Війна

Тверезі ночі Івано-Франківська

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Минулого тижня міськвиконком обласного центру ухвалив рішення – заборонити продаж пива, слабоалкогольних та алкогольних напоїв у роздрібній торговельній мережі міста у нічний час (з 23.00 до 8.00). Тепер його має ще підтримати сесія міської ради. Отже, чи воно добре, чи погано – нічний сухий закон?

Здоров’я і культура

Пропозицію про запровадження такого обмеження в продажі алкоголю на розгляд міськвиконкому виніс депутат міської ради, голова ради підприємців при міському голові Петро Строїч. За його словами, на це депутата спонукали дві основні проблеми. «Перша – здоров’я нації. Всім очевидно, яке воно, – каже Строїч. – І друге – демографічна ситуація. Вона у нас не дуже добра. І я завжди пов’язую це не стільки зі смертністю, як із ненароджуваністю. Адже якщо людина три роки поспіль зловживає пивом, то велика ймовірність, що вона не зможе мати дітей. А сьогодні, за статистикою, кожна третя сім`я в Україні, яка хоче мати дітей, просто не може».

Чому заборона втиснена у такі часові рамки, пояснюється дуже просто. Адже обмежити продаж алкоголю вдень місто просто не має повноважень. А от дозвіл на цілодобову торгівлю підприємцям видає саме міськвиконком. Тож цілком логічно, що може вводити тут свої правила гри. Крім того, Петро Строїч стверджує, що саме у цей час заборона є найдоцільнішою.

«Молодь тільки в одинадцятій починає виходити на вулиці, аби погуляти, – говорить депутат. – Удень, коли навколо багато очей, ніхто не зловживає, нема цих гучних компаній. А вночі їм усе дозволено. Крім того, що псують своє здоров’я, ще й порушують громадський порядок. Люди відпочивають, а вони понапиваються, ходять, викрикують. І зранку двір­никам роботи є повно – пляшки, недопалки, інше сміття».

До речі, самі підприємці тільки за таке обмеження, запев­няє Строїч. Він сам є приватним підприємцем і володіє закладами, які продають алкоголь. Та запев­няє: «Завжди ставлю інтереси громади вище, ніж інтереси бізнесу. Якщо ці долари запхати в очі і нічого більше не бачити, то ми дуже далеко зайдемо. Це шлях в нікуди».

За словами депутата, його колеги з ради підприємців з ним солідарні. «Ми провели засідання ради, – розповідає Петро Строїч. – У нас там переважно всі старші люди, які вже розуміють, що таке життя. Тому ніяких питань не було. Підприємці це підтримали».

Дозволи та ліцензії

Як саме діятиме це обмеження на практиці, якщо його, звісно, підтримає сесія міської ради, «Репортер» поцікавився у начальника управління торгівлі міськвиконкому Ігоря Витриховського. «Контроль за виконанням цього рішення буде покладено на наше управління та на управління внутрішніх справ, – пояснює той. – А відповідне повідомлення надрукують у пресі, хай підприємці читають».

Якщо магазин таки торгуватиме спиртним уночі, застосовуватимуть санкції. По-перше, зайде мова про відміну дозволу цілодобового режиму роботи. По-друге, можливе навіть позбавлення ліцензії.

Спеціально задля виконання цього рішення якийсь новий механізм перевірок відпрацьовуватися не буде. «Магазинів, що мають дозвіл на цілодобову торгівлю, у місті не так і багато – лише шість чи вісім, – каже Витриховський. – Кожний дільничний має свою територію. Він знає, що в нього буде один такий магазин чи два, а може й не буде взагалі. Не так вже й складно його проконтролювати. Так само є громадськість – сусіди ж бачать, що магазин працює, відпускає спиртне. Варто просто повідомити владу».

Совість і гроші

Здається все просто – депутати проголосують, алкоголем вночі торгувати не будуть. Та є тут і кілька своїх «але». Адже торгівля алкоголем у нічний час приносить чималі прибутки. Поговоривши із продавцями одного цілодобового магазину, вдалося дізнатися – виторг за алкоголь у будні після 11 вечора становить від 200 до 800 грн. А у вихідні та свята – значно більше. У когось таки й виникне спокуса. Адже сума виходить чималенька.

«Якийсь ефект це рішення таки дасть, – запевняє Витриховський. – Це практично буде як маленький запобіжний вихов­ний захід. Якщо десь будуть продавати, то рано чи пізно воно виявиться».

Так само багато залежить від самих продавців і підприємців. Для прикладу, в одному з магазинів ми побачили вивіску – «не продаємо алкоголь особам до 21 року». Тут спрацював вибір самого підприємця, адже закон накладає обмеження продажу спиртних та тютюнових виробів тільки особам до 18 років.

З іншого боку – маємо і таких продавців, що, попри заборону, продають спиртне дітям і підліткам. На свій страх і ризик. Адже сума штрафу за такі дії – близько 6 тис. грн. І лише за п’ять місяців цього року, за словам начальника ЦГЗ ГУ УМВС в області Василя Гультайчука, було складено 48 протоколів за продаж спиртного особам до 18 років. До речі, міліція зі свого боку зараз лобіює ще один запобіжний захід проти алкоголізму серед молоді. Буквально два тижні тому вони звернулися до обласної влади, аби на розгляд сесії винести питання про заборону торгівлі спиртними напоями і тютюном в закладах, які розташовані на відстані 200 і менше метрів від шкіл.

Та, окрім недобросовісних продавців та підприємців, лишається ще одна загроза – тіньовий ринок. Цілком можливо, що під покровом ночі хитромудрі ділки продаватимуть саморобне спиртне чи не у власних квартирах. Та ініціатор цього проекту Петро Строїч каже впевнено: «Якщо ми боятимемося тіньового ринку, то взагалі у нас ніколи не вийде нічого зробити».

Голос народу

Крім офіційних і відповідальних осіб, «Репортер», звісно, поцікавився і в мешканців нашого міста, що вони думають про таке обмеження продажу спиртного.

Олександр Мельник, таксист:

«Я ночами алкоголь не ходжу купувати. Або працюю – отже за кермом, або відпочиваю вдома. Тому мене це не зачепить жодним чином. Але думаю, якщо ті «лавочки» прикрити, то на вулицях стане спокійніше. Бо не раз спостерігав, як цілі компанії п’ють просто біля магазинів. Людям страшно пройти повз…».

Оксана Петрів, секретар:

«Думаю, це навіть дуже правильно. Нормальні люди вночі не ходять купувати горілку чи пиво – їм це просто не треба. А ті, що купують, вже просто залежні від алкоголю. І з цим треба щось робити. Така заборона повністю не вирішить проблему, але це хоча би щось».

Богдан Чемний, менеджер:

«Мені якось все одно. Але, як то люди кажуть, – хто шукає, той знайде. А закон ринку такий, що попит завжди породжує пропозицію. Хоча, навряд чи молодь кинеться на «точки» – туди як ходив, так і буде ходити зовсім інший контингент».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.