Історія

Чорно-білий Франківськ. Відомий архітектор-реставратор показав місто 1980-х (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Івано-франківський архітектор-реставратор, колишній керівник міського відділу охорони культурної спадщини  Ігор Панчишин опублікував у Facebook фото Івано-Франківська 1985-86 років.

Панчишин знає історію кожної вулиці та будівлі, зображених на світлинах, пише “Репортер”.

Через день мають зносити цей “Брістоль” (вул. Л.Українки). Ми терміново фіксуємо і обміряємо будинок.
“Брістоль” – цей сецесійний балкон нам вдалось повністю перенести в реставраційні майстерні. Бойков (засновник ковальської громади міста) вивчав стилі починаючи з цього балконного огородження, а балкон був вишукано сецесійний. Роками стояв у дворі реставрації, так в ті часи ніхто й зміг його ні реставрувати, ні примінити. Перші балкони почали встановлюватись лише по закінченню відбудови будинку 21 в кварталі Галицька 9-29. Ми з Микитиним Яремою викреслили за обмірами типового станіславського балкону новий і на ПРЗ – дуже якісно його вітворили. Це був перший в Франківську відтворений балкон (над аркою проїзду у двір будинку 21 по вул. Галицькій). Потім пішли всі решта, що і встановились на цьому кварталі.. Хоча насправді весь старий квартал мав балкони лише два. Галицька 21 і чавунний Галицька 27
Теперішня вулиця Труша. Навіть така вузенька, а мала тротуари.
Позаду у персонажа живописного, власне, фрагмент карнизів колишнього готелю “Брістоль”. Мотив будинку, що був уже тоді знищений.
Тринітарська. Насправді справжня Тринітарська, та, яка тепер називається Базарна, ця колись називалась Першою Жидівською, Другою Жидівською – була через Ратушу, там де тепер намети піцерії і кнайпи “Говорить Станіслав”.
Знамените місце…
Валять будинок на вулиці Галицька,31. Але частина разом з “Млинцями” не знищенна – збереглась. А “Млинці”, мабуть найзбереженіша назва з 80-х у цьому місті, хіба ще є ППП – “пиріжкова проти пошти”.
Зранку того дня, коли Галицька,31 (в кадрі, ще цілий) буде знесено. На передньому плані Павло Дроб’як, якому 1 травня був день народження, і Скрипник, що був директором Музею Манявський Скит, до його передачі монастирю.
Тринітарська. Зберігся лише буд.№ 7 (триповерховий).
Фото зі збереженого будинку Тринітарська,7 Вздовж фасадної лінії. Вулиця мала легенький скрут.
Фото з абсидної частини Фари (від “1000 дрібниць).
Вірменський будинок Галицька,27. На його місці зведено будинок-пломбу – Банк. Унікальний підкарнизний фриз. Та насичена деталями, лита чавунна решітка балконна. Це середина 80-х рр.
вул Галицька
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.