Історія

Вуличне освітлення і перший ліфт. Кілька фактів про електрифікацію Станиславова

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Сьогодні Івано-Франківськ святкує своє 362-річчя. З цієї нагоди “Прикарпаттяобленергопропонує декілька цікавих фактів про початок електрифікації в місті.

Зокрема, про те, що першим електрифікували у Станиславові та коли Франківськ отримав першу міську електростанцію.

Вокзал в Івано-Франківську
Експонат з музею “Прикарпаттяобленерго”

1. Першими електрифікованими об’єктами колишнього Станиславова стали вокзал і станційні споруди. 13 січня 1897 року на вокзалі замість газових ліхтарів «спалахнули» електричні вогні. На території станції було встановлено 50 дугових ламп на високих щоглах, а ще 60 ламп розташували у приміщенні вокзалу.

2. На початку 20 століття електрифікація почала набувати більших масштабів. З того часу приватні будинки вже будувалися з дрібними електростанціями, що приводилися в рух нафтовими двигунами. Такі будинки освітлювались електроенергією та мали електричні ліфти. Серед перших електрифікованих кам‘яниць – готель «Уніон» (тепер це бізнес-центр «Київ» по вул. Незалежності, 4. Зокрема, в «Уніоні» з’явився і перший електрифікований пасажирський ліфт.

3. 1930 року перша міська електростанція видала промисловий струм і почала стабільно працювати. Перша міська електростанція – попередник всіх енергетичних структур області, які в процесі злиття в кінцевому варіанті стали називатися АТ «Прикарпаттяобленерго».

4. Говорячи про історію електрифікації міста, варто згадати і про тодішнє вуличне освітлення. На початку 19 століття вулиці нашого міста ще не освітлювались, а мешканці користувались свічками і смолоскипами . У 1821 році до міста прислали нового старосту – Францішка Кратера. З його приходом на вулицях міста з‘явились перші масляні ліхтарі, які всередині 19 століття замінили на гас. Перша світова війна завдала значної шкоди системі міського освітлення. Польська влада вклала багато сил і коштів у модернізацію системи освітлення. Таким чином у 1927 році у місті вже налічувалось 700 ліхтарів. А вже на початку 1930 року вулиці міста освітлюватимуться електричним освітленням.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.