Гроші Статті

Усіх врятує штаб. Як у Франківську «лікуватимуть» економіку після карантину

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Карантин вносить дедалі нові корективи у наше життя: хтось продовжує працювати так, як працював, хтось трудиться з дому, а хтось вже отримав повідомлення від роботодавця, що він у відпустці за власний рахунок.

Підприємці змушені скорочувати чи згортати свій бізнес і їм знадобиться час, аби повернути все у звичне русло. В міській раді з цим обіцяють допомогти, але як це зробити, поки не вирішили, пише «Репортер».

Давайте після свят

Минулого тижня міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків заявив, що місто від кризи рятуватиме спеціально створений штаб. Мовляв, карантин не вічний, тож потім економіка має запрацювати. А для цього треба підтримувати місцевих виробників.

«Вже зараз, навіть за умов карантину, кожен з нас може підтримати місцевих виробників, – каже мер. – Адже в часи швидкого розвитку інформаційних технологій в сучасному світі все більше поширюється сфера інтернет-продажів. Хтось із виробників, можливо, має сайт або сторінку в Facebook чи Instagram і продає там свою продукцію. Хтось продає по мобільному телефону… Наша мета зараз – підтримати цих людей! Купляти своє, домашнє».

За словами Марцінківа, у міськраді розглядають варіант проведення ярмар­ків. Звісно, з дотриманням карантинних вимог. Так селяни отримають стимул до роботи, а покупці зможуть придбати домашнє.

До теми: Економіка хворітиме важче. Що чекає українців після карантину – Борис Кушнірук

Але організацією ярмарків робота штабу не обмежиться. За словами заступника міського голови Руслана Гайди, на перше засідання його представники зберуться вже після Великодня. Тоді й визначать, куди рухатись далі.

«У штаб увійдуть представники влади, підприємці та науковці-економісти, – говорить Гайда. – Вони будуть напрацьовувати план виходу з кризової ситуації та оздоровлення економіки Івано-Франківська. Після Великодня штаб збереться на засідання, а після карантину ми перейдемо до виконання цих напрацювань. В першу чергу, нас цікавить економіка: сплата податків, запуск виробництва, зарплата людей, сплата ПДФО – усе, що стосується наповнення міського бюджету. На жаль, більшість наших підприємців не можуть зараз працювати – тільки продовольчі магазини торгують. Промислові підприємства працюють, але не всі. Ті, що працюють на експорт, зупинили роботу, бо немає збуту, адже закордонні партнери теж на карантині».

Вірус спустошує кишені. На які пільги можуть розраховувати франківці під час карантину (ІНФОГРАФІКА)

Місто компенсує

Ще один напрямок роботи штабу – підтримка комунальних підприємств. Бо ж, як би не було, а зарплату людям платити треба. Візьмемо до прикладу КП «Електроавтотранс». Хоч транспорт нині не їздить, витрати все одно є.

«Поки працюємо як усі – хтось дистанційно – хтось у відпустках планових – хтось у відпустках без збереження зарплати, – каже керівник підприємства Віталій Голутяк. – В неоплачувані відпустки пішли люди, які мають інший дохід, тобто пенсіонери. Тролейбуси всі на простої, а автобуси перевозять лише медиків і комунальників».

За його словами, підприємство працює за транспортною угодою, що передбачено постановою Кабміну. Згідно з нею, замовник перевезень, тобто місто, має компенсувати збитки.

«В нас є основні витрати: зарплата, електрика, пальне й ремонт, – розповідає Голутяк. – У квітні витрат на електро­енергію практично не буде, пального менше, але зарплата лишається. Водіям тролейбусів ми зобов’язані платити за простій 2 / 3 ставки. По автобусах нам будуть окремо оплачувати за довіз медиків і працівників комунальних служб. Відповідно, водіям і за пальне будемо платити звідти. А у працівників адміністрації нині неповний робочий день. Думаю, за карантин фонд оплати праці зменшиться приблизно на 30-40 %».

Читайте також: Карантинні лайфхаки. Як не деградувати, сидячи вдома

Віталій Голутяк каже, що на подальшу роботу підприємства карантин не надто вплине. Більше того, у найближчі місяці «Електроавтотранс» планує отримати нові автобуси та розпочати будівництво тролейбусної лінії.

«Тендер на автобуси ми проводимо вже вдруге, бо перший раз були питання щодо фінансування, – каже керівник «Електроавтотрансу». – Якщо нічого не зміниться, то в найближчі 3-4 місяці чекаємо на 10 автобусів. Зараз ще проходить тендер на будівництво тролейбусної лінії за кошти ЄБРР. Плануємо почати цього року. А ще ми практично готові до впровадження електронного квитка. Думаю, зробимо це одразу після закінчення карантину».

А от приватним перевізникам буде складніше. Адже на підтримку міста вони можуть не розраховувати, а втратили, певно, чимало. Може, намагатимуться підняти вартість проїзду.

Краще, ніж нічого

Кому справді буде складно, так це представникам малого й середнього бізнесу. Більшості довелося закрити свої заклади, відправити у відпустки, а то й звільнити працівників. Особливо важко тим, хто орендує великі приміщення, дорогу техніку, має кредити. Щоправда, дехто пробує перепрофілюватися на час карантину, але про якийсь заробіток й мови нема.

Так, після оголошення карантину, власники мережі «23 ресторани» вирішили, що ресторан Fabbrica працюватиме у форматі dark kitchen. Тобто, в ресторані немає посадкових місць, їжу готують лише для доставки й самовивозу. Натомість, Delikacia отримала новий КВЕД і скоро працюватиме як магазин.

«Ми це зробили, аби підтримати наших працівників, – розповідає співзасновниця мережі Аліна Токмиленко. – Зараз із 154 осіб роботу матимуть близько 60 людей. Це ще не половина, але вже краще, ніж нічого. Про будь-які прибутки власникам наразі не йдеться».

До теми: Закон не врятує. На які пільги можуть розраховувати підприємці під час карантину (ІНФОГРАФІКА)

Аліна розповідає, що в директора мережі є перелік усіх працівників. Там відмічають усіх людей, які є у групі ризику, тож їм рекомендують лишатися вдома.

«Також ми відслідковуємо стан здоров’я персоналу, – говорить Токмиленко. – Люди, які виходять на роботу, проходять щоденний чекап (перевірку – Авт.). Температуру міряємо від двох до шести раз на день. До речі, міряємо тільки звичайними ртутними термометрами, бо ми перепробували масу електронних – фігня повна».

Повертатися до звичного режиму роботи «23 ресторани» будуть поступово. Відкрити всі заклади одразу ж після карантину, каже Аліна Токмиленко, мабуть не вдасться. Ще й потрібно буде переглянути витрати.

«Ми розуміємо, що клієнт повернеться не одразу, бо люди будуть боятися скупчення», – пояснює вона.

Та й якщо влада не допомагатиме, то буде скрутно. Потрібно хоча б змінити систему оподаткування.

«Сьогодні ми не маємо жодної підтримки від влади, окрім послаблень щодо сплати ЄСВ. Було б добре, аби наші чиновники подивилися на досвід інших країн і адаптували його в нас», – вважає Аліна.

У підсумку виходить якесь замкнене коло. Аби економіка працювала, треба, щоб підприємці платили податки. Аби реанімувати бізнес – потрібно податки зменшити. А якщо міський бюджет нічим буде наповнювати, то… Напевно, всіх врятує штаб.

Авторка: Ірина Гаврилюк
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.