У нашому місті триває проєкт «Нова економіка Івано-Франківська» за фінансування Європейського Союзу. Він запланований на три роки. Проєкт передбачає підтримку бізнесу та нових ідей, створення сучасної майстерні – мейкерспейсу – та наукової лабораторії, якими зможуть користуватися франківці. Все для того, аби зробити місто більш сучасним, інноваційним та конкурентноздатним – навіть з точки зору Європи.
Проєкт запустили у квітні минулого року за ініціативи Івано-Франківської міської ради спільно з урбаністичною лабораторією «METALAB», платформою «Тепле Місто», інноваційним центром Промприлад.Реновація та Агенцією економічного розвитку PPV Knowledge Networks, пише Репортер.
Місту важливі інновації
Проєкт «Нова економіка Івано-Франківська» (НЕФ) триває уже рік. Упродовж року команда проєкту організовувала безоплатні тренінги, нетворкінги та бізнес-консультації для підприємців, проводила воркшопи із предметного дизайну, досліджувала стан екосистеми інновацій та підприємництва в Івано-Франківську.
Переважно проєкт реалізується на базі Промприладу, але не тільки – залучатимуть й інші організації та установи міста, щоб спонукати винахідників, митців, науковців співпрацювати й розвиватися.
Інновації – це основа економічного розвитку, бо ми хочемо, щоб створювалися нові робочі місця, щоб споживачі отримували якісні продукти й послуги та щоб наші бізнеси могли конкурувати з європейськими, – каже бізнес-консультант, виконавчий директор агенції PPV Knowledge Networks Володимир Воробей. – Є таке поняття, як «екосистема для інновацій», і наше завдання створити її у Франківську. Місту дуже пощастило, що є «Промприлад.Реновація», який розвивається як інноваційний центр. Але наш проєкт – це не лише про Промприлад. Ми працюємо з університетами, з багатьма організаціями, компаніями, дивимося загалом на місто, на громаду, на міську інфраструктуру.
За словами Володимира Воробея, вважається, що Івано-Франківськ має три сфери, розвиваючи які, він має шанс стати більш економічно успішним. Це прикладна наука, предметний дизайн і стале будівництво.
Читайте: Камінський готує прорив. Як у Франківську розробляють унікальні акумулятори сонячної енергії (ФОТО)
Щодо сталого будівництва, то не секрет, що Франківськ щільно забудовується. Можливо, прийшов час не збільшувати квадратні метри, а будувати розумно, – говорить Володимир Воробей. – Ми хочемо показати, як це робиться у Франківську на Промприладі, як він перебудовується відповідно до критеріїв сталості. Ми будемо проводити різні заходи для аудиторії, щоб стимулювати бізнес впроваджувати нові процеси, змінювати свої моделі, починати будувати по-іншому.
Щодо прикладної науки, завданням проєкту є зрозуміти, наскільки розробки, які з’являються у франківських вишах, виходять на ринок і скільки їх є взагалі. Крім того, у рамках НЕФ, планують проводити у Франківську «Європейські дні досліджень та інновацій» за зразком щорічної головної події Європейської Комісії з досліджень та інновацій. Така подія уже багато років проводиться у ЄС наприкінці вересня для того, щоб познайомити людей з новими розробками, які часто залишаються не у фокусі суспільної уваги. На цій платформі у межах НЕФ об’єднають підприємців, науковців, дослідників, інвесторів, представників бізнесу та університетів.
Майстерня буде для всіх
Щодо предметного дизайну, то цей напрямок планують розвивати, створивши відкриту майстерню – мейкерспейс. За цю сферу відповідає урбаністична лабораторія METALAB. У планах лабораторії – розширити можливості для розробки та тестування нових продуктів.
Мейкерспейс – це відкриті майстерні, де будь-хто зможе прийти і реалізовувати свої проєкти, – розповідає співзасновниця та кураторка METALAB Анна Пашинська. – Там буде різне універсальне обладнання, зокрема, принтери для 3D-друку. Буде і металообробка, і деревообробка, і переробка пластику, текстиль, кераміка. Зазвичай дизайнерів, архітекторів, винахідників ніхто не пустить на завод працювати на такому обладнанні. А купити його дуже дорого – та й воно займає багато місця. А так усе буде доступно для спільного користування.
Зараз майстерня вже працює, але поки що у тестовому режимі. З літа мейкерспейс планує переїхати в інший корпус колишнього заводу, де зараз триває ремонт. А повноцінно все запрацює не швидше 2024 року.
Та для мешканців уже проводять різні події, майстер-класи. Крім того, у межах мейкерспейсу, команда проєкту планує відкрити наукову лабораторію. Це буде відкритий майданчик, який разом з іншими майстернями створить нові можливості для експериментів та дослідів.
Зараз ми почали експериментувати з міцелієм (грибницею – авт.). Це новий екологічний матеріал, з якого можна виготовляти різне, наприклад аксесуари, – каже Анна Пашинська. – Нині напрацьовуємо технологію, а вже коли відкриється лабораторія, можна буде експериментувати з дизайном, екологічними матеріалами. Ми постійно проводимо події, де можна познайомитися з тим, у кого вже є позитивний досвід у певній сфері. А потім разом розробляємо продукт для бізнесу чи громадськості. Ось як з дизайном меблів для ВПО чи переробкою відходів від кави.
Звісно, щоб користуватися лабораторією чи майстернею, потрібні якісь вміння, навіть з точки зору техніки безпеки. Але, як запевняє Анна Пашинська, здебільшого достатньо буде пройти ряд тренінгів.
Найбільше ми зараз інвестуємо у колаборацію та синергію, – каже кураторка METALAB. – Бо часто підприємці, дизайнери, науковці – окремо й не завжди розуміють, як разом працювати. Тому ми хочемо, щоб ці різні напрямки навчилися співпрацювати. Сподіваємось, ми надихатимемо все більше людей бути сміливішими й застосовувати все більше інновацій.
Ваучери для бізнесу
Головним партнером проєкту є міська влада Івано-Франківська. Зокрема, минулого року місто підтримало центр кризового реагування для допомоги місцевому та релокованому бізнесу. Цього року за співфінансування міської ради впровадять інноваційні ваучери для бізнесу. Планують виділити 10 ваучерів по 1500 євро.
Буде проведений конкурс і переможці отримають ці ваучери на активності, пов’язані з метою проєкту, – каже Лідія Черевко, начальниця управління проєктної діяльності Департаменту інвестиційної політики, проєктів, міжнародних зв’язків, туризму та промоцій міста. – Це можуть бути інновації, дослідження, розробка, дизайн. Також ваучери можуть бути використані на маркетингові чи консалтингові послуги, розробку вебсайтів чи бренду.
Також у рамках проєкту передбачені консультації з подання грантових заявок. Тож у майбутньому бізнеси зможуть долучатися до грантових програм.
Читайте: Вдалий час для бізнесу. Чому у Франківську під час війни відкриваються нові заклади
Загалом сподіваємось, що в рамках проєкту вийде започаткувати інноваційну екосистему в місті, що дозволить створити робочі місця і зменшити відтік людей, особливо молодих випускників, у більші міста, – говорить Лідія Черевко. – Також, спільно з партнерами, ми будемо проводити аналітику для створення рейтингу інноваційності в місті за аналогом європейського Innovation Scoreboard інноваційної екосистеми міста. Сподіваємось, аналітичний випуск буде готовий у 2024 – з аналізом за 2023 рік.
Загалом за 2022 рік проєкт «Нова економіка Івано-Франківська» провів 12 тренінгів для підприємців, 4 нетворкінги для дизайнерів, архітекторів та виробників, 3 воркшопи з розробки нових продуктів та понад 200 експертних консультацій для представників бізнесового сектору.
Інтелектуальний центр міста
Як розповідає операційна директорка інноваційного центру «Промприлад.Реновація» Аліна Токмиленко, хоч будівництво й ремонт корпусу заводу, в якому повноцінно запрацює Центр нової економіки, триватиме до кінця 2025 року, програми проєкту уже стартували в пілотному варіанті.
Ми вже проводимо навчальні програми для підприємців. Наприклад, зараз триває освітня програма для підприємців «Гра в довгу», участь у якій взяли понад 5 тис. учасників. Проєкт надає професійні інструменти для зміцнення бізнесу, професійні знання щодо створення та моделювання бізнес-плану, юридичних аспектів підприємництва, маркетингу та цінного досвіду від підприємців-практиків. Плюс, за рахунок наших партнерів, оплачується достатньо коштовне навчання у бізнес-школі УКУ. У майбутньому плануємо навчати професій, яких поки немає в університетах. Наприклад, оператор дронів. У нашому центрі можна буде за пів року закінчити навчання та опанувати якусь нову професію.
У мейкерспейс та наукову лабораторію продаватимуть абонементи, які зможуть купити всі охочі – за принципом, як зараз працює коворкінг на Промприладі. Тоді кожен, у кого є ідея, зможе прийти та втілити її на практиці. Мета – показати, що Україна це не тільки про сировину й матеріал, але й про унікальні та якісні конкурентоспроможні продукти з високою доданою вартістю.
Читайте: Move Ukraine. Як на Прикарпатті діаспора облаштовує житло для переселенців
Ми будуємо новий інтелектуальний центр міста, – каже Аліна Токмиленко. – Про нас зараз говорять як про аграрну країну. Але наша мета – створювати країну продуктів з доданою вартістю. Ми всі знаємо такі компанії як «Lego», «Starbacks», але вони десь народжувались. «Lego» походить з маленького міста, меншого, ніж Франківськ. Ми створюємо місце, де можна створювати схожі продукти та експортувати їх у світ. Але цьому треба вчитися. Та ми надіємось стати центром, де будемо вчити підприємців, умовно, ставати «Lego».
Авторка: Ольга Романська
Ця публікація створена у межах проєкту «Нова економіка Івано-Франківська – підтримка нових кластерів інноваційної економічної діяльності в Івано-Франківську», який фінансується Європейським Союзом за програмою «Мери за економічне зростання».
Зміст цієї публікації є виключно відповідальністю автора і необов’язково відображає погляди Європейського Союзу. |
Comments are closed.