Війна

Злочинці чекають на відпустки франківців. Як вберегтися від квартирних злодіїв

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Літо – гаряча пора не лише для турфірм, а й для квартирних грабіжників. Поки чесні мешканці гріються на сонечку на зароблені гроші, злочинці гріють руки на чужому майні. Сам факт, що в помешканні хтось побував – це вже неприємність, а як ще й потягли цінні речі, то й поготів. Від усього не вбережешся, але зайвою обачність не буде.

Кримінальні гастролери

У Нацполіції області розповідають, що відсоток розкриття таких злочинів – невеликий, лише – 22 %. Так, на 1 липня зареєстрували 234 крадіжки, а розкрили – 51. Та все ж запевняють, боротьба з квартирними злодіями – пріоритетний напрям роботи.

«Великий відсоток грабіжників – гастролери і з ними боротися найважче. Ми розуміємо, що 22 % розкриття – замало, але в цих умовах – це реальна цифра», – говорить Ігор Баб’юк, заступник начальника головного управління Нацполіції в області, начальник кримінальної поліції.

Хвиля таких злочинів звично припадає на Різдво, Великдень і на час літніх відпусток. На ці періоди поліція проводить спец­операції «квартира», посилює пат­рулі оперативників у цивільному в мікрорайонах, де квартирні крадіжки найбільш ймовірні. За словами начальника кримінальної поліції, зазвичай це спальні райони з багатоповерхівками, де легко загубитися – Пасічна, Каскад, Хоткевича, БАМ, Чорновола, Коновальця.

У січні цього року затримали на гарячому двох злодіїв з Франківська, які потрапляли до помешкань, просто підважуючи металопластикові вікна і підбираючи ключі до дверей.

Цього ж місяця взяли групу з трьох гастролерів – два грузини і одесит. У них ролі були чітко розподілені– один стояв на вулиці, ще один – на сходах, третій відчиняв двері. Потім усі разом заходили і швиденько «шмонали хату». Їм було достатньо п’яти хвилин. Такі гастролери звично поселяються на квартирі чи в готелі, два-три дні «працюють» та їдуть десь далі, до інших міст.

У квітні спіймали під час крадіжки двох мешканців Львівської області, які вміло підбирали ключі до дверей.

У травні затримали двох калушан, які також відважували металопластикові вікна. Вони робили це зазвичай ввечері – тобто чітко знали, що вдома нікого немає. На сьогодні доведена їхня участь у п’яти крадіжках.

А от одного франківця звинувачують аж у 15 пограбуваннях. У Нацполіції кажуть, що працювали над ним довго і затримували неодноразово.

«Тут є недолік у законодавстві, – каже Ігор Баб’юк. – Нині доволі проблемно ізолювати людину від суспільства та обрати запобіжний захід – тримання під вартою. За перші випадки злодіям визначають заставу, домашній арешт. А це, як правило, не вирішує ситуацію, вони продовжують красти».

Особливо складно з тими злочинцями-іноземцями, які приїжджають в Україну, як от вищезгадані грузини, не мають тут реєстрації, йдуть на злочин. Їм наш суд визначає заставу, вони її платять і… зникають. Далі їх оголошують у розшук, а вони продовжують красти, скаржиться Ігор Баб’юк.

Так у Львівській області затримали чотирьох грузинів, їм обрали тримання під вартою з можливістю внесення застави. Вони внесли заставу і зникли.

«Ми встигли поїхати до них і по наших крадіжках співпало їхнє взуття, маємо кілька епізодів, де їх бачили, – говорить Баб’юк. – Але тепер їх знову шукають, щоб провести всі експертизи та впізнання».

З сусідами треба дружити

Злодії спостерігають за квартирою один-три дні, ставлять помітки, переконуються, що в квартирі нікого зараз нема, і потім сміливо грабують. Звично це групи по двоє-троє. Один дивиться, чи нема перехожих, поліції, другий – на сходовій клітці в під’їзді, а третій відкриває замок. Зазвичай на це їм достатньо 10-20 хвилин. Рідко коли вони затримуються там довше.

Буває, що сусіди чи потерпілі бачать злочин, але можуть лише сполохати злодіїв, бо не знають, що ж робити. Відтак злодії уникають відповідальності – тихенько тікають і по всьому.

«Минулого року було кілька випадків, коли сусіди у вічко дверей бачили, що до квартири лізуть злодії, та оперативно телефонували на «102». Тоді ми затримували злочинців на гарячому з речовими доказами, – каже Баб’юк. – Нині у Франківську патрульна поліція дуже швидко прибуває на виклики. У районах працює її аналог – групи швидкого реагування і в межах районного центру вони прибувають за лічені хвилини».

Головне – не здіймати галасу та чітко пояснити диспетчеру номер будинку, як краще заїхати, код під’їзду, поверх, двері, аби пат­рульні потім не втрачали час на пошуки. Патрульні за кілька хвилин приїдуть і розберуться.

Крім цього, варто мати домовленість із сусідами – коли вони бачать незнайомих чи підозрілих людей, то нехай одразу реагують. Якщо до потенційного злодія, який навіть просто розвідує ситуацію, підійти і запитати, що він тут робить, скоріш за все, він більше не повернеться, бо вже «засвітився» – потім його зможуть опізнати.

«Наголошуйте сусідам, що вас немає, щоб звертали увагу на те, що відбувається, – радить Ігор Баб’юк. – Не буде нічого страшного, якщо зайвий раз викликати поліцію. Особливо якщо у під’їзді ходять невідомі. Були випадки, коли начебто збирали гроші, рек­ламки розносили, пропонували вікна-двері. Приходять-заговорюють і крадуть з квартир».

Також не варто відчиняти незнайомим двері в під’їзд. Якщо людина йде до когось конкретно, то мусить мати мобільний зв’язок чи ключ від дверей, бо ж різне буває.

У приватному секторі злодію важче – там усі всіх знають, бачать і більш ймовірно, що злочинець засвітиться й наслідить.

Що складніше, то краще

Злодії можуть потрапити до оселі через двері або вікна. Грабують або до обіду, коли всі точно на роботі, або вночі – якщо знають, що господарі кудись поїхали: на відпочинок або в село до родичів. Найчастіше злодії потрапляють через вікно у квартири першого-третього поверхів. Найлегше залізти, якщо вікно привідкрите. Але й на закриті вікна у злодіїв є свої прийоми.

«Все, що придумано людиною, інший придумає, як відкрити, – говорить Ігор Баб’юк. – Для злодія немає складності відчинити євровікно – він знає, в якому місці засунути, як притиснути. Якщо готується до злочину, то зробить це все без проблем».

У поліції радять перш за все подбати про надійні вікна і двері. Особливо у літній час потрібно слідкувати, щоб вікна були зачинені, коли виходите з дому навіть ненадовго. Краще не економити на замках. Є серцевина, яка коштує 50 грн, а є – за 500. І якщо маєте вдома цінні речі, бажано ставити дорожчий замок.

«Для злодіїв замків немає, та якщо у дверях два замки – це додаткова перешкода. Дуже добре, якщо є подвійні двері чи тамбур, – радить Баб’юк. – Довший час злодії підважували двері фомкою – спеціальним ломиком. То краще, щоб двері мали металевий каркас і металеву раму. Дешеві китайські двері злодії відкривають як бляшанки – викруткою».

Якщо бачите, що вас пограбували, у жодному разі не можна заходити в квартиру чи дивитися, що вкрали. Сліди – це основний доказ, яким потім можна довести злочин. Як правило грабують у рукавичках, але буває що й помиляються і знімають рукавиці чи залишають сліди взуття, мік­рочастини одягу. Тому слідчим важливо застати квартиру у такому вигляді, в якому її залишили злочинці.

Та найвищий рівень захисту – система сигналізації. Вартість встановлення і обслуговування залежить від складності обладнання – на розмикання дверей, вікон, датчики руху, відеокамери, які спрацьовують на рух. Та навіть елементарна сигналізація на дверях зможе вберегти від злодія.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.