Статті

Місцеві й приїжджі. Як відкрити бізнес у Франківську навіть під час війни

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Івано-Франківськ – одне з тилових міст, де життя продовжується, незважаючи на війну. З початку літа тут почав відкриватися новий бізнес – як місцевих, так і підприємців-переселенців. 

Минулого тижня Репортер писав про те, що зараз потрібно, щоб відкрити бізнес, та як обирати гранти чи кредити на його створення. Продовжуємо розповідати про те, як розпочати власну справу у Франківську.

Цього літа у Франківську відкрили багато нових кафе

Будівля на Ринку

Кав’ярня Kultura відкрилась у Франківську місяць тому. Адреса – Площа Ринок, 5. Тут спеціалізуються на сніданках і каві спешелті класу. А також – на підтримці культури й мистецтва.

Власники кафе – кияни, які вже мають кілька закладів у столиці. Через війну вони опинилися на Прикарпатті й вирішили не сидіти без діла та відкрити кав’ярню у Франківську.

Ми не могли бути без роботи, тож почали їздити в Івано-Франківськ, дивитися на місто, на ментальність, яка відрізняється від Києва, – розповідає співзасновниця і арт-директорка Kultura Вікторія Кінащук. – Для нас це нове місто. Спочатку ми тут нікого не знали, а за пів року вже познайомилися з багатьма людьми. Уже розуміємо регіональні цінності й відмінності. Виходячи з цього, створювали заклад з нуля.

Вікторія Кінащук

За словами Вікторії, спочатку місцеві підприємці здались закритими й не дуже хотіли ділитися досвідом. Але з часом кияни знайшли підхід. Тепер вони мають дружні стосунки з іншими власниками бізнесу й діляться порадами одні з одними. Зокрема, завдяки колегам-підприємцям, вдалося знайти добрих майстрів, щоб зробити ремонт у приміщенні.

Читайте: Вдалий час для бізнесу. Чому у Франківську під час війни відкриваються нові заклади

Тут практично немає конкуренції між закладами, – говорить Вікторія Кінащук. – Бо навіть заклади, орієнтовані на однакову категорію людей, все одно мають різний меседж і пропозицію. Тому ми не бачимо конкурентності в Івано-Франківську. Інші підприємці – наші колеги, з якими ми раді поділитися порадами й контактами.

Приміщення шукали через рієлтора. Спочатку думали відкриватися на Стометрівці, але, коли побачили будівлю на площі Ринок, зрозуміли, що це – ідеальне місце для Kultura.

Було трохи важко з форматом приміщення, тому що тут є колони, а ще цоколь, – каже арт-директорка. – До того ж це історичний центр, що теж вносить корективи. Ми не можемо міняти нічого у фасаді, нам важче зробити вивіску. І все треба робити за жорсткішими правилами.

Кафе Kultura розташоване на площі Ринок, 5

Про їжу і мистецтво

Одна з місій кафе Kultura – просвітницька. Тут планують популяризувати культуру – зокрема, національної гідності, самосвідомості, спілкування. Згодом у кав’ярні організовуватимуть виставки робіт українських художників. А ще – влаштовувати багато творчих колаборацій.

Наприклад, у нас будуть стаканчики «to go» з QR-кодами. Коди будуть вести на пости в Instagram з українськими картинами та їхньою історією, – розповідає Вікторія Кінащук. – Також будуть стаканчики з роботами молодих художників. Ми хочемо популяризувати українське. На стіні у вбиральні написана каліграфією цитата Тараса Шевченка. Вона, як і наш логотип, виконані шрифтом рутенія. Це справжня українська кирилиця, яка існувала до того, як її замінили на «загальну» за Петра І.

Інтер’єр справді відповідає назві закладу. На поличках біля столиків – книжки про мистецтво. На столиках – живі квіти. Перше, що впадає в очі, коли зайти у кав’ярню, – великий мурал на стіні, на якому поєднані зображення античних скульптур та сучасне графіті. Над ним – вінтажна люстра.

Мурал і люстра – родзинки інтер’єру кав’ярні

Наша цільова аудиторія – різна. Зокрема, молодь, яка цікавиться творчістю, ентузіасти, – каже Вікторія. – Я помітила, що у Франківську дуже багато творчих людей. Хтось пише вірші, хтось співає, хтось фотографує. Ми виконуємо роль арт-майданчика для розвитку. Також хочемо додати в гастрономічний ринок трохи креативності. Деякі продукти веземо з інших міст, щоб отримати якість, яка нас влаштовує.

А ще у кав’ярні проводять благодійні квартирники – збирають гроші на ЗСУ.

У Kultura можна ще й почитати про мистецтво

Бізнес – це підтримка

Відкриваючи бізнес під час війни, власники Kultura зіткнулися з труднощами, у першу чергу – логістичними.

Оцю лампу над муралом ми замовляли з Одеси, – розповідає Вікторія Кінащук. – В офіційних представників не було можливості її туди надіслати, бо порти не працювали. У результаті ми знайшли, де купити, але довелось переплатити вдвічі. А склад під Одесою, де були стільці, які ми замовили, розбомбили. Тому ми не робили літнього майданчика.

Підприємиця рекомендує тим, хто хоче відкривати зараз власну справу, у першу чергу – аналізувати ризики й актуальність своєї пропозиції. З початком війни в Україні різко змінилися тенденції й попит. Тому треба бути гнучкими та знати, як діяти в ситуації, якщо щось піде не за планом.

Читайте: Не страшний делікатес. На Коломийщині вирощують равликів, яких можна їсти (ФОТО)

Найважливіше — не боятися вкладатись у діло, котре ви обрали, – каже ще один співвласник кафе Kultura Аль-Бехеси Ісмаїл Ваіль. – Треба бути впевненим та завжди мати запасний план. А ще – бути креативним, щоб люди тебе виокремлювали. І ніколи не розраховувати на швидке надходження грошей, якщо ми говоримо про середній та великий бізнес, зокрема ресторанний.

Все ж тим, хто все проаналізував і готовий до труднощів, підприємці рекомендують ризикувати. Бо Україні потрібний розвиток бізнесу.

Нам важливо створити нові робочі місця і підтримувати економічний тил, – каже Вікторія Кінащук. – Ми заплатили за меблі, сантехніку – і всі себе почувають трохи краще. Це дуже важливо зараз – підтримувати одне одного.

Бізнес перевозять у Франківськ

На початку повномасштабної війни в Івано-Франківську міська рада, обласна військова адміністрація, офіс Ради бізнес-омбудсмена та інноваційний центр «Промприлад.Реновація» створили ініціативу Save Business Now. Його мета – допомогти українським підприємцям перевезти бізнес з небезпечних областей на Прикарпаття.

За словами начальниці міського управління праці Наталії Дмитраш, наразі за допомогою ініціативи у Франківську розмістилися 58 релокованих бізнесів. Йдеться як про малі кав’ярні, так і про більші виробничі потужності, наприклад, Запорізький завод кольорових металів.

У перші дні березня було дуже багато дзвінків від бізнесів, які хочуть релокуватися, – каже Наталія Дмитраш. – Було багато звернень від мешканців, пропонували приміщення, склади. У нас, у Франківську, проблема з великими виробничими приміщеннями. Наше місто, як і всі інші, не було готове до війни. Тому проблемно перевезти такі підприємства як металообробка, металургія. Але є менші виробництва, наприклад, швейної промисловості. Через це у місті зараз з’явилося багато робочих місць.

Бізнеси переважно релокуються з областей, де ведуться бойові дії. Спочатку це була Київщина, тепер – Харківщина, Херсонщина, Донеччина.

Читайте: Самокати усюди. Які для них правила та як ними користуватись у Франківську

У Save Business Now допомагають не лише з релокацією, а й з відкриттям бізнесу. Сюди можуть звертатися як місцеві підприємці, так і переселенці, які хочуть відкрити свою справу у Франківську.

Допомагаємо і з пошуком приміщення, і з консультаціями, – говорить Наталія Дмитраш. – Якщо наші працівники не можуть надати консультацію з якогось питання, тоді ми звертаємось до інших спеціалістів, які залишають свої контакти на сайті. Надаємо інформацію про грантові програми. Можна звертатися до наших управлінь за допомогою у написанні бізнес-плану.

Приміщення знайти неважко

Як пояснює голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України Віктор Фурдіяка, зараз можна без проблем знайти приміщення комерційної нерухомості для оренди.

Комерційну нерухомість узагальнено ділять на декілька сегментів: офісну, торгову й виробничу, – каже Віктор Фурдіяка. – Попит на офісну зараз низький. Ціни – в районі 4-5 доларів за квадратний метр. Торгова нерухомість все ще зберігає стандартний рівень попиту. Підприємці цікавляться, але вже нижчими цінами, ніж місяці два тому й навіть нижчими, ніж були до війни – десь 9-12 доларів за квадрат. Йдеться про центральну частину, крім топових локацій як Стометрівка, площа Ринок. У спальних районах нижче – 7-8 доларів за метр квадратний.

Читайте: Ціни впали, але не всюди. Що зараз з орендою та купівлею житла у Франківську

Попит по виробничій нерухомості теж не надто високий. Популярними є невеликі площі у межах 60-80 кв. м. Ціни на оренду такої нерухомості зараз помірні, власники готові йти назустріч й тимчасово понижувати орендну ставку.

Пропозицій оренди зараз багато

Очікуваного ажіотажу не було й на початку війни.

Звісно, є сезонність. У травні-червні активізується все, що було пов’язано з вуличною торгівлею, кав’ярні з літніми майданчиками, – каже голова асоціації. – Ринок оживав, бізнеси почали відкриватися після паузи. Але не було ажіотажу.

Зараз, за словами Віктора Фурдіяки, пропозицій на ринку оренди комерційної нерухомості достатньо. Навіть у колись дуже популярних місцях – навколо великих супермаркетів, торгових центрів. Тому підприємці можуть без проблем підшукати приміщення.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.