Війна

Хочеш жити – копай. Як воюють українські бійці на Донбасі (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Два роки, як Україна б’ється за свою землю та світові цінності. Війна прокотилася кожним містом та селом. Але по-особливому її відчуваєш тут, на Донбасі.

Ми проїжджаємо Курахівське водосховище в напрямку фронту. В самому місті більш ніж половина будинків розбиті щоденними обстрілами російської армії. На цей час у прифронтовому Кураховому є близько 4000 людей. Це місцеві жителі, ще є ВПО, які переїхали з Мар’їнки, Вугледару та Красногорівки, залишились і продовжують працювати.

Звідси до лінії фронту зовсім близько. Та це не лінія фронту, а лінія життя, за яку наші бійці щодня воюють.

Найстрашніше – це втрачати

Миколі в лютому виповнилося 46 років. Він старший майстер взводу технічного забезпечення 72 бригади, 2 батальйону. Родом із Глухова, що на Сумщині. Тож, коли 24 лютого ворожі колони сунули його рідною землею, він вирішив, що його місце – в лавах ЗСУ.

Читайте: День, коли все змінилося

Хоче жити – копай. Як воюють українські бійці на Донбасі (ФОТО)
Микола має позивний Редактор, бо до війни працював у ЗМІ

Зараз чоловік виїжджає на передову, допомагає в ремонті техніки та підготовці її до бою.

Наприклад, БМП важить близько 13,5 тонни й от на ній треба перевзути гусениці вагою 1,5 тонни. Це все займає близько 2 годин. Працювати треба швидко, бо хлопці мають їхати на позиції. За словами Миколи, зазвичай переміщення техніки роблять вночі, щоб ворог не бачив.

Позивний у нього – Редактор, бо в мирний час працював у ЗМІ.

Я любив свою роботу, часом роблю фото побратимів і тут, на війні. Це такий марафон ризику, безперервної боротьби за кожен сантиметр, – каже Микола. – А найстрашніше – це втрачати. Нічого не може бути гірше втрат. Ми стоїмо за перемогу, але люди мають знати, як важко вона дається. Буває, лише познайомився з побратимом, дізнався всі його смаки, таємниці, а потім раз – і він лишається тільки на фото чи відео. Так не має бути.

Читайте: Не лише зв’язкові. Як жінки воювали в УСС, УПА та борються нині

Микола пригадує, як в одному селі, де була розбита школа, у вікні валявся стенд з написом: «У кого спросить?». І відразу є відповідь. Бо російською тут вчили, зростали цією мовою…

Хлопці втомлені повертаються з передової в одне з сіл, щоб просто виспатись і помитися. Бо далі знову туди, де вже втратили лік залпів.

Цінність – побачити їх знову

Одного разу неподалік, в посадку, росіяни скинули КАБи (керовані авіабомби), присипало шістьох побратимів. Важка земля почала перекривати дихання. В одного з бійців у руках залишилась міцно затиснута рація, яка й врятувала. Він встиг повідомити своїх.

На війні дуже змінюються цінності. Ти починаєш більше задумуватись про рідних, про час, який так хочеш провести з ними, – говорить Микола.

Мобілізувавшись навесні 2022 року, він, каже, жодного разу не пожалкував з вибором. Бо вдома чекають семирічний син і кохана дружина. Тож, якщо він не стоятиме тут, на підступах до Курахового, то російські загарбники знову посміють полізти на його рідну Сумщину. Тому відповідь, чому він тут, – очевидна.

Це наша земля, де ми будемо окопуватись та закопувати ворога.

В окопах я відчуваю спокій

Таку фразу я почула від 27-річного капітана Богдана. Каже, там усе просто. Ти знаєш, де ворог, а де свої, та що робити. Тут головне, щоб зброї вистачало, а ще, посміхається, треба добряче вміти копати.

«Хочеш жити – копай», – звучить як заповідь.

Читайте: «Усім треба готуватись», – розвідник 76 батальйону 102 бригади ТрО Василь Сіщук

Хоче жити – копай. Як воюють бійці на Донбасі (ФОТО)
Богдану 27 років, він капітан ЗСУ, своїх бійців називає дітьми

Навіть коли летять 120 калібри, не страшно, бо ти лежиш такий в окопі, все гуде, але ти в укритті. 21 століття, а ми тут будуємо криївки. У багатьох хлопців понадривалися спини, але всі й далі тягають колоди, щоб зробити укриття, – розповідає Богдан.

Своїх побратимів називає дітьми, хоч там є й куди старші за віком. Це вже третій контракт офіцера, який у цивільному житті був вчителем математики.

Читайте: На випускному мусить бути. Маргарита Грабовецька чекає безвісти зниклого тата

Кожен вихід Богдана – це перш за все приклад для інших. Бо бійці наслідують своїх командирів, розуміють ставлення і так народжується довіра. А вона тут дуже цінна.

Війна – жорстока річ, де завжди потрібна зброя, техніка й людський ресурс. І саме його ми маємо міцно берегти, бо люди – то наше золото, – каже капітан.

Ігор, позивний – Машиніст, воює з 2015 року

Ми воюємо, щоб Україна не щезла

На його шевроні написано – Ніжин, а на шиї – татуювання герба. Ігор у цивільному житті був машиністом, тож на війні отримав саме такий позивний.

В ніч з 23 на 24 лютого 2022 року він разом з заступником комбата Калиною переганяв на позиції бензовози, бо знав, що буде війна. Військові готувалися. Рідним нічого не казав, щоб не хвилювалися.

А що вдома скажеш, що війна буде? Ні, ми мовчки робили те, що треба. Бо було зрозуміло, що основне завдання – втримати столицю, – говорить Ігор.

Машиніст на війні з 2015 року, але нині, каже, це пекло серед пекла. Тоді найстрашнішими були «гради», а нині ФАБи (фугасні авіабомби), багато ФАБів і КАБів. Наша земля з висоти дрона пошматована, вся в глибоких ранах.

Пригадує, як під обстрілами з побратимом медиком їздив у Новолуганське забирати поранених. Повзли до позицій, витягували хлопців.

От тоді було страшно, але не за себе, а за них, бо треба довезти, – згадує Машиніст.

Після цього був черговий виїзд, де медик отримав сильну контузію. Дивлячись на машину, якою тоді їхали хлопці, то справді дивуєшся, що Ігор зараз живий.

Хоче жити – копай. Як воюють українські бійці на Донбасі
Ігор (стоїть у центрі) з побратимами

Каже, війна з ним залишиться назавжди. Пригадує, як збирав рештки свого згорілого в машині побратима. І хоч душу розривало, їх треба було забрати, щоб поховати по-людськи. Цей товариш прикрив собою іншого, сам згорів, але побратима врятував.

Машиніст робить паузу і додає:

Ми воюємо за країну. За те, щоб вона не щезла з карти світу. Ми виправляємо помилки політиків, але ж якою ціною?! Я звідси не піду, допоки одного дня не почую те довгоочікуване – Перемога! І хай мені 58 років, тут вік не має значення, бо ми всі – сини України, яка була, є і буде!

Авторка: Надія Балагурак, солдат 72 ОМБр імені Чорних Запорожців

Читайте: «Історик» з партизанського села. Юрій Іванів воює разом зі своїми учнями (ВІДЕО)

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.