Соціум

У Франківську до переобладнаної будівлі департаменту освіти заселили 121 ВПО (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У Франківську до переобладнаної будівлі департаменту освіти переселилися 121 внутрішньо переміщену особу. Будинок кілька років стояв занедбаним. Цього року за реновацію будівлі та переоблаштування під потреби ВПО взялася ініціатива Ко-Хати, пише Репортер.

ВПО "Ко-Хати" Франківськ

Підготовчі роботи провели у липні. Ремонт тривав з 1 серпня. Загалом людей розселили в 62 кімнатах на п’яти поверхах в трьох корпусах будівлі.

Читайте: «Ко-Хати», аби жити. Як волонтери у Франківську та Кам’янці перетворюють занедбані будинки в житло для ВПО

Наразі вони забезпечені меблями, постіллю, є опалення, гаряча вода. Є об’єднана загальна пральня – на всі корпуси. Ще одну пральню обладнали у приміщенні Карітасу. На кожному поверсі – кухня. Санітарний блок – один на кілька кімнат.

Техніку для облаштування кухонь та пральні надали донори. Також впродовж трьох місяців людей планують забезпечити організованим харчуванням – обіди надасть місцевий підприємець.

кухня для ВПО в колишній будівлі департаменту освіти

Загальної кухні для такої кількості людей, від 20 до 30, – цілком достатньо. Наразі люди адаптовуються до життя, звикають готувати самі, забезпечувати свій побут, – каже Анна Пашинська, архітекторка, співзасновниця проєкту «Ко-Хати». – Одне із найбільших завдань нині – організувати соціального працівника для роботи з людьми і їх підтримки.

Перепланування будівлі робили за блоковою системою, розповідає архітекторка Варвара Ягнишева. Загалом будівля може прийняти 140 людей. Наразі деякі кімнати ще очікують на заселення.

Перша частина мешканців заїхала 5 грудня в один із корпусів. Решта заселилися 23 грудня.

ВПО "Ко-Хати" Франківськ

На кухні одного з поверхів знайомимося з Ангеліною Карташовою. Вона приїхала з Миколаєва в березні. Спершу жила в ліцеї №20.
Нас зустріли волонтери й поселили в ліцей. Жили там у великому спортзалі шість місяців. Потім ще три місяці – у спортзалі 3 ліцею, – розповідає пані Ангеліна.
З Миколаєва вона переїхала з маленькою собачкою Баффі. Ангеліна Карташова з Баффі переїхали в притулок на Бандери, 10 5 грудня.
Тут – затишно, більш комфортно. Я відповідала за те, аби приїжджі допомагали облаштовувати приміщення департаменту. Ми робили всю брудну роботу – прибирали, виносили. Тепер маю окрему кімнату, – говорить жінка.
Веде до невеличкої кімнати, в якій є ліжко, стіл та стелаж. З порога радісно зустрічає Баффі.
Кімнати – різні. Є на одну людину, є на три. На цьому поверсі в 10 кімнатах живе 22 людини, – говорить Оксана Городівська. – А ялиночки на кожну їдальню нам привезли столярі. Вони не волонтерили, працювали за гроші, але прониклися і привезли в подарунок ялинки.

ВПО "Ко-Хати" Франківськ

В іншому блоці – восьмеро харків’ян.

Найменшому Мирону – два роки.
Приїхали 3 березня. Спершу жилу в хостелі. Спочатку було безплатно, потім стали брати за проживання гроші. Коли настало літо, вдома стало тихіше, то поїхали додому. А зараз, тиждень тому, знову повернулися до Франківська, – розповідає Артем Драчов.
Він переїхав до Франківська разом з родиною своєї дівчини Тані Молчан.  Таня знайомить з братом Михайлом, сестрою Вікторією і братиком Мироном.
Ще один новий мешканець – волонтер Андрій. Він приїхав до Франківська з-під Харкова наприкінці березня разом із дружиною та двома дітьми. Розповідає, обрали Франківськ, бо дружина знайшла тут роботу.

Працюю з волонтерами, допомагаю ремонтувати об’єкти. І діти допомагали, поки не почалася школа, – розповідає Андрій. – Діти сприймають це як гру. Бачать, як все з нуля робиться. Половина прикрас на ялинці на кухні – це їхня робота, приносять їх зі школи. Роботи багато, дуже хочеться, аби її цінували.

ВПО "Ко-Хати" Франківськ

Співзасновниця ініціативи Анна Пашинська розповідає, що команда волонтерів сформувалася ще на першому об’єкті. Майже всі серед них – переселенці.
У нас створилася така вже будівельна бригада з людей, які переїхали до Франківська. Вони працюють, аби створити комфорт і житло для таких приїжджих як і вони. Дехто з них живе тут, – говорить Анна Пашинська. – Вони і жили тут і з ранку до ночі місяцями демонтували, робили фантастичні речі. Навіть не знаю, скільки людей тут було задіяно. Вони долучилися з першого об’єкту. Тут величезна робота волонтерів та партнерів. В їм дуже дякуємо. В цьому місці все зроблено з думкою про людей і з любов’ю.

Як повідомила заступниця міського голови Вікторія Дротянко, у ліцеї №10, де жили донедавна ВПО, нині роблять ремонт і з лютого там планують розпочати навчання.

ВПО в будівлі департаменту освіти

Наразі ніхто з ВПО не мешкає у закладах освіти міста, каже заступниця.

Як повідомила заступниця голови ОДА Людмила Сірко, з лютого на Прикарпаття переїхали понад 146 тис осіб, з них дітей до 16 років – понад 46 тис. Зокрема, Івано-Франківська громада прийняла найбільше приїжджих – понад 25 тис осіб офіційно. Нині ще у 26 об’єктах в області тривають ремонтні роботи.

В центрах комунальної і державної власності проживає близько 4000 ВПО. Але зважаючи на ситуацію в Україні та обстріли, які руйнують нашу інфраструктуру, є потреба в приміщеннях житлового фонду, – говорить Людмила Сірко.

Наразі тривають ще ремонтні роботи у двох об’єктах ініціативи “Ко-Хати” – готелі на Макухи та будівлі у Кам’янці- Подільському. В них зможуть заселити ще 90 і 250 людей відповідно. Наступного року планують відремонтувати ще чотири будівлі, де зможуть проживати до 1000 людей.

Авторка: Ольга Суровська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.