Люди Статті

Акторам зась. Як франківський драмтеатр тримає форму під час карантину (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Сьогодні будівля франківського драмтеатру не порожня, але люду там відчутно поменшало. Адже є наказ – не більше десяти людей у приміщенні. Як правило, це черговий, охоронці, прибиральники, які щодня дезінфікують приміщення, та директор-розпорядник.

За графіком приходять бухгалтер і юрист. Щодня на роботі – гендиректор театру Ростислав Держипільський, пише «Репортер».

Головна зала наразі порожня. Сподіваємося, це ненадовго

«Будівля має функціонувати і бути життєздатною після закінчення карантину, – каже Держипільський. – Тому ми розробили графік, і щодня хтось приходить. Також у нас є водій, який довозить тих працівників, яким далеко добиратися».

Але акторам нині в театр зась. Вони працюють дистанційно.

«Мені їх дуже бракує, – зізнається Держипільський. – Я коли заходжу в театр, то розумію наскіль­ки він зараз, умовно кажучи, мертвий. В тому плані, що театр – це не лише стіни. Головне – напов­нення, дух. Днями зловив себе на думці… Перед службовим входом театру ростуть гарні вишні. На них дивляться і вікна гримерок акторів. І коли ці вишні розцвітали, то завжди всі тішились, бо це така краса, приємний запах. І цих особливих відчуттів сьогодні наші актори позбавлені. І хоча це сумно, ми постійно зідзвонюємося, спілкуємось. Я стараюся себе тримати на духу і підтримувати колектив».

Читайте також: Мережа єднає бізнес. Хто насправді підтримує франківських підприємців під час кризи

Втім, робота кипить. За словами Ростислава Держипільського, нині трупа активно працює над новими творчими проєктами.

«Є, звісно, й такі, роботу над якими довелося призупинити, – розповідає він. – Скажімо, 11-12 квітня в нас мала бути прем’єра «Едіпа». Постановка вже була на фінальному етапі. А щоб її завершити, потрібна сцена. Але зараз є вдосталь часу, аби займатися творчістю – актори фантазують, пишуть музику, спілкуються. Це дуже цікавий процес. Звісно, можна сидіти й нічого не робити, а можна тримати себе у формі».

Так нині працює бутафорсько-декораційний цех театру

Тримають у формі актори не лише себе, а й своїх глядачів. Щодня, об 11:00 вони проводять онлайн-тренажі на чолі з головним балетмейстером театру Дмитром Лекою. Ці заняття транслюються на YouTube-каналі театру й на сторінці у Facebook. Тобто, тренінги є відкритими і до них можуть долучитися всі охочі.

«До карантину Дмитро Лека проводив фізичні тренінги щодня, – розповідає керівник театру. – Не у всіх театрах це роблять, а в нас відбувалося. Тож я сказав: «Давайте, друзі, працюємо, як і працювали. Ви маєте бути в формі. Бо прийдете через місяць-півтора…». Насправді, фізично тренований актор – це дуже важливо. Чому нами так захоплюються? Бо наші актори танцюють, співають, рухаються. А це результат щоденних тренувань. Разом з тим, ми закликаємо наших глядачів, які сидять вдома, тренуватися разом з нами».

До теми: Карантин диктує зміни. Сім позитивних речей серед суцільного негативу

Репетирують актори також онлайн. Нині робочий графік нічим не відрізняється від того, що був до карантину. Тобто з 12:00 до 14:00 та з 18:00 до 22:00. Зокрема працюють над постановкою головного режисера театру Жюля Одрі «Гоголь-кабаре», «Хвилею» Рози Саркісян, та виставою Ростислава Держипільського «Ромео і Джульєтта».

«Працювати дистанційно було моєю ініціативою, – говорить Держипільський. – Я розумів, що насправді невідомо, наскільки затягнеться карантин, а сидіти й чекати з моря погоди не було сенсу. Важливо було побудувати роботу таким чином, ніби це відбувається вживу».

Перерва між репетиціями. Актори ще не знають про карантин

Далеко не всі українські теат­ри нині так активно працюють, як франківський. Деякі засіли на дно і нічого не роблять, деякі відправили своїх працівників у вимушені відпустки, хтось платить дві третини від зарплати, як цього вимагає закон.

«Перед нами зараз стоїть дуже багато викликів, зокрема економічних, – каже Ростислав Держипільський. – Наше завдання нині – працювати на випередження. Зараз ми будемо виплачувати працівникам середню місячну зарплату. Правда, за березень були втрати, бо ми не одразу зорієнтувалися, як це робити правильно. Що стосується доходів, то це величезні втрати. Я не знаю, чи це один чи два мільйони, але точно не менше. Ми втратили заплановані гастролі, але з цим я вже змирився. Як то кажуть, недовго посумував і вирішив жити далі».

Прогнозувати наразі ніхто не береться. В театрі не дуже сподіваються, що після закінчення карантину люди одразу ж побіжать купувати квитки на вистави.

«Я схильний до того, що люди не «попруть», – говорить керівник театру. – Тим паче травень-червень це вже апріорі місяці зі складною відвідуваністю. Думаю, нам треба додрейфувати до кінця сезону, піти у відпустку та активно почати працювати в новому сезоні. Його, думаю, ми розпочнемо на початку вересня».

Читайте також: Народити під час пандемії: репортаж породіллі з Івано-Франківського ОПЦ (ФОТО)

Якщо ж карантин таки завершиться 11 травня, то франківці, можливо, зможуть потрапити на прем’єрну постановку «Едіпа» за Софоклом у перекладі Івана Франка в режисурі Андрія Приходька.

«Точно вже в цьому сезоні ми не побачимо «Гоголь-кабаре» та «Мадам Елен» – вистави Жюля Одрі. Також під питанням «Хвиля» Рози Саркісян», – повідомив Ростислав Держипільський.

Андрій Приходько, режисер вистави «Едіп», прем’єра якої мала бути 11 квітня

Звісно, театрали не залишилися осторонь соціальних проблем та долучилися до Антикризового фонду по боротьбі з COVID-19. Сьогод­ні фонд об’єднує шість ініціатив: «Тепле Місто», StopCovid-19.if, Івано-Франківський ІТ кластер, об’єднання блогерів coronavirus.if, спільноту Active.People.If ну і власне сам театр. Завдання фонду – забезпечити медиків засобами індивідуального захисту та лікарень найнеобхіднішим у боротьбі з коронавірусом.

«Театр не має стояти осторонь процесів, які відбуваються в суспільстві, а мусить бути в авангарді, – переконаний Держипільський. – Оскільки ми активні, креативні та впізнавані, наше завдання – достукатися, «вдарити» на емоцію людей. Від нас потрібна душа».

До теми: Семеро франківських художників продають картини на аукціоні, аби допомогти медикам

Тобто актори театру записують відеозвернення до франківців – від свого імені або ж від імені своїх персонажів – в яких закликають допомогти медикам. З десяток звернень уже «гуляють» мережею, частина транслюється на місцевих телеканалах.

Станом на вівторок 28 квітня Антикризовому фонду по боротьбі з COVID-19 вдалося зібрати 3 136 216 гривень. Якщо ви також хочете допомогти, це можна зробити на сайті ifvscovid.org.

Авторка: Ірина Гаврилюк
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.