Люди

Люди тижня за версією «Репортера» – Наталія Щерба та Любомир Стринаглюк

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

На цьому тижні «Репортер» відзначає одразу двох літераторів – Наталію Щербу та Любомира Стринаглюка. Якщо до нинішнього «Свята ковалів» хтось в Івано-Франківську й не чув про цих людей чи їхню творчість, то тепер, напевно, таких меншість. Бо ж прогриміли як мінімум на всю Україну.

Нагадаємо, цьогоріч в рамках фесту ковалі мали створити спільну скульптуру «Час на нашому боці» – за мотивами циклу фентезі «Часодії» письменниці Наталії Щерби. У планах це була шестиметрова казкова вежа з трьома великими годинниками: основу роблять франківські ковалі, гості на свій розсуд кують різні елементи, потім її збирають із того, що отримали, і через рік ставлять на «Бастіоні». Однак, релігійні спільноти на чолі зі Стринаглюком вигледіли у майбутній колективній роботі ковалів «відверто антихристиянські, магічні, окультні ідеї». Вони написали звернення до міського голови з вимогою переробити вежу або заборонити її, той передоручив розібратися заступнику – Богдану Білику, а Білик зібрав усіх стурбованих у Білій хаті, і вони там влаштували геть не смішне шоу.

У Стринаглюка найбільше питань було не до ковалів, а до Щерби. Там було все – окультизм, відь­мацтво, магія, знаки влади нечистих духів і навіть «ритуал посвяти нашого міста духові смерті». Було там і багато іншого, і інші полум’яні оратори, але не хочеться втомлювати читача дурницями…

Звісно, цю історію підхопили ЗМІ та соцмережі. Якби з дискусій, сміху та галасу на цю тему можна було генерувати енергію (якусь просту, жодної магії), Івано-Франківськ, напевно, забезпечив би себе на пару років і трохи міг би продати.

Але цікаво, що серед того крику Любомир Стринаг­люк жодного разу не згадав, що в його доробку є непогана поезія з такими рядками: «Шпарина в небі визріла зненацька, була, немовби усмішка відьмацька, тому поласився на неї птахолов» або «Жінка ворожить на картах, з кимось шепочеться… бути нічого не вартим хочеться, хочеться». Більше того, свого часу була ціла збірка – «Пізнє сектантство». А нещодавно Любомир Стринаглюк видав книгу «Знаки часу». Надобізнані аналітики із соцмереж навіть припустили, що скандал автор спровокував саме через свою книгу – для піару, а ще просто позаздрив успіху Наталії Щерби.

Але письменниці, яку власне у Франківську до того знали не дуже, така реклама пішла тільки на користь. На знак протесту проти втручання релігійників у мистецт­во та приватне життя у соцмережах навіть організували флешмоб, виставляючи її книги на своїх сторінках. Також люди жартома пропонували попалити книжки, починаючи з легенд та міфів і закінчуючи народними казками, заборонити Вертеп, Трьох Царів, Маланку, Івана Купала та купу інших традиційних, звичних для всіх християн речей.

Пізніше той же Любомир Стринаглюк написав, що його хочуть лінчувати, та змалював себе чи не жертвою окультистського натовпу. Отакої, в народі це називають – з ніг на голову.

Та, не зважаючи на всі непорозуміння, «Свято ковалів» пройшло чудово. Наталію Щербу не спалили перед ратушею, вона тепер ще більш відома та успішна. Любомира Стринаглюка не лінчували, бо нормальним людям якось не до того.

Чи з’явиться вежа на франківському «Бастіоні» та якою вона буде, дізнаємося наступного року. А поки лише сподіваємось, що до того часу стурбовані усім, що бачать, релігійні громадські організації займуться дійс­но чимось корисним.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.