Війна

В’язні Банкової

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Після бійні на Банковій 1 грудня затримали дев’ятеро людей. Як свідчать відеодокази, їх ще кілька годин били. Семеро зараз у лікарні, двоє в СІЗО. Шевченківський райсуд ареш­тував їх на два місяці – за підозрою в організації масових заворушень, що передбачає від 5 до 8 років позбавлення волі.

Тільки через п’ять днів, після виступів журналістів, депутатів, втручання іноземних посольств прокуратура визнала побитих під Банковою потерпілими і почала слідчі дії у кримінальному провадженні за фактом правопорушень бійців «Беркуту». І в «Беркуті», до речі, ніхто досі не затриманий.

Ці люди не були знайомі між собою раніше. Не мали проблем із законом. Але їх схопили на вулиці, побили й кинули за ґрати.

Єгор Превір

27 років. На відео побиття Єгора видно з піднятими руками. З хлопця зняли куртку, поклали на асфальт, періодично били кийками. Першу допомогу надали тільки о десятій ранку. У нього черепно-мозкова травма, струс мозку, зламаний ніс і вивихнута щелепа.

Рідні та друзі Єгора кажуть, він миролюбива людина, принципово не вживає алкоголю, не курить.

Тільки 6 грудня прокуратура визнала Превіра потерпілим. 9 грудня в його квартирі провели обшук, знайшли незаповнений бланк заяви про вступ до організації «Братство» Корчинського. Рідні Єгора запевняють, що ще напередодні в кімнаті нічого подібного не було.

Владислав Загоровко

38 років, одружений, батько трьох дітей. Водій-далекобійник.

На Майдан 1 грудня пішов вперше. Коли почалося побиття на Банковій, не встиг втекти – світло-шумовою гранатою пошкодило око. О 16:15 Загоровка затримав «Беркут», кілька годин тримав лежачим на асфальті, ставив на коліна і бив.

Коли 3 грудня Загоровку обирали запобіжний захід – арешт на два місяці – у залі була його дружина з трьома дітьми. Після цього Владислава доставили в Голосіївське райуправління міліції і тільки тоді, о третій ночі викликали адвоката. Адвокат викликала швидку. Крім травми ока та розбитої голови, у Владислава перелом ребра й численні гематоми.

Загроза, що багатодітний батько втратить зір, ще зберігається, але зараз робити операцію не можна – в оці запальний процес.

Сергій Нужненко

31 рік. Працює в торгівлі, захоп­люється фотографією. Багато років займався допомогою дітям-сиротам. Сироти пишуть листи «відпустіть дядю Серьожу».

1 грудня Сергій був на Банковій з професійною камерою. Коли почалося побиття, просто не зміг втекти. У нього закрита черепно-мозкова травма, численні забої та гематоми. Шов на голові – близько 10 см.

Його, як інших постраждалих, беркутівці тримали на асфальті, гамселили ногами до втрати свідомості. Після побиття його доставили до лікарні швидкої допомоги, де продовжують утримувати.

Геннадій Черевко

41 рік, працює торговим агентом, тато двох дітей. Поїхав з Лубен до Києва, щоб, як пояснив дружині, побачити історичні події на Майдані. «Беркут» бив його так, що зламав кисть правої руки, розсік голову і лишив численні гематоми.

Під час зіткнень на Банковій Геннадій стояв неподалік і знімав те, що відбувалося, на мобільний. Коли почалася атака, став утікати, але упав і більше не міг підвестися – на нього посипалися удари кийків.

Наталя Черевко, вчителька англійської, мало не збожеволіла, шукаючи чоловіка. Лише наступного дня їй зателефонували з лікарні швидкої допомоги, де Геннадій перебуває і досі – у спецпалаті, орендованій міліцією.

Юрій Болотов

39 років, приватний підприємець, колишній менеджер «Океану Ельзи». Сам Болотов виріс на Липках і в день мітингу приїхав туди у домашніх справах, в акції протесту участі не брав. Зустрівся з однокласником на розі Банкової та Інститутської, де і був затриманий.

Чоловік думав, що йому нічого боятися, не тікав, підняв руки. Але його збили з ніг і потягнули у двір. В результаті у нього численні пошкодження м’яких тканин, спина – суцільний синець, збиті коліна, лікті. Як і інші в’язні Банкової, пролежав дві години на асфальті.

Близькі та адвокати змогли побачити Юрія лише через два дні під час судового засідання, на якому було прийняте рішення про його арешт.

Ярослав Притуленко

21 рік. Він один із тих, хто перебуває в СІЗО.

Дівчина Ярослава Катерина каже, що від переломів Ярослава врятувала екіпіровка. Хлопець працює продавцем у магазині екстремального одягу і взагалі любить екстремальні види спорту. Коли почув про розгін студентів, на віче вирішив іти в шоломі та захисті для спини, які використовують сноубордисти. Саме через це зараз йому і «шиють» справу.

Як каже адвокат, Ярослава затримали не на Банковій, а на Шовковичній. Якісь люди в штатському збили з ніг, притисли до асфальту, били в обличчя та по нирках.

Микола Лазаревський

23 роки. Струс мозку, рвані рани на голові, зламаний ніс, забої та гематоми – ось підсумок участі в мирному майдані для Миколи.

Наречена Миколи Яна Степанова розповідає: саме Миколу звинуватили в тому, що він у червоній куртці був за кермом бульдозера на Банковій. Хоча хлопець був у чорній куртці й наразі вона у правоохоронців.

Микола народився в Тернополі, в інтелігентній родині. Батько – професор, ліквідатор аварії на ЧАЄС, помер у 2000 році. Мати викладає психологію. Микола закінчив університет у Києві, зай­мався дизайном. Разом із друзям створив сайт, на якому вони розміщували свої творчі доробки.

Олександр Остащенко

32 роки. Головний інженер 

Проектно-конструкторського центру водоочисних технологій. З дружиною Мариною живуть під Києвом, виховують 5-річну доньку.

Друзі розповідають, що на відео зі знущанням беркуту впізнали Олександра. Видно, що коли до нього біжить «Беркут», він піднімає руки та стоїть. Окрім того, на відео є момент, де боєць штовхає непритомного чоловіка ногою, перевіряючи, чи той живий.

Зараз він у лікарні – струс мозку, переломи пальців, забита грудна клітка, гематоми.

Валерій Гарагуц

45 років, засновник і журналіст дніпропет­ровської інтернет-газети «Лица». Буддист, пацифіст, вегетаріанець.

Після побиття госпіталізований у лікарню швидкої, де перебуває і нині. У нього струс мозку, численні гематоми, перелом ребра.

Валерій приїхав до Києва для висвітлення акцій протесту. Пам’ятаючи жорстоку зачистку студентського Майдану, захопив аптечку. Під час атаки побачив травмованого хлопця, кинувся на допомогу. У цей момент отримав удар кийком по ногах, тому йти, а тим більше втікати не міг.

Через п’ять днів 19-річний син Валерія Ярослав отримав побачення з батьком. Крім того, зустрівся зі слідчим. Той стверд­жував, що у момент затримання журналіст тримав у руці коктейль Молотова. За інформацією Ярослава, той «коктейль» могли сплутати з перекисом водню та бинтом, які його батько використовував для допомоги постраждалому.

Затримані пізніше

Андрій Дзиндзя

Активіст «Дорожнього конт­ролю». Затриманий 5 грудня. Звинувачують у керуванні бульдозером під час подій на Банковій. А це замах на життя беркутівців. Можуть посадити за ґрати на від 9 до 15 років.

Уже наступного дня, 6 грудня, Шевченківський суд обрав Дзиндзі запобіжний захід – два місяці арешту.

За інформацією колег, Андрія побили правоохоронці. Лікарі підтвердили забої рук і ніг.

Сам Дзиндзя каже, що не керував бульдозером, а виліз на нього тільки тому, що звідти був гарний ракурс для зйомки.

А вже 9 грудня затримали його адвоката Віктора Смалія. Про це повідомив керівник «Дорожнього контролю» Олексій Кириєнко. За його словами, Смалій поїхав у прокуратуру разом з одним із активістів, яких побили 30 листопада на Майдані. Після слідчих дій зайшов в управління УБОЗу до слідчого, щоб з’ясувати деталі справи Дзиндзі. Там його і затримали – інкримінують замах на життя судді по справі Дзиндзі.

Олег Панас

Фотограф і активіст Євромайдану. Затриманий у Львові. Востаннє його бачили 9 грудня – коли двоє людей запихали його до машини.

Керівник львівської міліції Олександр Рудяк підтвердив, що затримали його правоохоронці, сказав, що зроблено це згідно з постановою одного з київських судів, не уточнивши якого саме. Рішення суд ухвалив 8 грудня. Відкрите кримінальне провадження за ст. 194 (умисне знищення або пошкодження майна) та ст. 294 (масові заворушення).

Варто додати, що фото масових заворушень у Києві, які зробив Олег Панас, використовувала одна з найбільших світових інформагенцій – Reuters.

За матеріалами Української Правди

P.S. На момент виходу номеру кількох в’язнів банкової випустили з-за ґрат.

У середу, 11 грудня, Апеляційний суд Києва присудив відпустити з-під варти активіста Євромайдану Миколу Лазаревського і призначив як запобіжний захід – домашній арешт. Згідно з приписом, він має перебувати вдома з 8 вечора до 7 ранку. На такому запобіжному заході наполягав прокурор Шевченківського району Мельник.

Суд відпустив під особисте зобов’язання Геннадія Черевка. Він має проживати за місцем реєстрації (місто Лубни) і приїжджати до Києва для слідчих дій. Адвокат вказав суду на численні нестиковки у документах прокуратури. Зокрема, щодо статури затриманого та одягу. Прокурори просили відпустити затриманого під заставу у 30 мінімальних зарплат.

Суд відпустив під особисте зобов’язання Сергія Нужненка. Адвокат зазначив, що на відео його підсудного не було і при ньому не було знайдено жодних небезпечних речей. Суддя дозволила Нужненко не вставати. Пройшло 11 днів із часу сутичок, але на ньому досі видно великі гематоми. Він пересувається за допомогою милиць. Прокурор вимагав призначити заставу в 24 тисяч гривень.

Печерський райсуд Києва визнав винним у причетності до масових заворушень на Банковій 1 грудня водія-далекобійника Владислава Загоровка і звільнив з-під варти. Заговорку присудили покарання у вигляді штрафу у розмірі 850 грн.

Оштрафували та звільнили з-під варти і Юрія Болотова. Таке рішення ухвалив Печерський райсуд Києва у середу. Прес-служба прокуратури Києва уточнила, що «суд визнав його винним в активній участі в масових заворушеннях та призначив покарання у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян (850 гривень) і відпустив підсудного з-під варти в залі суду».

Олександра Остащенка суд відпустив під особисте зобов’язання.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.