки є найновішим після десяти років генетичних досліджень, які почалися в 1996 році, коли професор Ейберг вперше припустив, що ген OCA2 є відповідальним за колір очей.
Природа перемішує наші гени

Мутація карих очей до синього кольору не є ані позитивною, ані негативною. Це одна з декількох мутацій, якї не впливають на виживання. Проявами інших таких мутацій може бути певний колір волосся, облисіння, веснянки. Професор Eiberg каже, що це показує, що природа постійно перемішує геном людини, створює генетичний коктейль людських хромосом і, роблячи це, випробовує різні комбінації”.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.