Війна

Комуналка скаче високо. Усе про тарифи

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Цьогорічна весна принесла з собою різке підвищення тарифів, причому на все і одразу – газ, світло, тепло. Від нових цін в українців голова йде обертом, у маршрутках тепер тільки й розмов, що про комунальний апокаліпсис. Чи все насправді так погано і скільки саме витягнуть із наших гаманців нові платіжки?

1318673829_termocom11

Газ важкий і ще важчий

Після минулорічного подорожчання газу всіх попередили одразу – продовження буде. Та ніхто не сподівався, що аж настільки. Так 3 березня Національна комісія з питань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) оприлюднила постанову з новими цінами. І вони кусаються. Тепер ціна за кубометр – 7 грн. І такою вона без жартів стає з 1 квітня.

Розберемося детальніше. Раніше існувала тарифна сітка, де ціна газу залежала від наявності лічильника та обсягів споживання. Для ілюстрації візьмемо ціни з лічильником, бо та різниця у копійках в нинішніх реаліях уже не суттєва. Отже, якщо за рік ви спалювали менше, ніж 2500 м3, ціна за куб – 1,089 грн., менше 6000 м3-1,788 грн., понад 6000 м3-3,645 грн.

Що тепер? Для всіх одна ціна – 7,188 грн. за куб. Стільки ми всі будемо платити в неопалювальний період, тобто з 1 травня по 30 вересня. А в опалювальний надається пільга – перші 200 м3 на місяць будуть по 3,6 грн., а за все, що напалите понад цю норму, треба буде заплатити уже по 7,188. Для прикладу, у жовтні ваш лічильник намотав 300 кубів. Вам доведеться заплатити: 200 × 3,6 + 100 × 7,188 = 1438,8 грн. За старими тарифами ті 300 кубів обій­шлися б у 326,7 грн. І це лиш початок, в уряді говорять – це перший крок, наступні будуть впродовж двох років.

У Нацкомісії з регулювання енергетики пояснюють, що основ­ні причини подорожчання – це девальвація гривні, підвищення цін на транспортування газу та вимоги МВФ. І всі вже добре знаємо, що самі європейці платять за газ значно більше – наприклад, полякам тисяча кубів обходиться у 694 долари, а французам – у 880. Та чи зробить таке подорожчання нас більш енергетично незалежними і чи ставила нам такі вимоги Європа?

«Різке підняття цін на основні енергоносії – це не що інше, як спроба уряду перекласти борги НАК «Нафтогаз» на споживачів, – коментує Наталія Слободян, директор департаменту енергетики Міжнародного центру перспективних досліджень. – МВФ конкретних вимог щодо підвищення тарифів для населення не виставляв, а лише давав рекомендації зі зменшення дефіциту держбюджету (одним із дефіцитоутворювачів є Нафтогаз з його боргами у 103 млрд. грн.). Уряд прийняв просте й легке у виконанні управлінське рішення – перекласти всі борги Нафтогазу на населення».

Взагалі дії уряду дуже далекі від реформ, продовжує Слободян, вони нагадують «переливання із пустого в порожнє». З підняттям тарифів очікувано, що населення звернеться за субсидіями, і отриманий добуток піде на субсидії. А от мова про переобладнання інфраструктури, корпоративну реформу «Нафтогазу» або навіть забезпечення населення за рахунок монополіста лічильниками на газ, реконструкцію теплотрас – не йдеться.

Світло – у півтора, тепло – удвічі

Того ж таки 3 березня набула чинності постанова НКРЕКП щодо нових цін на електроенергію. Підніматимуться вони у п’ять етапів і перший настає уже з 1 квітня. Тут теж міняється логіка тарифікації.

f2701fdc-900b-43f9-aeee-014a3d40fa5a

Якщо раніше мешканець міста споживав на місяць менше 150 кВт, ціна була 30,84 коп. за кіловат, від 150 до 800 – 41,94. Селяни платили відповідно на 2,34 і 3,19 коп. менше. Для тих, у кого вдома електроплита, були свої пороги: до 250 кВт – 23,7 коп., від 250 до 800 – 32,22.

Тепер уже не буде різниці, яка у вас плитка – електрична чи газова. З 1 квітня мінімальна ціна електроенергії – 36,6 коп. за 1 кВт. У місті стільки платитимуть ті, хто набрав до 100 кВт на місяць, у селах – до 150 кВт. Наступний поріг для всіх однаковий – 600 кВт, до цієї позначки ціна – 63 коп., після неї 140,7.

Наступне подорожчання відбудеться 1 вересня цього року. Ціна до 100 кВт на місяць для міста і 150 для села – 45,6 коп., а до 600 – 78,9 коп. Тобто вже восени світло подорожчає у півтора рази. А останній підйом припадає на березень 2017-го – 90 коп. за 1 кВт, якщо ви спожили менше 100 на місяць. Якщо більше, то коштуватиме це 168 коп. І вже не буде різниці, у місті ви живете чи у селі. Рахуємо. Нині 100 кВт на місяць коштують 30,84 грн., 150 кВт – 57,6 грн. У березні 2017-го 100 кВт коштуватимуть 90 грн., а ті ж 150-252 грн.

Єдине, що тішить, НКРЕКП дає нічну знижку, з 23.00 до 7.00 електроенергія буде коштувати на 50 % менше, але для цього треба встановити двозонний лічильник.

Логічно, що з ціною на газ і світло збільшиться й ціна на тепло. Так, для прикладу, на сайті «Івано-Франківськтеплокомуненерго» уже є постанова Нацкомісії, де затверджено нову ціну за теплову енергію (так звана умовно-змінна частина двоставкового тарифу) – 491, 86 грн. за 1 Гкал, раніше ця цифра була 231,19 грн. Яким буде повний тариф, поки що не відомо, але вже можна сказати точно – як мінімум удвічі більшим.

Субсидію вам обіцяють

З такими цінами на комунальні послуги нам усім прийдеться дуже нелегко. І щоб хоч якось заспокоїти народ, уряд апелює чарівним словом «субсидія». Їх даватимуть більшій кількості українців. Скасовуються діючі обмеження щодо майнового стану осіб, які звертаються по субсидію. Для прикладу, раніше, їх не давали тим, хто мав у власності два житла чи дві автівки. В кого в сім’ї були працездатні безробітні, що не перебували на обліку. Тим, хто здавав житло в оренду, або ж хто купив щось на суму понад 10 прожиткових мінімумів. Тепер ці люди матимуть право на субсидію – звісно, якщо вона виходить з розрахунку відношення доходів сім’ї до суми за комуналку.

Нові субсидії обіцяють давати на рік, а не на опалювальний період, як було раніше. І щоб їх отримати, не треба буде ходити чиновницькими коридорами і збирати папірчики. Призначення субсидії відбуватиметься на підставі лише двох документів – заяви та декларації. Їх бланки мають принести вам просто додому. Після заповнення й подачі органи соцзахисту мають одразу призначити субсидію.

Далі ті ж органи соцзахисту повинні перевірити, чи правду ви написали. Для цього робитимуть запити у Пенсійний фонд, податкову та організації, які надають комунальні послуги.

Якщо людина просто помилилася, тобто є невеликі розбіжності, то їх просто виправлять. Якщо відверто збрехали, то субсидію відмінять, ще й доведеться відшкодувати у подвійному розмірі уже нараховану. Все ніби просто та оптимістично. В уряді нині називають цифру у 24,4 млрд. грн., яку планують виділити на субсидію у 2015 році.

Тільки от проблема – про нову систему нарахування субсидій говорять дуже багато, але станом на вівторок, 10 березня, на сайті Кабміну її в переліку прийнятих постанов немає. Коли затвердять і чи будуть там якісь зміни – невідомо.

Факт лишається фактом, з новими тарифами нам усім доведеться жити. Єдине тішить – вже прийшло тепло, є час до зими утеп­литися і накупити енергоощадних лампочок.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.