Люди Статті

Церквою керує агресор. Як радник мера Франківська «розпалив релігійну ворожнечу»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Нещодавно радник міського голови Івано-Франківська Назарій Кішак закликав однодумців «почистити всі московські монастирі».

Думку одразу підхопили всі проросійські пропагандисти, а православна церква (московського патріархату) звинуватила Кішака у розпалюванні релігійної ворожнечі, пише «Репортер».

Приміщення дитячого садка на вул. Чорновола, яке перетворили на Спасо-Преображенський храм

Привід для ворогів

Допис на сторінці радника мера Івано-Франківська з питань безпеки та правопорядку Назарія Кішака з’явився ще ввечері 21 квітня. Наступного дня цей же допис Кішак поширював у місцевих групах. Там йшлося там про те, що потрібно консолідувати ветеранів і добровольців, аби побороти п’яту колону. А розпочати «чистку» Назарій Кішак запропонував із церкви, що на вулиці Чорновола, 6 у Франківську.

«Ми повинні почистити всі промосковські монастирі, де знаходяться проросійські диверсанти-маніпулятори, які заливають нашим українцям у мозок вату!», – написав радник.

Зрозуміло, що купа люду в коментарях підтримала ініціативу. Втім, допис помітили проросійські ЗМІ, які використали інформацію для своїх сюжетів з маніпулятивним заголовком: «Советник мэра Ивано-Франковска призвал изгнать УПЦ из города».

Не змовчав навіть відомий пропагандист Анатолій Шарій. У своєму відеоблозі він сказав, що радник мера закликав вбити монахів та підтвердив свої наміри, прикріпивши до допису фото озброєних людей.

Не забарилась і відповідь УПЦ (московського патріархату). Голова її юридичного відділу Олександр Бахов закликав правоохоронні органи дати належну оцінку закликам Кішака, які розпалюють релігійну ворожнечу, а також відкрити кримінальне провадження за статтею 161 Кримінального Кодексу України.

«Пан радник закликає до протиправних та насильницьких дій щодо віруючих та установ Української Православної Церкви, – заявив юрист. – Які б не були мотиви у пана Кішака, ми розцінюємо його заклики як реальну загрозу. Також вважаємо, що особа, яка закликає до насилля та розпалювання релігійної ворожнечі, не може займати таку відповідальну посаду. Закликаємо міського голову Івано-Франківська Руслана Марцінківа звільнити радника з питань безпеки та правопорядку Назарія Кішака».

Сам же Назарій Кішак такій славі спершу зрадів і навіть поширював скріншоти ворожих ЗМІ у своїх «сторіз» у Facebook. Але згодом свій допис зробив приватним, і тепер його можуть бачити лише друзі радника.

Закон не працює

Сьогодні до Івано-Франківської єпархії Української Православної Церкви (московського патріархату) належать три монастирі та 30 храмів. З них сім на Верховинщині, шість на Коломийщині, чотири в Івано-Франківську, три в Косівському районі, по два на території колишніх Богородчанського, Городенківського, Долинського та Галицького районів, по одному в Калуші, Надвірній, Яремче та Снятині. А ще один храм є в селі Конюшки, що на Рогатинщині. При деяких церквах навіть працюють недільні школи та громадські оргінізації.

Цьогорічне Великоднє богослужіння у кафедральному соборі Різдва Христового. Віряни без масок і не дотримуються соціальної дистанції

Попри те, що вже восьмий рік триває війна з Росією, кількість цих церков на Прикарпатті залишається незмінною. Виправити ситуацію мав би закон № 2662-VIII «Про зміну назви релігійних організацій, керівний центр яких розташований в країні-агресорі». Закон був ухвалений 20 грудня 2018 року, набув чинності 26 грудня того ж року, але на практиці так і не запрацював.

Спочатку закон вирішила оскаржити в Конституційному суді України група депутатів із тодішнього «Опозиційного блоку». Вони 18 січня 2019 року подали конституційне подання, яке суд прийняв. Проте двічі переносив розгляд справи. Останнього разу дедлайн встановили на 19 квітня 2019 року – за два дні до другого туру виборів Президента України. І коли вже було зрозуміло, що влада зміниться, вирішили просто не розглядати цю справу і не призначати наступних дат розгляду. Відтоді закон фактично «завис» у Конституційному суді.

До того ж, УПЦ (МП) подала свій позов. Вони звернулися до сумнозвісного Окружного адміністративного суду міста Києва (ОАСК) з вимогою визнати наказ Мінкульту про проведення релігієзнавчої експертизи незаконним.

А поки триває розгляд, закон не виконується. Визнати наказ Мінкульту про експертизу, який прописаний законом, протиправним – все одно, що скасувати силу тяжіння. А тому єдиний варіант – затягувати з розглядом.

Що ж до заяв Кішака, то це не більше, ніж популізм та інформаційний привід для ворожих медіа. Єдине, що нині може зробити міська влада, це відсудити в УПЦ МП приміщення на вулиці Чорновола, 6 і повернути його громаді.

До речі, чергове засідання відбудеться 8 червня в 11:10 у приміщенні Західного апеляційного господарського суду у Львові.

Авторка: Ірина Гаврилюк
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.