Статті

Move Ukraine. Як на Прикарпатті діаспора облаштовує житло для переселенців

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

На Прикарпатті вже майже рік працює благодійний фонд Move Ukraine, який облаштовує житло для переселенців. Його заснували представники української діаспори – Патриція Шморгун-Гаврилишин зі Швейцарії, Джон Шморгун із США та Енді Кузіч з Великої Британії. Торік їм вдалося поселити 450 ВПО, а цього року планують прилаштувати 1300 людей, пише Репортер.

«Маю щось віддати»

Засновники благодійного фонду Move Ukraine до повномасштабного вторгнення жили у Києві, тож перші ракетні обстріли застали їх в Україні. Джон Шморгун був у Львові, де якраз вирішував бізнесові справи. Енді Кузіч, передбачаючи події, також був на заході України зі своїми родичами. А дружина Джона – Патриція Шморгун-Гаврилишин залишалась у Києві. Їхати за кордон в них і думки не було.

Ми живемо в Україні майже 30 років. Особисто мені ця країна дуже багато дала. Коли почалася війна, я розумів, що маю щось Україні віддати. Тому ми стали волонтерами, – розповідає Джон Шморгун.

Джон Шморгун, співзасновник фонду Move Ukraine
Джон Шморгун, співзасновник фонду Move Ukraine

Будучи у Львові, Джон Шморгун вирішив приєднатися до роботи Української освітньої платформи, яка взялася облаштовувати простори тривалого перебування для внутрішньо переміщених осіб.

Мій офіс був на третьому поверсі, а їхній на першому, – говорить Джон Шморгун. – І ми спільно буквально 24-25 лютого почали збирати фонди для ВПО. Перше, що зробили, забезпечили людей, які приїхали із зони бойових дій, ліжками та матрацами.

Згодом їхні дороги розійшлися. Так, у травні минулого року і з’явився БФ Move Ukraine. Джон Шморгун розповідає, з самого початку ставили собі за мету – будувати та ремонтувати будівлі, які б надалі стали житлом для ВПО.

Чому ми за це взялися? Бо ми бачили проблему. Люди втікали зі сходу та півдня за кордон. Ми ж хотіли створити їм хороші умови для життя тут, в Україні, – каже Джон Шморгун. – Бо ті помешкання, що ми бачили, були в поганому стані. Люди жили у школах, в аудиторіях – це не гідні умови.

Робили з любов’ю

За словами Джона, ремонт одного будинку обходиться організації 2000-3500 доларів за одну особу.  Перші накопичені у фонді гроші пішли на ремонт будівлі колишньої школи в селі Мостище, на Калущині. Проєкт передбачав реконструкцію та перепрофілювання будівлі для розміщення дітей-сиріт з інвалідністю та їхніх опікунів.

У Мостищах була стара школа – 110 років, – розповідає Джон Шморгун. – Там виявилося дуже багато роботи і ми туди вклали дуже багато грошей. Але це був перший проєкт і ми робили його з любов’ю.

Зокрема, завдяки Move Ukraine вдалося повністю замінити електромережі, відремонтувати та утеплити підлогу й стелю, зробити косметичний ремонт. Також пробурили свердловину на 30 м, забезпечили будівлю водопостачанням і водовідведенням, встановили біосептик (очисну споруду). В будівлі встановили обігрівачі, а також шість душових і сім туалетів.

В Мостищах ми все зробили самі. Потім інші організації побачили нашу працю і приєдналися, – говорить Джон Шморгун. – Зокрема, МОМ (міжнародна організація з міграції – авт.), «Людина в біді» (чеська некомерційна неурядова організація – авт.) та інші. Ми займаємось ремонтами, а партнери допомагають з побутовою технікою, меблями, кухонним начинням. Бо все робиться «під ключ».

Спільно благодійники відремонтували  два поверхи студентського гуртожитку в Стрию Львівської області. 60 кімнат на 150 ВПО допомагали облаштовувати разом з МОМ, «Людина в біді» та норвезьким фондом Refugee Council (Норвезька рада у справах біженців).

Ми замінили електромережі, відремонтували водопровід та каналізацію. Поставили 20 душових на двох поверхах. Загалом дуже гарні умови створили. Одна кімната розрахована на трьох осіб максимум, – каже Джон Шморгун.

Також минулого року вдалося відремонтувати гуртожиток Калуського юридичного коледжу. Там встановили нові вікна й сантехніку, поселили 42 людей. Загалом торік вдалося забезпечити житлом 450 ВПО.

Допомагають адміністрації

Дані про вільні будівлі збирає Управління ООН з координації гуманітарних справ (OCHA). Далі Move Ukraine підписує меморандум про співпрацю з місцевою адміністрацією – визначають, хто за що відповідає.

Ми тісно співпрацюємо з місцевими адміністраціями і вони дійсно допомагають, – каже Джон. – Наприклад, якщо потрібно робити кошторис, креслення, вони це для нас роблять.

Кого із ВПО поселяти у відремонтовані прихистки, теж вирішують адміністрації, як і те, що із цими приміщеннями буде в майбутньому. Сьогодні ж місія фонду – забезпечити житлом людей, які втекли від війни, на найближчі 3-5 років. Зокрема цьогоріч Move Ukraine планує реалізувати 10 проєктів майже на 4 млн грн і розселити 1300 ВПО.

Для нас це великий бюджет, тому ми сподіваємось на співпрацю з міжнародними організаціями та приватними донорами, – каже Джон Шморгун.

Наразі завершуються роботи в будівлі дошкільного закладу «Теремок» у Калуші. Там мешкатимуть 45 осіб. Також у планах реконструкція будівлі колишнього дитячого садка «Зірочка».

В центрі Калуша є три будівлі і 2800 квадратних метрів, які не використовуються, – пояснює Джон Шморгун. – Ми плануємо зробити там соціальний прихисток – кожна кімната буде, як окрема квартира. Плануємо розмістити 240 ВПО. В цьому проєкті адміністрація бере на себе 10% витрат.

Ще 25 людей планують поселити на другому поверсі амбулаторії в селі Боднарів. Проєкт передбачає ремонт покрівлі, ремонт сходової клітки, встановлення санвузлів, електрокотла, зовнішнє водопостачання та перепланування стін.

Так само в Боднареві є маленький будиночок, який нам дають під соціальний проєкт. Хочемо там зробити швейний цех для ВПО. Але для початку треба купити швейні машинки, – каже Джон Шморгун.

Також притулки для ВПО будуть у селах Войнилів, Шевченкове та місті Болехів. У Франківську, каже Джон Шморгун, фонд не працює, бо у громаді немає вільних приміщень.

Авторка: Ірина Гаврилюк

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.