Гроші Світ

Новий сезон – нові правила. Хто не отримає комунальні субсидії цієї зими

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Денис Назаренко, фахівець програм з європейської інтеграції Dixi Group розповів, що в Україні проживає від 3 до 4 млн осіб, чиї доходи є близькими до мінімальної зарплати або дорівнюють їй. Саме ця категорія людей через підвищення мінімальної зарплати може втратити право на субсидії.

15 жовтня в Україні розпочався опалювальний сезон. Вже з жовтня частина громадян використовуватиме субсидії для розрахунку за комунальні послуги. Субсидії отримають усі, хто їх оформив цього року або у минулі періоди. Базові критерії залишилися ті самі, повідомляє Vox connector.

Субсидія призначається якщо витрати на комунальні тарифи перевищують певний частку доходів громадянина, як і раніше – це 15%. В Україні з 1998 по 2010 роки діяла норма, за якою більшості домогосподарств призначалася субсидія, якщо витрати на комунальні послуги перевищували 20% доходу, однак в липні 2010 року цей поріг був знижений до 15%.

З нововведень – автоматичне продовження статусу отримувача на наступний період, можливість отримувати субсидію навіть із боргом за оплату послуг понад 2 місяці, якщо є документальне підтвердження нещодавньої оплати або угоди про реструктуризацію. Також у середині року дещо знизилися соціальні нормативи енергопостачання, що призведе до незначного зменшення сум платіжок для споживачів без засобів обліку.

Крім того, наразі пропонується запровадити систему верифікації отримувачів, тобто перевірку відповідності життя поданим документам, адже поточний рівень у 60% населення із призначеними субсидіями явно не відповідає реаліям життя. Але на цей опалювальний сезон це правило не поширюватиметься.

Зміниться також підхід до розрахунку розміру субсидії – з 1 жовтня враховуватимуся доходи громадян за I і II квартал 2017 року, а не за весь рік. За різними оцінками, в Україні проживає від 3 до 4 млн осіб, чиї доходи близькі до мінімальної зарплати або дорівнюють їй.

Саме ця категорія людей (особливо, якщо двоє таких осіб формують єдине домогосподарство) через підвищення мінімальної зарплати до 3200 грн з великою ймовірністю може втратити підставу для отримання субсидії, оскільки їхні доходи будуть достатніми для оплати комунальних послуг у повній мірі.

У той же час, за умови автоматичного подовження статусу отримувача, не до кінця зрозуміло, наскільки ефективним може виявитися таке “переформатування” стосовно отримувачів минулого періоду.

Тетяна Бойко, експерт реанімаційного пакету реформ, координатор житлово-комунальних програм громадянської мережі ОПОРА розповіла, що у цьому опалювальному сезоні українці продовжать отримувати від уряду комунальні субсидії. Однак кількість субсидіантів зменшиться, а правила розрахунку субсидій – зміняться.

За інформацією Асоціації підприємств теплопостачання, технічно Україна до опалювального сезону голова. Однак, існує ряд серйозних проблем у галузі. Тепломережі на 70 відсотків зношені, не відбувається серйозних капітальних вкладень, тому ймовірність поривів і аварій надзвичайно висока. У цьому опалювальному сезоні українці продовжать отримувати субсидії на комунальні тарифи.

Однак правила їх нарахування дещо зміняться. Раніше доходи особи, яка хоче отримати субсидію, враховувались за попередній календарний рік. З жовтня цього року у формулі враховуються доходи за перший і другий квартали поточного року. Минулого опалювального сезону кількість отримувачів субсидій сягнула 7,5 млн осіб.

У сезоні 2017/2018 – за умови що ціна на газ залишиться на сьогоднішньому рівні – кількість субсидіантів скоротиться. Раніше міністр соціальної політики Андрій Рева прогнозував, що їх кількість субсидіантів зменшиться на третину – до 5 млн осіб.

Це відбудеться з двох причин. Перша – підвищення пенсій з 1 жовтня збільшить дохід пенсіонерів і призведе до скорочення кількості отримувачів субсидій. Друга – підвищення мінімальної заробітної плати. Спричинить аналогічний ефект, але вже на працюючих.

Важливе очікування цього року – старт проекту щодо монетизації частини невикористаних субсидій. Громадяни, які економили в минулому опалювальному сезоні й використали менше газу, аніж покривала субсидія, зможуть отримати компенсацію у розмірі, за словами прем’єра, до 700 грн.

Відповідно до даних Мінсоцполітики, за цими коштами до уряду звернулося понад 1,7 млн українців. Сума, яку планують витратити на монетизацію – 1,1 млрд гривень.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.